021-79276000 info@noviraco.com

مشخصات حقوقی و قانونی شرکت سبدگردان نوویرا

شرکت سبد گردان نو ویرا (سهامی خاص) در تاریخ ۱۳۹۵/۰۸/۰۲ مجوز تأسیس خود را به شماره ۱۲۲/۱۳۰۸۶ را از سازمان بورس و اوراق بهادار تهران دریافت کرده است و در تاریخ ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ با شماره ثبت ۵۰۴۴۲۶ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۵۱۱۸۱۶ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران، با سرمایه اسمی صد میلیارد ریال ثبت شده و در روزنامه رسمی شماره ۲۰۹۴۲ مورخ ۱۳۹۵/۱۱/۱۰ آگهی تأسیس شرکت منتشر شده است. مجوز فعالیت شرکت سبدگردان نو ویرا به شماره ۱۲۱/۳۰۰۱۶ توسط سازمان بورس اوراق بهادار در تاریخ ۱۳۹۶/۰۲/۱۹ صادر شده است.

مطابق ماده 29 دستورالعمل تأسیس و فعالیت سبدگردان، موارد زیر تاکنون برای شرکت سبدگردان نوویرا موضوعیت نداشته است .
❖ سبدگردان نوویرا هیچ گونه رابطه تجاری اساسی که با خدمات سبدگردانی و سایر خدماتی که سبدگردان ادامه می دهد در تضاد باشد را ندارد.
❖ هیچ گونه منافعی به استثنا کارمزد دریافتی از مشتری در نتیجه سبدگردانی، نصیب سبدگردان نوویرا نمی شود.
❖ هیچ گونه منافعی از ارائه خدمات سبدگردان برای اشخاص ثالث به استثنا کارکنان شرکت سبدگردان به وجود نمی آید.
❖ مشاوران و تحلیلگران سبدگردان، هیچگونه سمت یا شغلی را در سایر شرکت ها و یا به عنوان نماینده اشخاص حقوقی به صورت تمام وقت، نیمه وقت یا پاره وقت ندارند.
❖ شرکت سبدگردان نوویرا در حال حاضر هیچ گونه شعبه یا نمایندگی ندارد.

معنی لغوی نوویرا

نوویرا از دو کلمه نو و ویرا تشکیل شده که کلمه نو به معنی تازه و کلمه ویرا به معنی اشتیاق بی پایان برای یادگیری است.

مزیت های کلیدی شرکت سبدگردان نو ویرا

شرکت سبدگردان نوویرا تنها شرکت سبدگردان با سهامدار خارجی با تجربه در ایران و میانگین تجربه مدیران ارشد نوویرا در بازار سرمایه حدود ۱۵ سال

ماموریت نوویرا

شرکت سبدگردان نو ویرا مأموریت اصلی خود را در وهله اول حفظ ارزش و سپس افزایش ارزش دارایی های مشتریان خود با استفاده از ابزارهای بازار سرمایه و فعالیت سبدگردانی می داند تا آینده مالی بهتری را برایشان به ارمغان آورد.

چشم انداز نوویرا

ما می خواهیم انتخاب اول مشتریان و کارکنان در بازار سرمایه ایران باشیم.

ارزشهای کلیدی در نوویرا

ایجاد تمایز

مشتریان خود را متمایز می­ کنیم؛ ما همواره در تلاش هستیم تا مشتریان خود را با پیشرفت قابل ملاحظه در عملکرد، متمایز و پایدار سازیم و سرمایه­ گذاران را حفظ نماییم.

اشتیاق برای یادگیری

اشتیاقی بی پایان برای یادگیری داریم؛ ما نو ویرا هستیم یعنی اشتیاقی بی پایان برای یادگیری و فراتر از انتظار مشتریان ظاهر شدن داریم.

تیم متخصص

از تیم متخصص و حرفه ای بهره گرفته ایم؛ ما می ­دانیم که بهترین نتایج از ایده­ ها و کمک­های یک تیم متنوع و متخصص حاصل می ­شود. تنوع ما را تقویت می ­کند و بهترین نتایج را برای مشتریان ما به ارمغان می­ آورد.

