021-79276000 info@noviraco.com

صندوق سهامی (Stock Fund) یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری است که برای سرمایه گذاران با سود بسیار خوبی همراه است. عمده دارایی این صندوق ها مربوط به سهام شرکتهایی می شود که در بورس حضور دارند. همین نوع اختصاص دادن سرمایه، باعث سودآوری بالا برای سرمایه گذاران و البته در کنار آن ریسک بالاتر شده است. صندوق های سهامی توسط تیم های تحلیلگر کنترل و بررسی می شوند. و خرید و فروش سهام به واسطه افراد خبره انجام می گیرد. به همین دلیل بازدهی مناسبی را به همراه می آورند.

در این صندوق ها حداقل ۷۰ درصد از دارایی به خرید سهام شرکتهای بورسی و فرابورسی اختصاص می یابد. اما مدیریت حرفه ای صندوق باعث افزایش سرمایه و کسب بازدهی مطلوب برای سرمایه گذاران خواهد شد. در این مطلب از سبدگردان نوویرا با ما همراه باشید تا جزئیات بیشتری را مورد بررسی قرار دهیم.

صندوق سهامی چیست؟

همانطور که میدانید صندوق های سرمایه گذاری یک راه میانبر خوب برای افرادی است که یا فرصت تحلیل بازار را ندارند و یا زمان کافی برای انجام دادن این کار ندارند. صندوق های بورسی توسط تیم های تحلیلگر قوی بررسی شده و خرید و فروش با دقت بسیار بالا انجام می گیرد تا بتواند بدینوسیله باعث جذب سود و سرمایه بیشتر شود. در صندوق سهامی  بیشترین دارایی صرف خرید سهام شرکت های بورسی می شود. هرچند که ریسک سرمایه گذاری بدین شکل بالاست اما با مدیریت قوی صندوق، این ریسک کنترل شده و می تواند بازدهی مطلوب را به همراه بیاورد.

صندوق سهامی مناسب چه افرادی است؟

از ویژگی‌های صندوق سهامی می توان به تاثیر مستقیم نوسانات بازار اشاره کرد. از آنجایی که عمده فعالیت و توجه صندوق سهامی، روی سهام شرکت ها است، بنابراین سرمایه گذاران ریسک بالایی را متحمل می شوند. بنابراین افرادی که از ریسک پذیری بالاتری برخوردار هستند می توانند در صندوق های سهامی سرمایه گذاری کنند. با توجه به بازدهی بالای این صندوق ها و مدیریت حرفه ای صندوق، افرادی که می توانند نگاه بلند مدتی را داشته باشند و با این دید وارد بازار سرمایه می شوند، صندوق سهامی یک گزینه بسیار مناسب است. صندوق های سهامی با توجه به مدیریت اشخاص خبره در بورس به انواع مختلفی مدیریت می شوند که به طور کلی محافظه کارانه، میانه رو یا تهاجمی هستند.

نکته ای که در خصوص صندوق های بورسی لازم است بدانید، در مورد ارزش واحدهای صندوق است. زمانی که صندوق عملکرد مناسبی را از خود بروز می دهد، ارزش واحدهای صندوق افزایش پیدا می کند. عکس آن نیز صادق است. یعنی اگر صندوقی عملکرد مناسبی نداشته باشد و با افت قیمت مواجه شود، از ارزش واحدهای آن کاسته می شود. به طور معمول صندوق ها در طولانی مدت رشد داشته و هرچه واحدهای سرمایه گذاری ارزش بیشتری پیدا کنند هر واحد می تواند به قسمت های کوچکتری تبدیل شده و افراد بیشتری در آن سرمایه گذاری کنند.

ترکیب دارایی صندوق‌های سهامی شامل چیست؟

همانطور که در بالاتر اشاره شد عمده دارایی ها که در حدود ۷۰ درصد دارایی است به سهام شرکت‌ها اختصاص می‌یابد. مابقی دارایی با توجه به مدیریت صندوق می تواند به  موارد مختلفی مثل گواهی سپرده بانکی و اوراق با درآمد ثابت اختصاص پیدا کند.

هر صندوق سرمایه گذاری مجاز به انتشار تعداد واحدهای سرمایه گذاری مشخصی هستند که بر همین اساس به دو دسته بزرگ و کوچک تقسیم می‌شوند.

در صندوق های کوچک  حداقل تعداد واحدها ۵ هزار و حداکثر ۵۰ هزار واحد سرمایه گذاری است.

در صندوق های بزرگ حداقل تعداد واحد ها ۵۰ هزار و حداکثر ۵۰۰ هزار واحد سرمایه گذاری خواهد بود.

ارزش اسمی هر واحد سرمایه‌گذاری در آغاز بکار صندوق معادل یک‌میلیون ریال است.

