021-79276000 info@noviraco.com

معاملاتی که در صندوق های سرمایه گذاری انجام می گیرد، به دو روش مبتنی بر صدور و ابطال یا etf (همان قابل معامله) انجام می گیرد. به طور خلاصه صدور و ابطال به معنی خرید یا فروش واحدهای سرمایه گذاری است. وقتی یک واحد از هر مدل سرمایه را خریداری می کنید به آن صدور واحد می گویند. و زمانی که واحد خریداری شده را به فروش می رسانید در اصطلاح باید واحد را ابطال کنید. ساز و کار صندوق هایی که مبتنی بر صدور و ابطال هستند به این شکل انجام می گیرد. شما برای سرمایه گذاری در هر کدام از انواع صندوق های سرمایه گذاری که مبتنی بر صدور و ابطال هستند، باید حداقل به اندازه خرید یا صدور یک واحد سرمایه داشته باشید. در ادامه به بررسی بیشتر این واحدها می پردازیم. با ما همراه باشید.

سرمایه گذاری در صندوق های مبتنی بر صدور و ابطال

نحوه سرمایه گذاری در هر کدام از صندوق های مبتنی بر صدور و ابطال به دو صورت حضوری است. یعنی سرمایه گذار باید به یکی از شعب صندوق مراجعه کند و مراحل صدور را پشت سر بگذارد. یا با مراجعه به درگاه اینترنتی صندوق مورد نظر در این صندوق ها اقدام به خرید و فروش کند. اما در صندوق قابل معامله ETF افراد لازم است کد بورسی داشته باشند. این معاملات در کارگزاری‌های بورسی انجام می‌گیرد. فرآیند خرید و فروش واحدهای بورسی در زمان مشخصی انجام می‌گیرد. بازه زمانی تعیین شده از طرف سازمان بورس است تا همه افراد طبق قیمت های روز و شرایط روز بازار اقدام به خرید و فروش کنند.

مفهوم دقیق صدور و ابطال در صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری راهی برای سرمایه گذاری سهامدارانی است که از این بازار مالی اطلاعات بالایی ندارند. افرادی که دوست دارند سرمایه اضافی خود را به جای قرار دادن در بانک به عنوان سپرده گذاری و دریافت سود سالانه مشخص، در بازار بورس و اوراق بهادار قرار دهند تا بتوانند به سوددهی بیشتری برسند. یا کسانی که وقت و زمان کافی برای تحلیل و بررسی دقیق این بازار ندارند اما می‌خواهند که حتما در این بازار سرمایه گذاری کنند، با وجود صندوق های سرمایه گذاری این امکان برای آنها فراهم شده است. صندوق های سرمایه گذاری با جمع کردن سرمایه افراد مختلف و اختصاص دادن آنها به نوعی از واحدهای بورسی مثل خرید اوراق بهادار یا خرید اوراق مبتنی بر سکه و غیره، سعی برآن دارند که به سود مشارکتی خوبی دسترسی پیدا کنند.
مدیران این صندوق ها افراد خبره ای هستند که می‌توانند با تجربه و شناختی که از بازار دارند به درآمد و سود خوبی برسند. در صندوق های مبتنی بر صدور و ابطال این سرمایه صرف خرید واحدها می شود و اختلاف قیمت این واحدها در هنگام فروش، سودی است که از سرمایه گذاری به دست می آید. هنگامی که واحدهای خریداری شده ابطال می شود، پول سرمایه گذار به وی داده می شود. وارد کردن سرمایه به صندوق صدور و خارج کردن سرمایه از صندوق ابطال نام دارد.

صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر صدور و ابطال

آشنایی با مفهوم NAV به منظور محاسبه هزینه صدور و ابطال

سرمایه گذار برای خرید یا ابطال واحدهای صندوق باید هزینه ای را به عنوان کارمزد و دیگر هزینه های قانونی بپردازد. این هزینه به ارزش خالص دارایی یا همان NAV وابسته است. ارزش هر سهم با توجه به ارزش خالص دارایی مشخص می شود. به عبارتی برای پیدا کردن ارزش هر واحد باید بدهی ها و هزینه های مرتبط از مبلغ اصلی واحد کم شده مقدار بدست آمده تقسیم بر تعداد واحدها می شود که ارزش واقعی و خالص دارایی مشخص می شود.
ارزش خالص دارایی یا NAV صدور همان مبلغ واحد خریداری شده به علاوه کارمزد معاملاتی است که سهامدار آن را می پردازد. برای تعیین NAV ابطال نیز باید هزینه های مرتبط مثل هزینه معاملات و کارمزدها محاسبه شده و از ارزش کل دارایی کسر گردد. به این طریق هزینه ابطال نیز مشخص می شود.
زمانی که سرمایه گذار بخواهد واحدهای صندوق خریداری شده را بفروشد این مبلغ حساب شده و وجه آن به سرمایه گذار نقدا پرداخت می شود.

