021-79276000 info@noviraco.com

سرمایه‌گذاران و فعالان بازار سرمایه در راستای برنامه‌ریزی بلندمدت برای سرمایه خود در این بازار پرتلاطم و پر از تغییر، نیار دارند که بدانند برنامه دولت جدید در راستای بهبود وضعیت بازار سرمایه به چه نحوی است و چگونه اجرایی خواهد شد. در این پیام به تشریح برنامه رئیس جمهور جدید برای بهبود وضعیت بورس خواهیم پرداخت. رئیس جمهور منتخب مردم در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری چند نکته را در وعده‌ها و برنامه‌های پیش‌روی دولت خود بیان کرد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به جبران خسارت وارد شده به مردم در بورس و تزریق ۲۰۰ میلیون دلار به بازار بورس، اشاره نمود.

آقای رئیسی پس از شنیدن حرف‌های مالباختگان بورس تصریح کرد: متاسفانه کار اشکالاتی داشت که سهامداران به ویژه سهامداران خُرد را نگران کرده است. نباید مشکلات را پشت گوش انداخت بلکه باید در دل مشکلات رفت، راه‌حل‌ها را پیدا کرد و با کمک همه کسانی که می‌توانند نقش آفرین باشند، وضعیت را به سرعت اصلاح کرد. بازار بورس و مسائل آن مثل نرخ‌گذاری و دامنه نوسان را نمی‌توان دستوری اداره کرد بلکه باید سازوکارهایی برای آن ایجاد شود. وی با بیان این که تمام دنیا بورس دارد و مردم با بورس کار می کنند، مهم‌ترین عامل اعتماد مردم به بازار بورس را ثبات این بازار عنوان کرد. الآن در کشور ما وضعیت بازار، تولید، خرید و فروش قابل پیش بینی نیست و حتی یک جنس معمولی را هم می خواهند بفروشند، می‌گویند بگذارید ببینیم هفته بعد چه می شود؟!

سید ابراهیم رئیسی با انتقاد از تغییرات مکرر قوانین و مقررات، تاکید کرد: ثبات در مقررات از شرایط مهم بازار سرمایه است تا سهام دار بتواند وضع بازار را پیش بینی کند. این که هر کاری نیازمند پشتوانه علمی است تا سلیقه‌ای عمل نشود، گفت: باید تمام وضعیت اقتصادی را برای همه قابل پیش بینی کنیم تا مردم بتوانند برای زندگی و کسب و کارشان تصمیم بگیرند. رئیسی در واکنش به گلایه‌های چند تن از مالباختگان بورس از عدم‌ اجرای مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا برای تزریق ۲۰۰ میلیون دلاری به بازار بورس قول داد این موضوع را با جدیت پیگیری کند. مبلغ مصوب در جلسه سران قوا باید زودتر به بازار سرمایه تزریق شود تا وضعیت بورس هر چه سریع‌تر سامان یابد.

تزریق ۲۰۰ میلیون دلار به بازار بورس
در پی حضور سرزده صبح ۲۵ خرداد سید ابراهیم رئیسی در تالار بورس اوراق بهادار سعادت‌آباد تهران، جمع زیادی از مالباختگان بازار سرمایه با این نامزد انتخابات ریاست جمهوری بی واسطه درد دل کردند. رئیسی پس از شنیدن حرف‌های مالباختگان بورس تصریح کرد: بازار بورس و مسائل آن مثل نرخ‌گذاری و دامنه نوسان را نمی‌توان دستوری اداره کرد بلکه باید سازوکار‌هایی برای آن ایجاد شود. رئیسی در واکنش به گلایه‌های چند تن از مالباختگان بورس از عدم اجرای مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا برای تزریق ۲۰۰ میلیون دلاری به بازار بورس قول داد این موضوع را با جدیت پیگیری کند. او پس از شنیدن گزارش‌های کارگزاران تالار بورس سعادت‌آباد درباره وضعیت و مشکلات بازار سرمایه، عدم آگاهی بخشی و مدیریت درست را از عوامل نابسامانی در بازار بورس دانست.

