021-79276000 info@noviraco.com

هم‌اکنون و برای نخستین بار، ابطال و صدور آنلاین (برخط) صندوق‌های سرمایه‌گذاری (با بهره‌گیری از توان کسب‌وکارهای نوپا یا همان استارتاپ‌ها) روی اپلیکیشن‌ها امکان‌پذیر شد. میثم فدایی مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در این خصوص اظهار داشت: در گذشته برخی از صندوق‌ها امکان ارائه خدمات به صورت برخط داشتند و پلتفرمی طراحی و به مردم ارائه می‌کردند، اما اکنون با استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف، مجوز ابطال و صدور آنلاین صندوق‌ها ایجاد شد تا برخی از افراد بتوانند به راحتی در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند. این اپلیکیشن‌ها مورد تایید سازمان بورس است و قابلیت نقد شوندگی سریع دارد.

فدایی گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دو دسته صندوق‌های قابل معامله بورسی و صندوق‌های غیر بورسی تقسیم می‌شوند. وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۳۰۰ صندوق سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار وجود دارد افزود: در بورس اوراق بهادار ۴ نوع صندوق سرمایه‌گذاری، با عنوان صندوق با درآمدثابت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط و صندوق‌های کالایی وجود دارد. صندوق‌های با درآمد ثابت، دارای سود و بازده مشخص و معمولا سود آن از سپرده بانکی بیشتر است و در حال حاضر حجم این صندوق‌ها بیش از ۳۵۰ هزار میلیارد تومان است که افراد زیادی در این صندوق سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، و صندوق‌های مختلط برای افرادی که فرصت سرمایه‌گذاری کافی برای ورود مستقیم به بورس ندارند بسیار مناسب است و مزایای آن وجود ضامن نقدشوندگی، کاهش کارمزد معاملات و وجود تحلیلگران خوب است و در حال حاضر حجم این صندوق‌ها بیش از ۶۲ هزار میلیارد تومان است. در صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی دو صندوق سرمایه گذاری طلا و صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشاورزی وجود دارد. در بورس ۵ صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا با حجم بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان وجود دارد.

فدایی گفت: بسیاری از مردم با توجه به مشغله‌ای که دارند فرصت زیادی برای تحلیل سهام ندارند و بر این اساس این صندوق‌ها دارای تحلیگران موفقی هستند و می‌توانند با جمع‌آوری سرمایه‌های مردم و شناسایی بازارهای مختلف، در بهترین محل سرمایه‌گذاری کنند. مزیت دیگر این صندوق‌ها، بحث نقدشوندگی است؛ صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس دارای بازارگردان است و صندوق‌های خارج از بورس نیز مزیت نقدشوندگی دارند. کارمزد معاملات در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بدلیل حجم بزرگ صندوق‌ها، دارای تخفیف است.

انتهای پیام/ منبع