021-79276000 info@noviraco.com

شاخص معاملات بورس، در پی ورود این شاخص به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی، وارد مداری متعادل و منطقی شده است و اصلاح‌های ایجاد شده نباید برای سهامداران حاضر در این بازار نگران‌کننده باشد. به گفته یکی از کارشناسان بازار سرمایه: شاخص بورس پس از ورود به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد، زمینه کاهش هیجان ایجاد شده در این بازار را فراهم کرد و اکنون با روندی معقول در حال حرکت است. شاخص بورس طی چند روز اخیر رشد پیوسته‌ای را در پیش گرفت که در این میان طبق شرایط کلی حاکم در بازار، با اصلاح‌هایی هم همراه شد و در کل می‌توان گفت شاخص معاملات بورس وارد مداری متعادل شده است و اصلاح‌های ایجاد شده نباید برای سهامداران حاضر در این بازار نگران‌کننده باشد. خوشبختانه در زمان روند صعودی شاخص بورس، سهم‌هایی مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته که به لحاظ بنیادی با شرایطی مناسب همراه هستند، به همین دلیل حبابی در روند صعودی اخیر بازار شکل نگرفت و بازار وارد روندی طبیعی شد.

مهرزاد منتظری با تاکید بر اینکه روند فعلی معاملات بورس با شرایطی که بازار در تابستان سال گذشته تجربه کرد، بسیار متفاوت شده است، گفت: اکنون وضعیت بازار سهام تحت تاثیر نرخ دلار قرار گرفته است و دلار هر حرکتی را که در پیش بگیرد بازار سهام هم از روند آن تاثیر خواهد پذیرفت؛ بنابراین روند صعودی یا نزولی بازار وابسته به نرخ دلار است. با انتخاب دولت جدید و رویکردی که تیم کابینه جدید نسبت به مباحث سیاسی و مذاکرات برجام نشان داده‌اند، پیش‌بینی بازار به این صورت است که توافق در کوتاه مدت صورت نمی‌گیرد که به دنبال آن به احتمال زیاد نرخ دلار با افزایش همراه خواهد شد. منتظری با بیان اینکه اکنون بازار در شرایطی مناسب قرار دارد، گفت: سهام بیشتر شرکت‌ها پس از اصلاح شدید بازار به قیمت‌هایی ارزنده رسیده و این امر باعث شده است تا میزان خرید در بازار با افزایشی چشمگیر همراه شود.

این کارشناس بازار سرمایه به ریسک فعلی معاملات بازار اشاره کرد و گفت: اکنون ریسک جدی، معاملات بازار را تهدید نمی‌کند، بازار سهام فقط در صورتی که دلار ریزش شدیدی را تجربه کند برای مدتی وارد روند اصلاحی خواهد شد در غیر این صورت مشکل دیگری تهدیدکننده بازار نیست که بتواند تاثیر شدیدی را بر روند این بازار ایجاد کند. این موضوع باید مدنظر سهامداران باشد که هیچ‌گاه نمی توان اعلام کرد هیچ‌گونه ریسکی بازار را تهدید نمی‌کند، اما در وضعیت فعلی ریسکی که منجر به ریزش شدید شاخص بورس شود، مدنظر بازار نیست. منتظری اظهار کرد: براساس وضع موجود، به نظر می رسد ریسک سرمایه‌گذاری در بانک بیشتر از بازار سرمایه باشد؛ بنابراین سهامداران در وضعیت فعلی نباید نگرانی بابت معاملات بازار سهام داشته باشند. براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد که بازار تا دو یا سه هفته آینده در محدوده فعلی در حال معامله باشد و سهام دست به دست شود تا زمانی که مسیر نهایی بازار مشخص شود.

وی معتقد است که بهترین اقدام تیم اقتصادی دولت می‌تواند کنترل قیمت گذاری دستوری و جلوگیری از سرکوب قیمت‌ها در بورس کالا و ایجاد محدودیت‌ها در مسایل صادراتی باشد، زیرا این مسایل می‌تواند به شدت، روند بازار را تحت تاثیرخود قرار دهد و منجر به روند منفی معاملات این بازار شود. منتظری در پایان گفت: به هر میزان که اقتصاد کشور قابل پیش‌بینی باشد و بتوان به چشم‌انداز اقتصادی روشن‌تری دست پیدا کرد، بورس بهتر می‌تواند به معاملات خود بپردازد.

انتهای پیام/ منبع