پر شور و اشتیاق

در کارمان بسیار پر شور و اشتیاق هستیم؛ می خواهیم در بالاترین سطح  عملکردی خود متمرکز شویم. از این رو با اشتیاقی بی پایان کار می کنیم تجربه می کنیم و یاد خواهیم گرفت.

Z

معتمد مشتریان

امانت دار و معتمد مشتریان خود هستیم؛ ما با قاطعیت از اعتقاداتمان صحبت می کنیم. در حقیقت فراتر از انتظار مشتریان ظاهر شدن هدف اول ماست.

روش های تحلیل و منابع اطلاعاتی

در فرآیند مدیریت سبد اختصاصی در شرکت سبدگردان نو ویرا، تصمیم ­گیری برای خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار تحت مدیریت، براساس اطلاعات جمع آوری شده در سطوح اقتصاد کلان، صنعت مربوطه و شرکت مورد نظر بر مبنای روشهای علمی صورت می ­پذیرد. تحلیل آماری اطلاعات بر مبنای روش های استاندارد، بررسی دقیق تأثیرات متغیرهای مختلف موثر بر اوراق بهادار و کمی­ سازی این تغییرات جهت پیش ­بینی عایدات آتی، از جمله رویه های عملیاتی شرکت می­ باشد.

رصد لحظه ای بازار و تغییرات نرخ اوراق و به تبع آن تغییرات بازده، با استفاده از روش­های استاندارد، منجر به شناسایی و انتخاب صنایع برتر و اوراقی می­ شود که برآیند انتظارات آتی آن حاکی از سوددهی مناسب است. در شرکت سبدگردان نو ویرا برای شناسایی این فرصت­ها از روش­ هایی مانند: تنزیل عایدات و سود تقسیمی (DDM)، تنزیل جریانات نقدی آزاد (FCF)، ارزش‌گذاری نسبی، ارزش‌گذاری اختیار معامله، ارزش جایگزینی، روشهای P/E بر اساس EPS کارشناسی و یا ترکیبی از این روش‌ها استفاده می ­شود.

به طور کلی؛ مبنای تجزیه و تحلیل اطلاعات، استفاده از روش بنیادی می­ باشد. از سایر روشهای مبتنی بر علوم رفتاری و روانشناسی بازار مانند تحلیل تکنیکال نیز استفاده می­ شود.

با توجه به نقش مهم اطلاعات در بازار سرمایه، مهمترین منابع مورد استفاده شرکت سبدگردان نوویرا عبارتند از:
 سایت سازمان بورس؛ مرجع قوانین، مقررات، آیین نامه ها و دستورالعملهای بازار سرمایه، www.seo.ir
 شبکه کدال؛ سایت مرجع انتشار گزارشات مالی شرکت های حاضر در بازار سرمایه، www.codal.ir ؛
 سایت بورس اوراق بهادار؛ مرجع آمار معاملات سهام و آتی های مبتنی بر سهام، www.irbourse.ir ؛
 سایت بورس کالای ایران؛ مرجع آمار معاملات کالاها و آتی های مبتنی بر کالا،www.ime.co.ir ؛
 سایت فرابورس ایران؛ مرجع آمار معاملات سهام در بازار فرابورس،www.irfarabourse.ir ؛
 پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران؛www.sena.ir ؛
 سایت شرکت‌های پذیرفته شده در بورس ؛
 سایت بانک مرکزی، مرکز آمار ایران و گمرک جهت بررسی آمارها و سیاست های پولی و تجاری کشور ؛

گزارش ذینفعان

”گزارش دهی در شرکت سبدگردان نوویرا”

با توجه به الزامات تعیین شده در ماده ۲۷ دستورالعمل تأسیس و فعالیت سبدگردان، ابلاغی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص ارائه گزارش ادواری در مورد ذینفعان که در راستای اعمال نظارت بر فعالیت سبدگردان و کنترل تضاد منافع احتمالی بین شرکت سبد‌گردان و سرمایه‌گذاران مصوب گشته است، شرکت سبد‌گردان نو ویرا گزارش خود را به صورت دوره‌ای بر اساس ماده مذکور و در جهت اعتماد سازی و رضایت مندی ­ذینفعان پس از شروع به کار شرکت در این قسمت ارائه خواهد نمود. ماده مذکور به صورت تفصیلی در ذیل ارائه شده است؛

