021-79276000 info@noviraco.com

مسیر حرکت بورس در بلند مدت، صعودی است و نباید به صورت کوتاه مدت به سرمایه‌گذاری در بورس فکر کرد. سهامداران نباید به صورت هیجانی وارد بازار شوند و باید این موضوع را مدنظر قرار دهند که با وجود رشد مکرر شاخص بورس، ارزش معاملات از رشد چندان بالایی برخوردار نیست. یکی از مهم‌ترین توصیه‌های سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی دنیا و در کشورمان داشتن دیدگاه بلند مدت است. مسیر حرکت بورس مسیری صعودی است چراکه اتفاقات چند روز اخیر در معاملات بورس نشان می‌دهد بازار، حرکت‌های بزرگی را به سمت صعود در پیش گرفته است.

سهیل کلاهچی روند معاملات بورس را در چند وقت اخیر مورد ارزیابی قرار داد و افزود: رشد چند روز اخیر بازار سرمایه را باید به افزایش نرخ ارز مرتبط دانست که به لحاظ روانی تاثیراتی را بر فعالان حاضر در بازار گذاشت تا ارتباط مستقیمی را که بین دلار و بورس وجود دارد را ارزیابی کنند و در انتظار رشد قیمت‌ها در بازار سهام همسو با نرخ دلار باشند. با توجه به بررسی روند بازار سهام در میان مدت باید اعلام کرد که بازار طی یک یا دو ماه گذشته در محدوده‌های ارزنده‌ای برای سرمایه‌گذاری وارد شد و کلیت بازار با توجه به برگزاری مجامع و برخی از اتفاقات بنیادی رخ داده در کشور در شرایط مناسب رشد قرار گرفت.

کلاهچی با اشاره به طرح نظرات نادرست در مورد بازار سرمایه، گفت: به عنوان مثال گفته شده حبابی که در مرداد ٩٩ در شاخص بورس ایجاد شد اکنون دیگر تخلیه شده است و با توجه به تورمی که از سال گذشته تاکنون در بازار شاهد هستیم معاملات این بازار باید خود را باید با تورم تطبیق دهد. این ادعا چندان دقیق نیست اما باعث شد تا مسیر حرکت بورس (بازار سهام) در مسیر صعودی قرار بگیرد و تا حدی از ضرر و زیان سهامداران را جبران کند. به نظر می‌رسد با توجه به وضعیت فعلی بازار، شاخص بورس بتواند تا کانال یک میلیون و ۵٠٠ هزار واحد رشد کند اما این اتفاق نمی‌تواند به سرعت در بازار رخ دهد بلکه بازار روند صعودی خود را با شتابی ملایم طی خواهد کرد.

به گفته کلاهچی، زمانی که شاخص بورس ٣٠ هزار واحد رشد می‌کند، لازم است ارزش معاملات به حدود ١۵ هزار میلیارد تومان برسد تا حرکت صعودی بازار روند منطقی را در پیش داشته باشد. اگر قرار باشد حرکت صعودی بازار با رقم ۶ هزار میلیارد تومان به صورت پرشتاب باشد، این اتفاق، خطرناک خواهد بود، ضمن اینکه در ادامه حرکت صعودی که در دو ماه اخیر رخ داد در روز شنبه و یکشنبه حرکتی قوی در معاملات بازار صورت گرفت، این موضوع از همان زمان نشان داد به احتمال زیاد بازار برای مدتی موقت روندی نزولی را در پیش بگیرد که براساس همین پیش بینی، شاخص بورس روز گذشته در فاز اصلاحی قرار گرفت.

سهامداران باید نسبت به این واقف باشند که روند اصلاحی بازار نگران کننده نیست و برای بازار لازم بود تا بعد از رشدی که تجربه کرد چنین اصلاحی را تجربه کند. شاخص کل و کلیت بازار بعد از رشدی که تجربه کردند نیاز داشت وارد چنین اصلاحی شود تا شاخص بورس بعد از این استراحت دوباره روند صعودی خود را طی کند و بتواند به محدوده پیش بینی شده برسد. با توجه به شرایطی که در بازار حاکم است ممکن است شاخص بورس برای مدت دو هفته اصلاحی باشد اما این پیش بینی چندان دقیق نیست و نمی توان به آن اکتفا کرد چراکه ممکن است اتفاقاتی در بازار رخ دهد که روند معاملات را تحت تاثیر قرار دهد و و روند اصلاحی بازار را خنثی کند.

کلاهچی با تاکید بر اینکه در وضعیت فعلی هیچگونه ریسکی تهدیدکننده معاملات بازار نیست، گفت: قیمت جهانی و کامودیتی را می توان رو به بالا پیش بینی کرد و نیز اعلام کرد که بالا رفتن قیمت‌های جهانی تاثیر مثبت بر معاملات بازار سهام می‌گذارد و شاخص بورس رو به صعود حرکت می‌کند. این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: در برجام و تحریم‌ها، اگر گشایشی رخ دهد شاهد اثر مثبت آن بر معاملات بازار سهام خواهیم بود، اما اگر اتفاقی هم رخ ندهد نمی‌تواند چندان تاثیر منفی بر روند بازار بگذارد، بنابراین در میان مدت و بلند مدت تهدید جدی در بازار وجود ندارد.

انتهای پیام/