021-79276000 info@noviraco.com

مجلس معتقد است باید ۱۰۰ درصد عرضه سیمان تولید شده در بورس کالا انجام پذیرد. نه آنکه عرضه‌‌های موجود را هرچند با حجم کم بخواهیم با بهانه‌های مختلف از بازار رقابتی بورس، خارج کنیم. مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس به دنبال مشکلات سیستم توزیع سیمان، گفت: در شرایط فعلی ۹۰ درصد سیمان تولیدی خارج از بورس عرضه می‌شود و تنها ۱۰ درصد از بورس سیمان تولیدی در بورس کالا عرضه می‌شود و ما در مجلس خواستار آن هستیم که ۹۰ درصد باقی مانده هم به این میزان افزوده شود، نه اینکه مسیر را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که آن ۱۰ درصد هم دیگر در بورس توزیع نشود. بورس کالا، بازاری رقابتی است و باید شرایط را به گونه‌ای مهیا کنیم که تمامی سیمان تولید شده از طریق بورس به دست مصرف‌کننده برسد چراکه در ساختار سنتی و غیرشفاف، این دلالان هستند که سود اصلی را می‌برند و مصرف‌کنندگان نیز با رشدهای عجیب قیمتی مواجه می‌شوند.

این نماینده مجلس در ادامه از نظام توزیع سیمان انتقاد کرد و گفت: نکته دیگری که در موضوع سیمان وجود دارد، بهانه در عرضه نکردن سیمان است؛ در بازدیدی که از یکی از کارخانه‌های بزرگ سیمان داشتم، گفته شد که در این کارخانه ۵۰ هزار تن سیمان آماده تحویل است، اما کامیون داران اجازه نمی‌دهند که سیمان از کارخانه خارج شود! این در حالی است که هر بخش باید کار خود را انجام دهد و متاسفانه سیستم توزیع سیمان بیمار است. طغیانی اظهار داشت: کامیون داران اعلام می‌کنند که ما باید توزیع سیمان را برعهده داشته باشیم که بنده در نامه‌ای به استاندار مربوطه خواستار پیگیری این موضوع شده‌ام، البته ممکن است این موضوع در برخی دیگر از کارخانه‌های تولید سیمان هم وجود داشته باشد و به نظر می‌رسد که شرایط توزیع اصلاً خوب نیست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه مشکل امروز بازار سیمان و گرانی که به قطعی برق و توزیع نامطلوب بر می‌گردد، گفت: به هیچ عنوان موارد مطرح شده در مورد ارتباط افزایش قیمت‌ها با عرضه این محصول در بورس کالا درست نیست، بلکه علاوه بر مشکل برق، سیستم توزیع ما دچار شلختگی عجیبی است که این موضوع را می‌توانیم، در عرضه مرغ و سایر کالاها هم مشاهده کنیم و تاکید می‌کنم که خارج شدن سیمان از بورس کالا مشکلی را حل نمی‌کند و در طرف مقابل باید این دست محصولات در مکانیسمی شفاف و قانونمند یعنی بورس عرضه شود.

انتهای پیام/