021-79276000 info@noviraco.com

به گزارش بورس ۲۴، ابوالفضل جعفری ماهوک رئیس سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان نوویرا و مدیر صندوق سرمایه‌گذاری طلای سرخ نوویرا، نظر خود درباره آینده بازار زعفران را اینگونه بیان کرد: همان‌طور که بنده در آبان اشاره کردم، به دلیل اینکه ایران تولیدکننده عمده زعفران در دنیاست، قیمت زعفران ایران نیز می‌بایست به‌عنوان یکی از مراجع قیمتی این کالا در دنیا مطرح باشد که در حال حاضر، وضعیت خلاف این موضوع است. قیمت زعفران در دنیا با قیمت‌هایی بسیار بالاتر از قیمت‌های داخلی ایران در حال معامله بوده و منافع این اختلاف قیمت به جیب واسطه‌هایی می‌رود که به دلایل مختلف از جمله تحریم و… زعفران ایران را با قیمت‌های بسیار پایین خریداری نموده و با تغییر برند، در بازارهای جهانی به فروش می‌رسانند. رشد اخیر قیمت زعفران، یکی از گام‌های واقعی کردن قیمت زعفران ایران در بازارهای جهانی بوده و اتفاقات رخ داده طی یک ماه اخیر، در ادامه مسیر پیش بینی شده برای زعفران بوده است. وضعیت خشکسالی و کاهش تولید، کاهش ظرفیت انبارهای زعفران، افزایش صادرات و عواملی از این دست، مؤید روند صعودی قیمت زعفران ایران هستند که این موضوع مورد توجه برخی از نشریات معتبر بین‌المللی نیز قرار گرفته است.

وی دیدگاه فعالان و تحلیلگران خارج از ایران نسبت به بازار زعفران ایران را اینگونه توصیف کرد: اخیراً مجله اکونومیست گزارشی در خصوص بازار زعفران ایران منتشر نموده که بررسی این گزارش خالی از لطف نیست. این گزارش به بازگشایی اقتصادها در دوران پساکرونا پرداخته و تقارن آن با کاهش تولید زعفران در ایران به دلیل خشکسالی و همچنین مشکلات متعدد عرضه زعفران تولید شده به بازارهای جهانی پرداخته و این موارد را از عوامل رشد قیمت زعفران برشمرده است. در این خصوص می‌توان به مصاحبه انجام شده با یک واردکننده عمده زعفران در انگلستان اشاره نمود که بهای تمام شده هر کیلوگرم در ماه نوامبر را برابر ۱۴۰۰ دلار عنوان می‌کند. برای مقایسه قیمت صادراتی هر کیلو زعفران در سال گذشته در محدوده ۵۰۰ دلار بوده است که رقم گزارش شده حکایت از رشد ۱۸۰ درصدی قیمت دلاری در سال جاری دارد. بااین‌حال به‌واسطه وجود تحریم‌های اعمال شده از سوی ایالات متحده روند صادرات زعفران از شفافیت کافی برخوردار نیست. تجار ایرانی برای دور زدن تحریم‌ها، غالباً از طریق واسطه‌های غیرایرانی، زنجیره‌های عرضه غیرشفاف و روش‌های پرداخت پیچیده، زعفران را به دوبی یا اسپانیا صادر می‌کنند. خریداران نیز نگران‌اند که در صورت خرید از تجار ایرانی در لیست تحریم‌های ایالات متحده قرار گیرند.

بانک‌ها نیز برای رسیدگی این‌گونه معاملات سخت‌گیری می‌کنند و گاهی حساب‌های بانکی تجار را مسدود می‌کنند؛ لذا طبق ادعای اکونومیست تجارت زعفران هیچ‌وقت تا این اندازه سخت نبوده است. در زمان توافق برجام بخش قابل‌توجهی از تحریم‌های بانکی برداشته شد، تجارت زعفران روند آسان‌تری داشت؛ لذا این امید وجود دارد که با انجام مذاکرات و بازگشت به توافق وضعیت تجارت زعفران نیز بهبود یابد. البته در این گزارش نگرانی‌هایی از وجود زعفران تقلبی در بازارهای جهانی مطرح شده است. طبق آماری که ارائه شده ۱۱ درصد زعفرانی که در اتحادیه اروپا به فروش می‌رسد تقلبی است و در فرانسه این رقم حتی بیشتر است. وجود دغدغه‌هایی از این دست اعتماد به تجار ایرانی را خدشه‌دار کرده است و بر مشکلات صادرات زعفران افزوده است که علت اصلی این موضوع را نیز می‌توان به رسمی نبودن صادرات زعفران نسبت داد.

رئیس سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان نوویرا در مورد روند صادرات زعفران ایران طی مدت اخیر افزود: آمار منتشره از گمرک جمهوری اسلامی ایران حاکی از صادرات بیش از ۴۴ تن زعفران طی آبان‌ماه ۱۴۰۰ بوده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود ۳۰ درصد افت داشته است. اما باتوجه‌به کاهش بین ۵۰ تا ۷۰ درصدی تولید این محصول در سال جاری، نسبت صادرات به تولید امسال، سهم بیشتری نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد. وی با تاکید بر کاهشی شدن روند تولید زعفران، خاطرنشان کرد: پیگیری و ارزیابی تحرکات انبارهای بورس کالا، همواره از ابزارهای مورداستفاده تحلیل‌گران به‌منظور پیش‌بینی روند قیمتی کالاهای مختلف بوده است. بررسی وضعیت انبارهای زعفران در بورس کالا طی روزهای گذشته نشان‌دهنده کاهش جدی ظرفیت این انبارها می‌باشد.

به پایان رسیدن فصل برداشت و کاهش چشمگیر تولید در سال جاری موجب شده انبارهای بورسی از وارد شدن محصول بیشتر به انبارهایشان ناامید گردند و ظرفیت اعلامی خود را کاهش دهند. بررسی داده‌های ظرفیت انبارها نشان می‌دهد که طی یک ماه گذشته انبارهای بورسی زعفران، در مجموع حدود ۴ تن کاهش ظرفیت داشته‌اند. علاوه بر این، میزان خروج زعفران از انبارهای بورسی نیز طی این مدت قابل‌توجه بوده است، به طوری که در این دوره به طور متوسط روزانه بالغ بر ۲۰۰ کیلوگرم جنس پارسالی از انبارهای بورسی خارج شده ولی در مقابل ورود جنس‌های مربوط به برداشت امسال زیاد نبوده است. در دی­ماه امسال نیز زعفران پارسالی به‌صورت کامل از انبارهای بورسی خارج خواهد شد؛ لذا خروج این حجم از گواهی سپرده از بازار و تحولات اخیر انبارهای زعفران در کنار عوامل مستحکم بنیادین، حکایت از جذابیت قیمت‌های فعلی گواهی‌های سپرده زعفران امسالی برای خریداران دارد و از این رو می‌توان چشم‌انداز مثبتی برای این محصول انتظار داشت.

انتهای پیام/ زعفران جان می گیرد ؛ حواستان به صندوق طلای سرخ باشد