021-79276000 info@noviraco.com

سمت و سوی معاملات بازار سهام در تیرماه به طوری است که سهام شرکت های کوچک نسبت به سهام شاخص ساز بازار پیشتازی می‌کند. البته در این مدت سهام شاخص ساز بازار هم از رشد نسبتا مناسبی برخوردار بودند. چراکه برچیده شدن صف‌های فروش در هفته‌های اخیر، رشد شاخص بورس و افزایش قابل توجه ارزش معاملات را رقم زده که این موضوع گویای رونق و نقدشوندگی معاملات بازار سهام است. این در حالی است که پس از رشد پرشتاب بازار سهام در ابتدای سال ۹۹ و ثبت قله تاریخی شاخص بورس در مرداد ماه همان سال، شاهد ریزش پیاپی بازار سرمایه و افت یکپارچه قیمت نمادهای مختلف در بازار بودیم که این وضعیت نیز تا خردادماه سال جاری تداوم پیدا کرد.

نیما میرزایی، کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه سهام شرکت‌های برتر در بازار از جمله نمادهایی هستند که برای مدت‌ها قفل در صف فروش بودند، گفت: غالباً سهام برخی از شرکت‌ها ریزش شدیدی را در بازار به دلیل وجود فروشنده‌های هیجانی تجربه کردند که در نهایت بعد از مدت‌ها ریزش و ارزندگی در قیمت آنها، فرصت‌های مغتنمی برای سرمایه‌گذاری در این سهام ایجاد شد. وی به سهامی که بیشترین بازدهی را طی یک ماه اخیر در بازار به دست آوردند اشاره کرد و گفت: به سختی می‌توان در بین شرکت‌های بزرگ بازار، نمادی را پیدا کرد که جزو ۲۰ نماد پربازده یک ماه اخیر باشند، براساس آمار موجود گروه‌های دارویی، سیمانی و نیروگاهی بالاترین بازدهی را نسبت به سایر گروه‌ها در بازار کسب کردند.

بازدهی یک ماهه سهام شرکت های کوچک
بازدهی یک ماهه سهام شرکت های کوچک

میرزایی به عوامل تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس در تیرماه اشاره و تاکید کرد: علاوه بر ریزش‌های شدید و جذاب شدن تکنیکالی قیمت‌ها، دلایل بنیادی متعددی مانند افزایش قیمت‌های جهانی نفت تا کانال ۷۰ دلار، افزایش قیمت دلار (دلار نیمایی در کانال ۲۲ و دلار بازار آزاد حوالی ۲۵ هزار تومان)، کاهش نرخ بهره بانکی به محدود ۱۸ درصد، رسیدن فصل مجامع و احتمال شناسایی و تقسیم سودهای مناسب و رشد و تثبیت نرخ جهانی کامودیتی‌ها سبب ترغیب معامله‌گران برای خرید سهام شرکت‌ها و بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی شدند. این کارشناس بازار سرمایه به سهامداران توصیه کرد تا در ادامه سال ۱۴۰۰ نیز علاوه بر رصد مسایل تاثیرگذار در معاملات بازار سهام، اخبار مرتبط به برجام هم مورد رصد معامله‌گران بازار سرمایه باشد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا روند صعودی شاخص بورس در مردادماه ادامه‌دار است یا خیر، افزود: با توجه به وضعیت بنیادی بازار سرمایه و عوامل تاثیرگذار در ایجاد جذابیت بازار در تیرماه ، مهمترین سوال ایجاد شده در ذهن معامله‌گران این است که آیا روند صعودی بازار در ماه پیش رو نیز کماکان ادامه خواهد داشت یا خیر، در این زمینه باید اعلام کرد که برآیند عوامل مذکور در کوتاه مدت تغییرات زیادی ندارد؛ بنابراین وضعیت بنیادی بازار در این دوره کماکان کم ریسک و دارای پتانسیل‌ رشد آرام خواهد بود. میرزایی خاطرنشان کرد: بسیاری از گروه‌های مستعد بازار در روزهای اخیر به سطوح مقاومتی خود رسیده‌اند و همه این گروه‌ها بصورت یکپارچه قابلیت عبور از مقاومت‌های فعلی را نخواهند داشت.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه اکنون انتخاب سهام درست از گروه مناسب در بازار بیش از هر دوره دیگری از اهمیت برخوردار است، اظهار داشت: در میان مدت به جز گروه‌های کوچک و تورمی بازار، گروه خودرویی و بانکی جزو گروه‌های جذاب بازار خواهند بود که می‌توانند همگام با توافقات برجامی در ابتدای دولت بعدی، بازدهی مناسب و کم ریسکی را نصیب سهامداران کنند. وی با اشاره به اینکه در مردادماه همچنان سهام شرکت‌های کوچک بازار میدان‌دار رشدهای زیاد خواهند بود، گفت: سهام شرکت‌های جامانده در گروه سیمانی، دارویی و نیروگاهی همچنان امکان ادامه رشد را در بازار خواهند داشت. هر سه گروه تحت تاثیر حذف قیمت‌گذاری دستوری در مسیر صعودی قرار گرفته‌اند، هر چند در این بین گروه یوتیلیتی در ابتدای راه قرار گرفته و مسیر سختی را تا رها شدن از بند قیمت‌گذاری دستوری در پیش‌رو دارد.

به گفته میرزایی، در مرحله بعد گروه‌های کوچک و تورمی بازار مانند گروه‌های غذایی و زراعت نیز با توجه به شرایط تورمی جامعه به خصوص در مواد خوراکی دارای پتانسیل رشد هستند. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود که تورم محصولات غذایی (حتی در صورت افت نرخ ارز) در میان مدت نیز ادامه دار باشد و در برخی محصولات نیز شیب افزایش نرخ‌ها سرعت بیشتری به خود بگیرد. وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاران در ارزیابی سهام وابسته به دلار ریسک کاهش قیمت ارز را نیز مدنظر خود قرار می‌دهند، گفت: گروه پالایشی می‌توانند کماکان با حمایت‌های دولتی در کانون توجه خریداران قرار داشته باشند؛ پیش‌بینی می‌شود روند حمایت‌های صورت گرفته برای جذاب کردن این گروه در یک ماه پیش‌رو نیز ادامه‌دار باشد. در صورت دریافت اخبار قوی و مثبت از توافقات وین و آزادسازی منابع ارزی، نوسانات قیمت دلار به سرعت می‌تواند جذابیت این گروه را در کوتاه مدت تحت تاثیر قرار دهد.

انتهای پیام/ منبع