021-79276000 info@noviraco.com

شاخص‌ های بازار سهام آمریکا روز جمعه به دنبال افزایش نگرانی‌ها از شیوع گونه دلتا از ویروس کرونا و نگرانی‌ها از وضعیت بازگشایی اقتصادی با افت همراه شدند. افت شاخص‌ های بازار سهام آمریکا همچون داوجونز، S&P500 و نزدک، ۰.۴۲، ۰.۵۴ و ۰.۷۱ بوده است. انتشار آمارها از درآمدها و مصارف شخصی شهروندان ایالات متحده در ماه ژوئن و انتشار شاخص PCE ماه جولای از مهمترین آمارهای منتشر شده در روز گذشته بود. سطح مصارف شخصی شهروندان آمریکایی در ماه ژوئن ۱ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت که فراتر از پیشبینی ۰.۷ درصدی تحلیلگران بوده است. میزان مصرف شخصی شهروندان آمریکایی در ماه مه ۰.۱ درصد افت کرده بود.

همچنین شاخص قیمت PCE که تورم غذا و انرژی در محاسبات آن لحاظ نمی شود، در ماه ژوئن ۰.۴ درصد رشد کرده است که کمتر از پیشبینی ۰.۶ درصدی تحلیلگران و ۰.۵ درصدی ماه مه بوده است. این شاخص سالانه ۳.۵ درصد رشد کرده است که کمتر از پیشبینی ۳.۷ درصدی فعالان بازار و فراتر از رقم ۳.۴ درصدی ماه گذشته می باشد. همچنین بنا به گزارشی که مؤسسه IHS Markit روز جمعه منتشر کرد، شاخص اعتماد مصرف کننده در ماه جولای ۵ درصد نسبت به ماه گذشته کاهش یافته است.

نشست فدرال رزرو در روز چهارشنبه مهمترین رویداد اقتصادی هفته گذشته بود که طی آن بانک مرکزی ایالات متحده نرخ بهره را در محدوده نزدیک به صفر نگه داشت و تغییری در سیاست خود مبنی بر خرید ماهانه ۱۲۰ میلیارد دلار اوراق ایجاد نکرد. به این ترتیب طی ماه جولای شاخص S&P500 با ۲.۳ درصد، شاخص داوجونز با ۱.۳ درصد و نزدک با ۱.۲ درصد رشد همراه بوده‌اند. اگرچه انتشار گزارش های مثبت از درآمدهای فصلی شرکت و رشد اقتصاد آمریکا زمینه رشد بازاهای سهام این کشور را فراهم کردند اما نگرانی‌ها از شیوع گونه دلتا و دغدغه‌های تورمی از جمله عواملی بود که رشد بازارهای سهام را محدود کرد.

انتهای پیام/