021-79276000 info@noviraco.com

برخی افراد مانند دلالان و رانت خواران راجع به علت افزایش قیمت سیمان آدرس اشتباهی می‌دهند. علت افزایش قیمت سیمان قطعی‌های مداوم برق است که موجب کاهش تولید آن می‌شود. چراکه معامله این محصول در بورس کالا تا ۱۲ تیرماه که هنوز این صنعت با محدودیت مصرف برق مواجه نبود بدون مشکل و تاثیر منفی انجام می‌گرفت. عباس حسینی، مدیر عامل سیمان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به حاشیه‌های ایجاد شده در زمینه بازار سیمان و خروج این محصول از بورس کالا اشاره کرد و گفت: مشکل گرانی سیمان در بازار ارتباطی به عرضه محصولات در بورس کالا ندارد، اکنون مشکل پیش آمده در این صنعت ناشی از عوامل دیگر است که باید اقدامات لازم برای رفع آنها در دستور کار قرار بگیرد. او اظهار داشت: مشکل فعلی صنعت سیمان در کشور، کاهش تولید کارخانه‌ها و عدم عرضه این محصول در بازار است که این امر سبب کمبود سیمان و افزایش قیمت آن در بازار شده است.

حسینی اظهار داشت: با توجه به وجود چنین مشکلی در صنعت سیمان، برخی به دنبال نحوه عرضه این محصول در بازار هستند در حالی که بهتر است مشکل نخست این بازار که کاهش تولید و عدم عرضه سیمان در بازار به دلیل قطعی برق است، برطرف شود و در انتها به سمت رفع دیگر مشکلات مانند واسطه‌ها، دلالان و عرضه در بورس پیش بروند. اکنون مسوولان مربوطه هیچ گونه توجهی به مشکل اصلی این صنعت در بازار ندارند و فقط به دنبال به دست آوردن نتیجه‌ای برای بهبود وضعیت بازار سیمان هستند. وی با تاکید بر اینکه مسوولان باید این موضوع را مدنظر داشته باشند که مشکل اصلی صنعت سیمان قطعی برق کارخانه‌های سیمان است، گفت: برخی علت گرانی سیمان را به گردن بورس کالا می اندازند و معتقدند از زمان عرضه سیمان در بورس این محصول با افزایش قیمت همراه شده، در حالی که مشکل گرانی سیمان هیچ ارتباطی به بورس کالا ندارد و اصلی‌ترین علت آن مربوط به بخش تولید است که باید اقدامات لازم برای رفع آن صورت گیرد.

حسینی با بیان اینکه زمانی که کالا در بازار وجود نداشته باشد طبیعتاً کالای مدنظر با افزایش قیمت همراه می‌شود، اظهار داشت: اکنون بهتر است مسؤولان مربوطه به دنبال راه حلی برای رفع این مشکل باشند و به مسایل حاشیه‌ای توجه نکنند. مدیر عامل سیمان تهران به مزایای عرضه محصولات در بورس کالا اشاره کرد و گفت: با عرضه محصولات در بورس کالا طبیعتاً زمینه شفافیت در بازار کالاها فراهم می شود؛ بنابراین وجود بورس کالا در اقتصاد کشور بسیار مثبت ارزیابی می‌شود و حضور آن جزو الزاماتی است که حتی باید تصمیماتی برای ادامه و بهبود روند آن در دستور کار قرار بگیرد. در جواب افرادی که معتقدند بورس کالا در کشور تاثیر منفی دارد و باعث گرانی کالاها می‌شود باید گفت که مشکل فعلی صنعت سیمان چیزی به نام بورس کالا نیست بلکه مشکل گرانی سیمان در بازار و عدم تولید این محصول به دلیل قطعی برق است.

حسینی افزود: قطعی برق باعث شده است تا تولید سیمان در کشور به صفر برسد؛ بنابراین کمبود کالا باعث گرانی این محصول شده است و هیچ ارتباطی به بورس کالا ندارد. مدیر عامل سیمان تهران به قیمت‌گذاری دستوری و تاثیر آن بر بازار سیمان اشاره کرد و گفت: اگر قرار بود قیمت‌گذاری دستوری به نتیجه‌ای مثبت در بازار ختم شود به طور حتم در چند سال گذشته تاثیر خود را در بازار گذاشته بود. وی با بیان اینکه نتیجه قمیت‌گذاری دستوری عدم سرمایه‌گذاری در صنعت سیمان است، افزود: بسیاری از پروژه‌ها نیمه کاره رها شده‌اند زیرا ادامه فعالیت آنها هیچگونه توجیه اقتصادی ندارد. حسینی با اشاره به اینکه در صنعت سیمان حتی اگر با مشکل قطعی برق روبرو نباشیم، به طور حتم قیمت‌گذاری دستوری مشکلاتی جدی در این صنعت ایجاد می‌کند، اظهار داشت: نتیجه قیمت‌گذاری دستوری عدم توسعه و کمبود سیمان در بازار طی دو سال آینده است.

مدیر عامل سیمان تهران: سیمان از خرداد ماه وارد بورس کالا شد، قیمت سیمان تا ۱۲ تیر ماه که هنوز قطعی برق رخ نداده و محدودیت مصرف ایجاد نشده بود نرخ سیمان در هر پاکت حدود ۳۰ تا ۳۲ هزار تومان بود و به نوعی می‌توان گفت سیمان تا آن زمان منطقی بود. بازار سیاه در صنعت سیمان از ۱۲ تیر ماه که تقاضا (Demand) برق در صنعت سیمان به ۵۰ درصد و از ۱۹ تیر ماه ۱۰ درصد رسید، تشکیل شد و شاهد ایجاد چنین حاشیه‌هایی در بازار این محصول هستیم؛ پس با توجه به چنین اتفاقاتی می‌توان گفت که بورس کالا هیچ تاثیر منفی بر افزایش قیمت سیمان نداشته است. حسینی با بیان اینکه هفته‌ای حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن مصرف داخلی سیمان در کشور است، گفت: در سه هفته اخیر عرضه به میزان لازم به بازار انجام نشده است در حالی که باید سه میلیون و ۹۰۰ هزار تن در بازار عرضه سیمان صورت می‌گرفت، طبق آمار موجود فقط حدود یک میلیون تن عرضه شد.

مدیر عامل سیمان تهران خاطرنشان کرد: مشکل فعلی سیمان در بازار ناشی از قطعی برق است و اگر قرار بود بورس کالا تاثیر منفی در این بازار داشته باشد تا ۱۲ تیر ماه اثر خود را در بازار گذاشته بود.

انتهای پیام/