چقدر بعد از خرید واحدهای صندوق می توانیم آن را بفروشیم؟

خرید و فروش واحدهای صندوق صدور و ابطال قوانین خاص خود را دارد. اغلب کمان می کنند باید یک واحد را خریداری کرده و منتظر اوج شاخص بورسی شوند و تا زمانی که واحد قیمت گرفت آن را بفروشند. اما مفهومی به نام مدت ماندگاری واحد وجود دارد که سرمایه گذاران باید به آن توجه کنند. یعنی مدت زمانی که از خرید یا صدور واحد گذشته است. این زمان بسته نوع صندوق متفاوت است. ابطال واحد خریداری شده زودتر از مدت مشخص شده، به اندازه اختلاف قیمت صدور و ابطال واحد است.
بنابراین بهتر است سرمایه گذاران سرمایه اضافی را وارد بازار مالی بورس کنند و اجازه دهند خرید های انجام شده به سود معقول برسد. داشتن انتظارات واقع بینانه و نگاه بلند مدت و کسب بازدهی معقول، باعث می شود سرمایه گذاران سود بیشتری ببرند و رضایتمندی بالاتری داشته باشند.

مزایای صندوق سرمایه گذاری صدور و ابطال

معاملات صندوق های سرمایه گذاری به دو روش مبتنی بر معامله ETF که برای اغلب آشناتر است و روش صدور و ابطال انجام می‌گیرد. این روش ها برتری خاصی نسبت به یکدیگر ندارند و هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند. مثل

  • نقدینگی بالا
  • سوددهی بالا
  • امکان سرمایه گذاری با سرمایه کم
  • تنوع خرید

و تنوع سرمایه گذاری با وجود صندوق های مختلف امکان پذیر شده است. به علاوه مزیت کلی صندوق های سرمایه گذاری اطمینان از نحوه انجام معاملات و سوددهی معقولی است که طبق امیدنامه و اساسنامه هرکدام از انواع صندوق های سرمایه گذاری برای سهامدار کاملا مشخص و واضح است. با بررسی عملکرد هر صندوق می توانید به راحتی صندوق مورد نظر را انتخاب کرده و در آن سرمایه گذاری کنید.
اگر هیچ اطلاعاتی از بازار مالی بورس ندارید، صندوق های سرمایه گذاری بهترین روش سرمایه گذاری برای شماست.

کدام صندوق ها مبتنی بر صدور و ابطال هستند؟

سازو کار صندوق ها بر حسب نوع معامله با یکدیگر متفاوت است. برخی از صندوق ها از هر دو روش معامله یعنی مبتنی بر صدور و ابطال یا مبتنی بر معامله ETF استفاده می کنند. بر اساس نحوه کارکرد صندوق ها نوع معامله آنها مشخص می شود. مثلا صندوق مختلط ترکیبی از صندوق با درآمد ثابت و صندوق سهامی است. یا صندوق های اهرمی بر حسب هر دو روش معامله فعالیت می‌کنند. که واحدهای مبتنی بر صدور و ابطال در این صندوق ها بدون ریسک و با درآمد ثابت است اما واحدهای مبتنی برETF اساس کار صندوق های سهامی را تشکیل می دهد.
به طور کلی با مطالعه شرایط و قوانین هر صندوق به راحتی متوجه می شوید که اساس کار هر صندوق بر حسب چه نوع معاملاتی صورت می گیرد.

سوالات متداول


جمع بندی

صندوق های سرمایه گذاری مختلفی وجود دارند که برحسب نحوه انجام معاملات به دو دسته مبتنی بر معامله و صدور و ابطال تقسیم می شوند. این روش های معاملاتی هرکدام مزایای خود را دارند و در سازمان بورس و طبق قوانین این سازمان فعالیت می‌کنند. مزیت اصلی صندوق ها امکان سرمایه گذاری با مبلغ مشخص است. اگر شما با چندین هزار تومان می‌خواهید سرمایه گذاری را شروع کنید با ورود به صندوق ها این امکان را دارید. برای مبالغ بالاتر نیز هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاری ندارید. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که زمان کافی برای بررسی بازار و انجام تحلیل های لازم ندارید یا هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارید از صندوق های بورسی به راحتی می توانید استفاده کنید. اگر به دنبال نوعی از سرمایه گذاری می گردید که بتوانید سود پایدار بدست آورید و نسبت به سپرده بانک به بهره وری بیشتری برسید در خصوص صندوق سرمایه گذاری پایدار نوویرا (کاج) بیشتر بدانید.