021-79276000 info@noviraco.com

کد prx مخفف عبارت Public Radio Exchange  است که به معنای سبدگردانی اختصاصی برای افراد است. همه افرادی که می خواهند وارد بازار بورس شوند، لاجرم باید کد بورسی دریافت کنند. اما کد prx مخصوص کسانی است که به صورت غیر مستقیم و از طریق سبدگردانی می خواهند دارایی هایشان را مدیریت کنند.  ما در مطلب سبدگردانی چیست؟ توضیحات مفصلی را برای افرادی که آگاهی کامل از این بازار ندارند، بیان کردیم. هرچند که با کمک سبدگردانی می توانید بدون داشتن اطلاعات کافی به کسب درآمد و سود از بازار سرمایه برسید، اما مسلما آنچه عقل حکم می کند این است که در خصوص کاری که میخواهید انجام دهید، تا جای ممکن اطلاعات لازم را کسب کنید. بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی با کمک شرکت های سبدگردان به طور غیر مستقیم سرمایه گذاری می کنند. با ما در سبدگردان نوویرا همراه باشید تا جزئیات مفهوم کد prx را با هم بررسی کنیم.

کد prx چیست؟

کد پی آر ایکس، نشان دهنده سبدگردانی اختصاصی است. در واقع افرادی که به هر دلیلی نمی توانند یا نمی خواهند که خودشان به طور مستقیم وارد بازار سرمایه شون و بررسی و تحلیل کنند که چه سهمی را بخرند و چه سهمی را بفروشند،  این کار را به طور غیر مستقیم انجام می دهند. شرکت های سبدگردان مختلف مثل سبدگردان نوویرا وجود دارد که کمک می کند افراد به طور غیر مستقیم فعالیت بورسی انجام دهند. در این شرایط شرکت سبدگردان به عنوان واسطه دارایی را از سرمایه گذار گرفته و با مدیریت آن در فعالیت های مختلف مثل انواع صندوق های سرمایه گذاری، تلاش می کند تا این دارایی را افزایش داده و بازدهی مناسبی جذب کند.

بنابراین کد پی آر ایکس prx کد معرفی افرادی است  که به طور خصوصی برای هر فرد توسط سازمان بورس اختصاص داده می شود.

افراد برای اطمینان از روند کار اقدام به بستن قرارداد سبدگردانی می‌کنند. این قرارداد باید مورد تایید سازمان بورس قرار بگیرد. کد prx کد معرفی این افراد است که در قرارداد مذکور به طور اختصاصی برای هر فرد در قرارداد تعیین می‌شود. بنابراین افراد به طور قانونی و مطمئن قراردادی با سبدگردان منعقد می کنند که یک کد اختصاصی دریافت می کنند این کد با حروف prx شروع می شود.

کد prx چه تفاوتی با کد بورسی دارد؟

همه افراد برای اینکه بتوانند در بازار بورسی فعالیت کنند، نیاز به کد بورسی دارند. افرادی که می خواهند به طور مستقیم در بازار بورس به انجام معاملات بپردازند، کد بورسی را از طریق ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت در آن، دریافت می کنند. اما افرادی که می خواهند به طور غیر مستقیم در بازار بورسی فعالیت کنند اقدام به دریافت کد prx می کنند. این افراد با داشتن این کد اعلام می کنند که مدیریت دارایی خود را از طریق شرکت سبد گردانی انجام می دهند.

چگونه کد prx دریافت کنیم؟

برای دریافت کد بورسی prx لازم است با یک شرکت سبدگردان وارد معامله شوید. مراجعه به صورت حضوری یا از طریق سایت سبدگردان به صورت آنلاین امکان پذیر است. بعد از افتتاح حساب کاربردی در سبدگردان مورد نظر، مدارک شناسایی را ارائه کرده و با توجه به حداقل مبلغ مورد نیاز برای سبدگردانی، مبلغ مورد نظر را به حساب شرکت سبدگردان واریز می کنید.

هر شرکت سبد گردان اعلام می کند که برای ایجاد حساب و عقد قرارداد به چه مبلغی نیاز است. شما با پرداخت این مبلغ توافق می‌کنید که شرکت سبدگردان مسئولیت دارایی شما را به عهده دارد.