انواع صندوق سهامی

صندوق های سهامی بر حسب نوع عملکرد انواع مختلفی دارند

 • صندوق سهامی قابل معامله

صندوق های قابل معامله در سامانه معاملاتی قابل خرید و فروش هستند. و در تابلو معاملات بورسی قابل مشاهده اند.

 • صندوق سهامی صدور و ابطالی

برای خرید و فروش در این نوع صندوق ها باید به پورتال سرمایه گذاری صندوق مراجعه کرد و از این طریق امکان صدور و ابطال یا خرید و فروش واحدها وجود دارد .

این صندوق ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت:

مزایای صندوق سهامی چیست؟

 • صندوق های سهامی نقدشوندگی بالایی دارند
 • با مدیریت حرفه ای صندوق، میزان ریسک کاهش می یابد.
 • امکان کسب بازدهی بالا از رشد بورس را به همراه دارد.
 • حفظ ارزش سرمایه در بلند مدت
 • شفافیت عملکرد صندوق
 • سهولت سرمایه گذاری به دلیل انجام شدن معاملات به صورت آنلاین

معایب صندوق های سهامی

 • قیمت سهام شرکت ها با نوسانات بازار بالا و پایین می رود.
 • نسبت به سایر صندوق های سرمایه گذاری ریسک بالاتری به همراه دارد.
 • خرید و فروش سهام هزینه دارد و این مبلغ به کارمزد مدیریت صندوق اضافه می شود. (که این مبلغ ناچیز است و در مقابل احتمال ریسک صندوق بسیار ناچیز است)
 • نماینده های صندوق حق حضور در مجامع را دارند و خود افراد امکان حضور در مجامع شرکت ها را ندارند.

صندوق های سهامی چقدر سود دارند؟

سود و بازدهی صندوق سرمایه گذاری از مهمترین مواردی است که افراد باید قبل از سرمایه گذاری در خصوص آن اطلاعات لازم را کسب کنند. میزان بازدهی در بازار سرمایه به طور قطع و کاملا مشخص نیست و همه چیز به شرایط بازار و روند رشد بازار بستگی دارد. صندوق های سهامی بر روی سهام شرکت ها سرمایه گذاری می کنند و معمولا با دید بلند مدت به رشد خوبی می رسند. افراد باید با توجه به ریسک پذیری خود هرکدام از انواع صندوق‌های سرمایه گذاری را انتخاب کنند.

نحوه فعالیت صندوق سهامی چگونه است؟

به طور کلی نحوه فعالیت صندوق ها بدین شکل است که سرمایه خرد از افراد مختلف جمع آوری شده و در یک جا گردآوری می شود. این دارایی در صندوق سهامی باید صرف خرید سهام و حق تقدم سهام شرکت هایی شود که در بورس یا فرابورس حضور دارند. مدیران این صندوق ها ارزش اوراق خریداری شده را بررسی می کنند و میزان رشد یا کاهش ارزش سهام را مورد تحلیل قرار می دهند. در امید نامه مرتبط با هر صندوق اختیارات صندوق ذکر شده است و محدودیت هایی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شده است. مدیران صندوق ها با توجه به این قوانین می توانند دارایی افراد را به سهام یا سپرده بانکی و غیره اختصاص دهند. این محدودیت های در نظر گرفته شده به  میزان تحمل ریسک هر صندوق کمک می کند. از آنجائیکه انتظار بازدهی بالا از صندوق سهامی می رود، احتمال ریسک آن نیز بالا می رود این ارتباط دوطرفه است.

سوالات متداول

جمع بندی

صندوق های سهامی از انواع صندوق‌های پرریسک و با بازدهی بالا هستند که بیشتر دارایی خود را به خرید و فروش سهام شرکت ها اختصاص می دهند. ترکیب دارایی ها به مدیریت صندوق بستگی دارد اما طبق قوانین و حد نصاب های تعیین شده باید حداقل ۷۰ درصد دارایی به سهام و حق تقدم سهام شرکت ها اختصاص یابد. این صندوق ها از صندوق های با درآمد ثابت و مختلط و غیره ریسک بالاتری دارند و در عوض بازدهی بیشتری هم دارند. برخی افراد سوال می کنند که آیا صندوق سهامی ارزش سرمایه گذاری را دارد یا خیر؟ افرادی که با دید بلندمدت اقدام به سرمایه گذاری می کنند می توانند در صندوق سهامی مشارکت داشته باشند. مدیریت قوی و خبره که بر روی این صندوق ها فعالیت می کنند افرادی که هستند که با در نظر گرفتن شرایط بازار می توانند بهترین بازدهی را به سرمایه گذار برسانند. بنابراین سوددهی صندوق‌های سهامی بسیار بالا خواهد بود. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر هستید می توانید درباره نوویرا بیشتر بدانید و با مشاورین گفتگو کنید.