”ماده ۲۷ دستورالعمل تأسیس و فعالیت سبدگردان”

درصورتیکه سبدگردان، ورقه‌ی بهاداری خاص را به‌نام مشتری خود خرید، فروش یا نگه‌داری می‌کند در حالی که؛ (الف) شرکت سبدگردان یا اشخاص وابسته به آن یا (ب) کارکنان سبدگردان یا اشخاص وابسته به آنها، در آن ورقه‌ی بهادار مطابق تبصره‌ی ۱ این ماده ذینفع محسوب می‌شوند، و سبدگردان از این موضوع مطلع بوده یا از طریق دریافت گزارش‌های موضوع تبصره‌ی ۲ این ماده از این موضوع مطلع شده باشد، آن‌گاه سبدگردان موظف است بلافاصله کارکنانی که وظیفه‌ی سبدگردانی برای مشتریان را به عهده دارند، از این امر مطلع نموده، طی گزارش‌هایی که حداقل هرماه تهیه می‌شود حسابرس و امین خود را، از این موضوع مطلع کند و در گزارش‌های دوره‌ای که به مشتری می‌دهد، این موضوع را افشا نماید. اطلاعات ارائه شده به کارکنان مذکور، حسابرس، امین و مشتری در اجرای این ماده شامل موارد زیر است:

 • مشخصات ورقه‌ی بهادار؛
 • شرح منافع ذینفع در آن ورقه‌ی بهادار؛
 • تاریخ ذینفع شدن و تاریخ خاتمه‌ی ذینفعی (درصورتی‌که قبل از تاریخ گزارش، ذینفع شدن افراد موضوع این ماده خاتمه یافته باشد)؛
 • اطلاعات خرید و فروش اوراق بهادار یادشده به نام مشتری از زمان ذینفع شدن یا تاریخ گزارش قبلی هر کدام دیرتر است تا خاتمه‌ی ذینفعی یا تاریخ گزارش هر کدام زودتر باشد (شامل: تعداد اوراق بهادار معامله شده، تاریخ معامله، قیمت معامله، مبلغ معامله و در صورت دسترسی، مشخصات طرف معامله به تفکیک هر ورقه‌ی بهادار)؛
 • اطلاعات مربوط به نگهداری اوراق بهادار یادشده در سبد اختصاصی از تاریخ ذینفع شدن یا تاریخ گزارش قبلی هرکدام دیرتر باشد تا خاتمه‌ی ذینفعی یا تاریخ گزارش هرکدام زودتر باشد (شامل تعداد اوراق بهادار نگهداری شده، قیمت تمام شده‌ی هر ورقه و قیمت تمام شده‌ی کل)؛

تبصره۱: درصورتی‌که یک شخص از تغییر قیمت یک ورقه‌ی بهادار، به طور مستقیم یا غیر مستقیم سود یا زیان نماید یا آن ورقه‌ی بهادار برای وی حقوق یا منافعی ایجاد کند یا از معاملات آن ورقه‌ی بهادار منتفع شود یا خود ناشر ورقه‌ی بهادار محسوب شود، آن‌گاه شخص یادشده، نسبت به آن ورقه‌ی بهادار، ذینفع محسوب می‌شود. بنابراین شخص از جمله در شرایط زیر، ذینفع ورقه‌ی بهادار محسوب می‌گردد:

 • در صورتی‌ که مالک ورقه‌ی بهادار باشد.
 • در صورتی‌ که اختیار خرید یا فروش ورقه‌ی بهادار را به دیگری اعطاء یا از دیگری دریافت نموده باشد.
 • در صورتی‌ که ورقه‌ی بهادار را قرض گرفته یا قرض داده باشد.
 • در صورتی‌ که پذیره‌نویسی یا فروش ورقه‌ی بهادار را تعهد کرده باشد یا بازاریابی برای پذیره‌نویسی یا فروش ورقه‌ی بهادار را پذیرفته باشد یا مشاور ناشر در زمینه‌ی عرضه ورقه‌ی بهادار باشد یا در این موارد با دیگران مشارکت داشته باشد.
 • درصورتی‌که ناشر ورقه‌ی بهادار باشد.

