021-79276000 info@noviraco.com

پس از گذشت تقریبا یکسال، بانک مرکزی داده‌های تحولات بازار مسکن را منتشر نمود.
نگاهی به تغییرات قیمت مسکن بر حسب دلار حکایت از وجود یک روند مثبت طی سه سال اخیر (از سال ۱۳۹۹) دارد. همانگونه که مطابق نمودار قابل مشاهده است، قیمت مسکن بر حسب دلار از میانگین پنج ساله آن (بین سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰) فاصله قابل توجهی گرفته‌ است. از عوامل موثر بر این دینامیک می‌توان به مصون بودن این بازار از دخالت دولت و قیمت‌گذاری دستوری، نبود مکانیزم‌های مناسب جهت کاهش انگیزه سفته‌بازان، کمبود عرضه با توجه روند کاهشی تعداد پروانه‌های ساختمانی، کسری بودجه دولت و ناترازی مالی و… را بر شمرد.

همچنین روند حجم معاملات و روند کاهشی آن نسبت به میانگین پنج‌ساله نشانگر کاهش شدید قدرت خرید در این بازار است. به عبارتی بزرگترین معضلی که بازار مسکن در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می‌کند نبود قدرت خرید خانوار جهت ایجاد تقاضای مصرفی است. از طرفی تورم قابل توجه مصالح نیز سرمایه‌گذاری جهت ساخت و عرضه جدید را دشوار نموده‌ است و با توجه به عوامل مذکور، عدم تعادل جدی در این بازار مشهود است.

مطابق آخرین داده‌ها، میانگین قیمت مسکن برای هر متر مربع در تهران تقریبا ۱۵۰۰ دلار است، که با متوسط قیمت در برخی از بهترین‌های شهرهای جهان برابری می‌کند.

انتهای پیام/