برنامه رئیس جمهور برای بازار سرمایه

رئیس جمهور آینده کشورمان گفت: مشکل بورس علل و عوامل مختلفی دارد که راهکارهای آنها را با کارشناسان بررسی کرده‌ایم اما اگر درست مدیریت می‌شد مشکل به وجود نمی آمد. یکی از مسائل مهم این است که وضعیت بازار بورس باعث خدشه‌دار شدن اعتماد مردم شده که اگر این اعتماد بازیابی نشود، کار سخت خواهد شد. مسأله بورس یکی از دغدغه‌های جدی ماست و معتقدم باید تمام راهکارهای حل مسأله به اعتمادافزایی سهامداران و مردم منجر شود تا کاملاً به بازار سرمایه اعتماد داشته باشند. بورس هم باید مانند بانک‌ها تأمین کننده نیاز مالی تولید باشد اما آنچه در عمل اتفاق افتاده، غیر از این بوده است. نباید بورس به محل رفع مشکلات بودجه‌ای کشور و جبران کسری بودجه دولت‌ها تبدیل شود؛ آن هم بدون مدیریت لازم.

جبران خسارت وارد شده به مردم در بورس
برنامه رئیس جمهور جدید برای بهبود وضعیت بورس این است که صندوق جبران خسارت راه ‎اندازی کند تا به مردم اعتماد بدهد. با صندوق بیمه یا صندوق جبران خسارت برای افرادی که سهامدار بورس هستند و حتی مبالغ اندک دارند دولت باید برای جبران خسارت مردم که به بورس امید بستند این موضوع را حل و جبران می‌کند. رئیسی درباره تأمین منابع جبران خسارت برای سهامداران بورس نیز گفت: ما صندوق توسعه ملی و صندوق تثبیت داریم و در جلسه شورای عالی اقتصادی این بحث مطرح شد و مبالغی وجود دارد و جایی که پیشنهاد کردند که پیگیری شود و در واقع این مبلغ صندوق قابل تامین است به نحوی که دولت بتواند خسارت را جبران کند.

منتخب مردم از صندوق حمایت و تثبیت بازار سرمایه به عنوان یکی از پشتوانه‌های مهم بازار بورس یاد کرد و بر فعال‌تر شدن آن در دولت مردمی تأکید کرد. رئیسی همچنین تقویت نظارت درون‌سازمانی بر بازار بورس را مورد تأکید قرار داد و گفت: هر جا نظارت نباشد، دچار مشکل می‌شود. در قانون برای بورس یک سازوکار نظارتی طراحی شده که اگر به موقع هشدار ندهد و جلوی برخی اقدامات را نگیرد، سفته‌بازی و برخی کارها جای کار اصلی بورس را می‌گیرد. سازوکارهای نظارتی در بورس برای حاکم کردن ثبات بر بازار است و هر چه این سازوکارها فعال‌تر شود، از تکانه‌ها جلوگیری می‌شود و مردم بهتر از این بازار استفاده می‌کنند. رئیسی در پایان خاطر نشان کرد: یکی از کارهای جدی و محوری ما این است که بازار بورس را برای مردم اطمینان بخش کنیم‌ و وضعیت بازار سرمایه را با کمک متخصصان و صاحبنظران این حوزه به وضعیت سامان یافته و مورد اعتماد مردم تغییر دهیم‌.

نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است، انتظارات بازار سرمایه از رئیس جمهور آینده کشورمان است. این انتظارات در چند مورد خلاصه می‌شود که بایستی در دولت آینده برایشان تعیین تکلیف صورت گیرد؛ آن موارد عبارتند از:
• تعیین تکلیف سهام عدالت
• ماجرای شرکت‌های حقوقی
• جلوگیری از تصمیمات خلق الساعه
• دخالت‌ها و قیمت‌گذاری دستوری
• مدیریت اوراق بدهی دولتی در بازار سرمایه
• ارائه راهکار برای جبران زیان سهامداران خرد
در همین زمینه باید گفت حمایت از بورس و تولید باید در دستور کار دولت آینده قرار بگیرد و به جای اینکه کسری بودجه خود را از بازار سرمایه تامین کند به فکر تولیدکنندگان که نیاز مبرم به سرمایه دارند، باشد تا از این طریق هم سهامداران و هم شرکت‌های بورسی بتوانند منفعت کسب کنند. حال باید دید دولت آینده برای جبران ضرر و زیان سهامداران و برگرداندن جایگاه بورس به یک بخش درست از اقتصاد ایران در میان همه بازارها چگونه عمل می‌کند و از چه راهکارهایی برای اجرایی شدن این وعده‌ها استفاده می‌کند.

انتهای پیام/