تبصره۲: کارکنان سبدگردان موظف‌اند بلافاصله پس از ذینفع شدن خود یا اطلاع از ذینفع شدن هر یک از اشخاص وابسته‌ی خود نسبت به هر ورقه‌ی بهادار، موضوع را با جزئیات کامل به سبدگردان گزارش کنند. در صورت درخواست اشخاص موضوع بندهای ۲ الی ۷ مادۀ ۲۶، سبدگردان موظف به ارائه‌‌ی جزییات این اطلاعات به اشخاص یاد شده خواهد بود. این اطلاعات در حدود قید شده در این ماده، در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد و جزییات اطلاعات به صورت محرمانه نزد سبدگردان نگهداری شده و در اختیار مشتریان یا سایر کارکنان (به استثنای کارکنانی که وظیفه‌ی تهیه‌ی گزارش موضوع این ماده را برای حسابرس، امین و مشتری به عهده دارند) قرار نمی‌گیرد.

خدمات قابل ارائه سبدگردان

 1. ارائه خدمات سبدگردانی اختصاصی اوراق بهادار
 2. صندوق‌های سرمایه‌گذاری
 3. قبولی سمت در نهادهای مالی (مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری، قبولی سمت متولی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، ارائه خدمات مشاوره عرضه و پذیرش)

عناوین خدماتی که سبدگردان نوویرا طی 5 سال گذشته از هر یک به تنهایی درآمدی معادل با بیشتر از 5 درصد کل درآمد ارائه خدمات را کسب نموده است به تفکیک سال و ذکر درصد مربوطه به شرح زیر است:

سال درآمد خدمات سبدگردانی درآمد مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری
۱۳۹۶ ۷۰% ۳۰%
۱۳۹۷ ۸۲% ۱۸%
۱۳۹۸ ۹۰% ۱۰%
۱۳۹۹ ۹۱% ۹%
۱۴۰۰ ۵۱% ۴۹%
۱۴۰۱ ۱۲% ۸۸%

کارمزد سبدگردانی

 1. کارمزد ثابت به صورت درصدی از ارزش روز سبد اختصاصی سرمایه‌گذار به قیمت پایانی همان روز محاسبه می‌گردد.
 2. کارمزد مبتنی بر عملکرد (متغیر) به صورت یک نرخ ثابت مطابق فرمول زیر محاسبه می‌گردد:

کارمزد متغیر = (سهم سبدگردان (بازده معاف از کارمزد متغیر بازده سبد)) مبلغ سرمایه‌گذاری شده

(جزئیات کارمزد ثابت و متغیر به صورت مذاکره‌ای و مطابق با شرایط سبدگردان، سبد اختصاصی، سرمایه‌گذار و طبق توافق طرفین تعیین می‌گردد.)

حدود مسئولیت

حدود مسئولیت شرکت سبدگردان نوویرا در خدمات قابل ارائه، مطابق با دستورالعمل تأسیس و فعالیت سبدگردانی و همچنین سایر قوانین و مقررات وضع شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر نهادهای ذیربط است.

تاریخ بروزرسانی: 1402/02/18

ترکیب سهامداران

رضا گلوی سید علی پور قره سید سامان مستشاری پژمان شعبان پورفرد هادی شعبانی نادر بوالحسنی محمد مهرزاد مصطفی امام‌دوست
۱۰% ۱۷% ۱۶.۹۵% ۱۷% ۶% ۱۷% ۱۶% ۰.۰۵%

تاریخ بروزرسانی: 1402/02/18

کنترل تضاد منافع

شرکت سبدگردان نو ویرا در رعایت ماده ۱۴ دستورالعمل تأسیس و فعالیت شرکتهای سبدگردان، درصورت بروز تضاد منافع میان سبدگردان و مشتری، اولویت را به منافع مشتری می‌دهد.

در همین راستا دستورالعمل بایگانی و گردش اطلاعات مشتریان که به تدوین محدودیت ‌های لازم جهت حفظ محرمانگی اطلاعات مشتریان و محدویت دسترسی به اطلاعات غیرضروری برای کارکنان غیرمرتبط با سبد می پردازد، به تصویب هیأت مدیره شرکت رسیده است. همچنین درصورتی که سبدگردان یا کارکنان وی در خرید و فروش سهمی ذینفع باشند، مطابق ماده ۲۷ دستورالعمل سبدگردانی گزارش آن را افشاء می­ نمایند.