021-79276000 info@noviraco.com

صندوق مختلط یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری است که جذابیت های خاص خود را دارد و مناسب افرادی است که نه در دسته ریسک گریز قرار دارند و نه در دسته افراد ریسک پذیر. صندوق مختلط یک صندوق ترکیبی است که از صندوق سهامی و صندوق با درآمد ثابت تشکیل شده است. این صندوق با ویژگی هایی که دارد می تواند بازده خوبی را برای سرمایه گذاران فراهم کند. باهم در ادامه این مطلب به توضیح ویژگی های این صندوق سرمایه گذاری خواهیم پرداخت و به ذکر نکات مهم پیرامون این صندوق می پردازیم. با ما در ادامه همراه باشید.

صندوق سرمایه گذاری مختلط چیست؟

دارایی سرمایه گذار در صندوق های مختلط به نسبت شصت به چهل بین دو صندوق درآمد ثابت و سهامی تقسیم می شود. این تقسیم دارایی با توجه به شرایط بازار و مدیر صندوق سرمایه گذاری ممکن است تغییر کند. به عبارتی همانطور که می‌دانید در صندوق با درآمد ثابت عمده دارایی صرف اوراق سپرده گذاری بانکی می شود. در صندوق های سهامی نیز عمده سرمایه به خرید سهام شرکت های بورسی اختصاص می یابد. اما سرمایه در صندوق مختلط که ترکیبی از این دو صندوق است شامل هر دو مدل سرمایه گذاری می شود. به همین دلیل مدیریت ریسک کنترل شده تری در این سبک از سرمایه گذاری وجود دارد.
بدین ترتیب سرمایه صندوق مختلط بین خرید سهام، اوراق با درآمد ثابت و اوراق مشارکت و سپرده بانکی تقسیم می‌شود.

بازدهی صندوق مختلط چگونه است؟

با توجه به توضیحات ارائه شده، بازدهی صندوق‌های مختلط از ریسک کمتری نسبت به صندوق سهامی برخوردار است. بنابراین افرادی که به دنبال سود بیشتری هستند می توانند از این سبک سرمایه گذاری استفاده کنند. با وجود خرید اوراق سپرده بانکی در کنار سهام بازدهی این صندوق ها نسبت به صندوق با درآمد ثابت بیشتر است. بنابراین با توجه به شرایط صندوق مختلط اگر سهام شرکتها با رشد مثبتی مواجه شود، بازدهی صندوق های مختلط زیاد می شود. بنابراین فردی که ریسک پذیر بوده و قسمتی از سرمایه اش را صرف خرید سهام کرده باشد، بهره وری و بازدهی بالاتری را تجربه خواهد کرد.

بازدهی صندوق مختلط

صندوق مختلط مناسب چه سرمایه گذارانی است؟

از آنجائیکه صندوق مختلط بخشی از دارایی خود را صرف خرید سپرده بانکی میکند و شرایط صندوق با درآمد ثابت را دارد، سود معقولی را به سرمایه گذار می دهد. از طرفی بخشی از دارایی صندوق مختلط به خرید سهام می رسد، بنابراین ریسک این بخش از سرمایه بالاتر خواهد بود. پس به طور میانگین سرمایه گذاری در صندوق مختلط با ریسک پذیری متوسط همراه است. افرادی که به دنبال کسب بازده ثابت هستند اما دلشان می خواهد در صورت رشد بازار آنها هم سهمی ببرند. بنابراین صندوق مختلط برای فردی که ریسک گریز یا ریسک پذیر است چندان جذابیتی نخواهد داشت.

صندوق سرمایه گذاری مختلط چه مزایایی دارد؟

قطعا سرمایه گذاری در هر بخش از بازار بورسی با مزایای خاص خود همراه است. برای صندوق های مختلط مزایای زیر را می توان در نظر گرفت:
• امکان سوددهی بیشتر با ریسک کمتر
• امکان سوددهی بیشتر در صورت رشد بازار
• امکان ضرر کمتر در دوران افت بازار و رکود
• میزان نقد شوندگی بالا
• مدیریت تخصصی دارایی‌ها
• بازده بالاتر با دید میان مدت
• رویکرد محافظه کارانه با وجود احتمال سود بیشتر
• ریسک پذیری متوسط

با توجه به ذکر شرایط صندوق های مختلط دیدیم که مزایای صندوق مختلط نسبت به درآمد ثابت بیشتر است. اما ریسک پذیری بالای صندوق سهامی را نیز ندارد.