پس از عقد قرارداد مدارک مورد نیاز به سازمان بورس ارسال می شود. معمولا بعد از ۳ الی ۷ روز کد prx از طرف سازمان برای شما تعیین می شود. کد prx از سوی سازمان بورس با فرآیند الکترونیکی شدن ثبت نام ها، زودتر از قبل آماده شده و با ایمیل یا پیامک برای سرمایه گذار ارسال می شود. شما بعد از دریافت این کد به عنوان سرمایه گذار شناخته شده و می توانید در جریان امور معاملات و مدیریت سهام خود قرار بگیرید.

دریافت کد prx چه مزایایی به همراه دارد؟

شاید برایتان این سوال به وجود بیاید که طی کردن فرآیند ثبت و نام و دریافت کد پی آر ایکس، چه نتیجه ای برای شما به همراه خواهد داشت؟ این سرمایه گذاران از مزایایی خوبی برخوردار خواهد شد که به اختصار به آنها اشاره خواهیم کرد:

اعتماد و اطمینان بیشتر

شاید افراد در ابتدای شروع کار نتوانند به خوبی به یکدیگر اطمینان کنند و این احتمال و ترس وجود دارد که نکند سرمایه از دست برود، بنابراین عقد قرارداد رسمی این اطمینان خاطر را ایجاد میکند که طرف قرارداد به طور رسمی می خواهد مسئولیت دارایی شما را به عهده بگیرد. بنابراین کاملا قابل اطمینان است.

جلوگیری از سوء استفاده سودجویان

بسیاری از افراد روزانه از طریق کانال های مختلف سعی بر آن دارند اطلاعات مختلفی را به اشخاص بدهند و با تبلیغات مختلف سعی دارند تحلیل های مختلفی را ارائه بدهند. افراد تازه وارد به بورس به سختی می توانند تشخیص دهند که کدام اطلاعات درست بوده و به چه کسی و چه چیزی اطمینان کنند. بنابراین با دریافت کد prx این اطمینان خاطر ایجاد شده و دست افراد سودجو از دارایی سرمایه گذار کوتاه می شود.

کاهش ریسک سرمایه گذاری

برخی افراد نمی خواهند در بازار بورسی ریسک زیادی را متحمل شوند. بنابراین برای دوری از ریسک بسیار بالا با توجه به اهدافی که دارند وارد سبدگردانی شده و شرکت سبدگردان با توجه به شخصیت هر فرد، سبد اختصاصی سرمایه گذار را خواهد چید.

به این ترتیب ریسک سرمایه گذاری کاهش پیدا خواهد کرد.

کد prx

دوری از هیجانات غیر معقول بازار سرمایه

در بازار سرمایه معمولا افراد هیجانی شده و با بالا و پایین رفتن ارزش سهام، رفتارهای نامعقول و هیجانی از خود بروز می دهند. این بحث به عنوان دانش مالی رفتاری در بین سرمایه گذاران مشهور است. اما از آنجائیکه در سبدگردانی، مدیریت سبد با افراد خبره و تجربه است از هیجانات کاذب دوری شده و تصمیم گیری به صورت منطقی و با افراد کارشناس است. به همین دلیل خرید و فروش های غیر منطقی صورت نمی پذیرد.

صرفه جویی در زمان

برای اینکه در بازار سرمایه فعالیت کنید باید زمان کافی گذاشته و تحلیل و بررسی های لازم را انجام دهید. اگر دانش کافی این کار را هم داشته باشید باز هم باید بازار را تحلیل کنید. بنابراین با سپردن دارایی به سبدگردان، زمان خود را آزاد خواهید گذاشت.

سوالات متداول

جمع بندی

کد prx یک کد ضروری برای افرادی است که می خواهند به طور غیر مستقیم و از طریق شرکت‌های سبدگردان دارایی خود را مدیریت کنند. این افراد می توانند با دریافت کد prx خیال خودشان را از مدیریت دارایی راحت کنند و به طور قانونی و با قرارداد رسمی مورد تایید سازمان بورس اقدام به سرمایه گذاری کنند. افرادی هم که می‌خواهند خودشان مستقیما در بورس فعالیت کنند، با داشتن کد بورسی اقدامات خود را انجام می‌دهند.

با عقد قرارداد با شرکت سبدگردان نوویرا می توانید دارایی خود را به بهترین شکل مدیریت کنید. درباره سبدگردان نوویرا بیشتر بدانید.