021-79276000 info@noviraco.com

حجم پول تزریق‌شده به صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت آمریکا، طی دو هفته گذشته به دنبال نگرانی‌ها از وقوع تورم افت قابل توجهی را تجربه کرده است. بنا به داده‌های منتشر شده توسط مؤسسه Lipper حجم پول تزریق شده به صندوق‌های اوراق قرضه دولتی آمریکا طی هفته گذشته برابر با ۷۲۷ میلیون دلار بوده است که کمترین میزان از ماه جولای به حساب می‌آید. در مقابل، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه محافظت شده در برابر تورم شاهد ورود پول ۱.۲۸ میلیارد دلاری بودند که بیشترین میزان از ماه جولای به حساب می‌آید.

در این میان روز جمعه نرخ اوراق قرضه ده ساله ایالات متحده نیز به ۱.۶ درصد افزایش یافت که بالاترین میزان در ۴ سال اخیر می‌باشد. همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام نیز پس از دو هفته خروج پول، شاهد ۲.۸۵ میلیارد دلار ورود نقدینگی بودند. صندوق‌های سهام ارزشی نیز پس از دو هفته متوالی خروج پول، شاهد ورود نقدینگی معادل ۱.۱۷ میلیارد دلار بودند. اما صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام رشدی برای سومین هفته متوالی شاهد خروج پول بودند و نقدینگی معادل ۸۸۲ میلیون دلار از آنها خارج شد.

از سوی دیگر به گزارش انجمن جهانی طلا (WGC)، طی ماه گذشته صندوق های قابل ‌معامله سرمایه‌گذاری در طلا (در آمریکای شمالی) شاهد خروج پول شدید بوده‌اند و مجبور شده‌اند در حدود ۱۵.۲ تن از طلای خود را به فروش برسانند و زمینه افت ۴ درصدی قیمت این فلز گرانبها را در ماه گذشته فراهم کنند. در حال حاضر سطح دارایی‌ طلای این نوع صندوق‌ها به ۳،۵۹۲ تن رسیده است که پایین‌ترین میزان از ماه آوریل به شمار می‌رود. با این حال تحلیلگران مؤسسه Global UBS معتقدند وجود زمزمه‌های بروز رکود تورمی در اقتصادهای بزرگ، می‌تواند زمینه‌ساز رشد طلا در آینده نزدیک باشد. همچنان که انتشار آمار نا امیدکننده از وضعیت اشتغال ایالات متحده طی دو ماه اخیر، گمانه‌زنی‌ها راجع به وجود رکود (توامان با تورم) در اقتصاد این کشور را بین تحلیلگران افزایش داده است.

انتهای پیام/