صندوق سرمایه گذاری مختلط چه معایبی دارد؟

بدیهی است که شرایط صندوق از لحاظی دارای معایبی نیز باشد. معایب صندوق مختلط از جمله موارد زیر است:

• ریسک بالا در خرید واحدهای سهامی
• عدم اطلاع از قیمت لحظه ای واحدهای قابل خریدار
• محدودیت در خرید واحدها

صندوق سرمایه گذاری مختلط

شرایط سرمایه گذاری در صندوق های مختلط

افرادی که ریسک پذیری متوسط دارند می توانند به راحتی در این نوع صندوق ها مشارکت داشته باشند. برای شروع سرمایه گذاری بهتر است به صورت حضوری به کارگزاری مورد نظر مراجعه کرده و با ارائه مدارک لازم در صندوق دلخواه خود ثبت نام کنید. در ابتدای شروع به کار باید از شرایط هر صندوق باخبر شوید و اساسنامه و امیدنامه مرتبط با صندوق که از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شده است را مطالعه کنید. معمولا مدیر ثبت صندوق شرایط ثبت نام را به طور کامل به شما توضیح می دهد و از شما میخواهد با پر کردن فرم های شخصیت شناسی و فرم های مختلف هدفتان از سرمایه گذاری در صندوق را مشخص کنید. با این شرایط به راحتی می توانید بهترین صندوق سرمایه گذاری متناسب با شرایط خودتان را انتخاب کنید.

تضمین سود دهی صندوق های مختلط

صندوق های مختلط با وجود واحدهای با درآمد ثابت می تواند سوددهی متوسطی را برای سرمایه گذار فراهم کند. واحدهایی که با توجه به شرایط بازار خریداری شده و به سرمایه گذار کمک می کند تا بازدهی متوسطی را تجربه کند. به علاوه با خرید واحدهای سهامی و در صورت رشد بازار می توانید به بازدهی بیشتری دست پیدا کنید. به این معنا که اگر واحدهای سهامی خریداری شده در صندوق مورد نظر با رشد بازار مواجه شود شما به سودی بیشتر از صندوق درآمد ثابت خواهید رسید. مدیر صندوق در تلاش خواهد بود با توجه به شرایط بازار مدیریت دارایی را به خوبی انجام دهد تا صندوق با سود بیشتری رو به رو شود. تخصیص دارایی صندوق بین واحدهای سهامی و واحدهای بادرآمد ثابت به نسبت ۶۰ به ۴۰ و با توجه به شرایط بازار صورت می گیرد.

سوالات متداول در خصوص صندوق های مختلط

جمع بندی

صندوق مختلط ترکیبی از صندوق های با درآمد ثابت و صندوق سهامی است. بنابراین نه به ریسک پذیری سرمایه گذاری در صندوق سهامی نیاز است و نه به ریسک گریزی در صندوق با درآمد ثابت. افرادی که به دنبال سود متوسط و سود ثابت با احتمال کسب سود بیشتر هستند می توانند در این نوع سرمایه گذاری مشارکت داشته باشند. مدیر صندوق با توجه به شرایط بازار تلاش می کند دارایی صندوق را بین واحدها تقسیم کند. نقدشوندگی صندوق مختلط بالاست و در صورت رشد بازار سود دهی صندوق مختلط بالاتر از درآمد ثابت خواهد بود. لازم به ذکر است که سبدگردان نوویرا یکی از سبدگردان هایی است که با اعتماد مشتریان وفادار خود سالهاست که تلاش بر کسب بازدهی مناسب از بازار سرمایه را دارد و تاکنون عملکرد موفقیت آمیزی داشته است.