021-79276000 info@noviraco.com

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی گفت: نهادهای قدرتمندی که در حوزه زعفران شکل گرفته‌اند و همه جا نفوذ دارند، مانع از ساماندهی وضعیت بازار زعفران شده‌اند. وی افزود قیمت هر کیلو زعفران ۴۵ میلیون تومان نیست بلکه ۶۰ میلیون تومان است. با کمک مجلس، دولت و کشاورزان زعفران را به جایگاه اصلی‌اش می‌رسانیم. در مسیر حمایت از زعفران‌کاران به شایعات توجه نمی‌کنم. برای بنده نیز شایعاتی در این زمینه درست کردند ولی همچنان تمام‌قد برای حمایت از زعفران‌کاران ایستاده‌ام و معتقدم زعفران نگینی خوب باید هر کیلو ۶۰ میلیون تومان به فروش برسد. تا یک ماه آینده به این رقم دست خواهیم یافت. بر اساس گزارش روابط عمومی شهرداری تربت حیدریه زنگنه در ادامه با بیان اینکه بیشتر اعضای شورای ملی زعفران کسانی هستند که محل درآمدشان از صادرات زعفران است، تصریح کرد: همین افراد در همه جا از جمله جهاد کشاورزی، کمیسیون گیاهان دارویی مجلس، اتاق تعاون و اتاق بازرگانی حضور دارند. من در مجلس به کرات این افراد را می‌بینم که به بهانه‌های مختلف در مجامع مشورتی حضور پیدا می‌کنند و چون رسانه در دست دارند، قدرت نیز دارند.

محسن زنگنه در مجمع مشورتی شورای ۳۳ شهرستان زعفران‌خیز استان خراسان رضوی افزود: متاسفانه در رسانه‌های مختلف و حتی صدا و سیما شاهد هستیم که گزارش‌های منفی علیه تعاونی روستایی منتشر می‌شود و به دروغ اعلام می‌دارند که دلیل پایین آمدن قیمت زعفران در هفته‌های اخیر عرضه زعفران توسط تعاونی روستایی است؛ در حالی که کاهش قیمت زعفران به خاطر موج سواری و مصاحبه‌های هر روز برخی دلالان است. وی ادامه داد: علی‌رغم این گزارش‌ها و جوسازی‌ها باید روی کارمان متمرکز شویم تا به نتیجه مطلوب که همان سود کشاورز است، برسیم. در این چند وقت مباحثی مبنی بر عدم پرداخت پول کشاورزان توسط تعاونی روستایی عنوان شده بود که به همه آن‌ها پاسخ داده‌ایم. از زمانی که بنده در این زمینه مدیریت می‌کنم، یعنی از سال ۹۹، همه پول‌ها از طرف تعاونی پرداخت شده و اگر عدم پرداختی از طرف تعاونی روستایی وجود دارد، مربوط به سال‌های قبل از مسئولیت من است که البته به آن‌ها نیز رسیدگی می‌کنیم. زنگنه تاکید کرد: شورای شهر به مردم متصل است؛ بنابراین پیشنهاد اول من این است که سال آینده مراکزی در شهرها داشته باشیم(تعاونی باشد بهتر است). در واقع نماینده حمایت از کشاورز در شهرها باید مستقر باشد. سال آینده نیاز نیست که دولت، زعفران را بخرد و بارها تاکید کردم که دولت باید هدایتگری کند تا محصولات کشاورزان به خوبی خریداری شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در اقتصاد نباید دخالت کنیم؛ مردم وام نمی‌خواهند. اگر وضعیت بازار زعفران ساماندهی شود، ما زعفران را به قیمت خوب از کشاورز می‌خریم و خود کشاورز می‌تواند مشکلات دیگرش مثل آب و برق را حل کند. پیشنهاد دوم من این است که باید روی کار تعاونی‌ها نظارت شود تا تعاونی‌ها برای جیب یک عده‌ای خاص فعالیت نکند و به فکر منافع همه کشاورزان باشد. نکته آخر موضوع اقتصاد شهری است. در واقع لازم است شهرداری‌ها درآمد داشته باشند. وی گفت: عضو هیچ گروه یا حزبی نیستم و صادقانه حرف‌هایم را بیان می‌کنم؛ اگر من به این نتیجه برسم که شورا توانسته شهرداری را خوب مدیریت کند، شخصا تمام‌قد از شورا حمایت می‌کنم. متاسفانه روی موضوع اقتصاد شهری کار نکرده‌ایم؛ این در حالی است که باید با مدیریت اقتصاد شهری مردم را ثروتمند کنیم تا آنان در خدمات شهری بتوانند ما را کمک کنند. نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی همچنین با طرح این سوال که درآمد شورای شهر از زعفران چیست، گفت: پول زعفران باید به جیب شهرداری‌ها و زیرمجموعه آن، یعنی دهیاری‌ها و در اصل خود کشاورزان برود. بنده امسال با همکاری مجلس و دولت اقدامات حمایتی را انجام دادیم که ۵۰۰۰ میلیارد تومان پول زعفران به جیب کشاورزان برود که خوشبختانه در این زمینه موفق بودیم و تنها نمادی در بورس کالا که در ۶ ماه گذشته ۱۰۰ درصد سود داده، زعفران بوده است.

انتهای پیام/ منبع