021-79276000 info@noviraco.com

در سبدگردانی مفهومی وجود دارد به نام بازده سبدگردانی که غالباً از آن به عنوان سود سبدگردانی نیز یاد می‌کنند (که این اشتباه است). بازده سبدگردانی در شرکت‌های مختلف متغیر می‌باشد، زیرا نحوه‌ی سرمایه‌گذاری مدیر هر سبد متفاوت است. این بازدهی می‌تواند مثبت یا منفی باشد. به عبارت دیگر سرمایه‌گذاران با توجه به درصد بازدهی سبدگردان، می‌توانند عملکرد سبدگردان را ارزیابی نموده و در مورد سپردن مدیریت دارایی خود به سبدگردان تصمیم‌گیری کنند. در این مطلب به سوالات ذیل پاسخ خواهیم داد:
۱- نحوه کسب بازده در سبدگردانی چگونه است؟
۲- نحوه محاسبه کارمزد شرکت سبدگردان چگونه است؟
۳- بازده سبدگردانی چقدر است؟
۴- آیا تضمینی در سود سبدگردانی وجود دارد؟
۵- بازده سبدگردان نوویرا چقدر است؟

نحوه کسب بازده در سبدگردانی چگونه است؟

در سبدگردانی یک سبد اختصاصی برای سرمایه‌گذار ایجاد می‌شود و مدیران اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار می‌کنند. سبد اختصاصی از دو طریق امکان کسب سود دارد، یکی رشد ارزش سهام و سایر اوراقی که برای سبد خریداری شده است و دیگر سودهای نقدی شرکت‌ها در صورتی که سهام خریداری شده برای سبد به مجمع عادی سالیانه برای تقسیم سود برود.

نحوه محاسبه کارمزد شرکت سبدگردان چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سبدگردانی، عدم وجود تضاد منافع بین شرکت سبدگردانی و سرمایه‌گذار است؛ چرا که بخش اصلی کارمزد سبدگردانی در صورت سودآوری بیشتر از نرخ سود بدون ریسک تحقق پیدا می‌کند. به شرکت سبدگردان مبلغ اندکی به عنوان کارمزد ثابت به طور سالیانه تعلق می‌گیرد. در صورتی که سود سبدگردانی کمتر یا برابر با نرخ سود بدون ریسک باشد، تمام سود متعلق به سرمایه‌گذار است.

اگر سود حاصل شده بیشتر باشد درصدی از سود مازاد حاصل شده به عنوان کارمزد متغیر به شرکت سبدگردان اختصاص پیدا می‌کند و بخش عمده آن باز متعلق به سرمایه‌گذار خواهد بود؛ بنابراین منطق حاکم بر سبدگردانی و هدف اصلی آن کسب سودی بیش از نرخ سود بدون ریسک است که این منطق هم سبدگردان و سرمایه‌گذار را منتفع خواهد کرد و هم ریسک و دغدغه سرمایه‌گذار را برای تحمل زیان کاهش می‌دهد. (در مورد نحوه محاسبه کارمزد سبدگردانی بیشتر بخوانید)

بازده سبدگردانی (Portfolio Returns) چقدر است؟

در سبدگردانی اختصاصی مدیران سبد با توجه به بیانیه ریسک سرمایه‌گذار و پیش‌بینی خود از وضعیت بازارهای مختلف، در هر زمان دارایی‌های سبد را به ترکیبی از اوراق با درآمد ثابت، اوراق مبتنی بر طلا، سهام شرکت‌های ارزنده و گواهی‌های کالایی اختصاص می‌دهند، اما بازده حاصل از سرمایه‌گذاری تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند وضعیت کلان اقتصادی، تورم، نرخ سود بانکی، وضعیت بازارهای مختلف و.. است؛ بنابراین نمی‌توان بازده از پیش تعیین شده‌ای برای سبدگردانی در دوره‌های مختلف مشخص کرد.

آیا تضمینی در سود سبدگردانی وجود دارد؟

در بازار مالی همواره «تحمل ریسک بالاتر به منظور کسب بازده بیشتر» به عنوان یک اصل در سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود که بازار سرمایه نیز از همین اصل پیروی می‌کند، بنابراین با توجه به خرید سهام برای سبد اختصاصی و قرار گرفتن در معرض ریسک‌های مختلف، تضمین سود در فرایند سبدگردانی وجود ندارد. با توجه به این موضوع، سازمان بورس و اوراق بهادار نیز اجازه تضمین سود در قراردادهای سبدگردانی را به هیچ یک از شرکت‌های سبدگردان نمی‌دهد.

بازدهی سبدگردانی نوویرا چقدر است؟

طبق آمار غیر رسمی که به‌صورت حدودی محاسبه شده است، درصد بازدهی سبدگردانی نوویرا در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به شرح جدول زیر است:

دورهبازده ناخالصبازده شاخص
۱۳۹۷/۰۱/۰۱-۱۳۹۷/۱۲/۲۹۱۳۷.۱۲%۸۵.۵۰%
۱۳۹۸/۰۱/۰۱-۱۳۹۸/۱۲/۲۹۲۰۳.۵۱%۱۸۷.۰۸%

انتهای مطلب/