021-79276000 info@noviraco.com

قیمت نفت اوپک+ روز سه شنبه نیز برای چهارمین روز متوالی با رشد همراه شد به طوری که قیمت هر بشکه نفت آمریکا به مرز روانی ۸۰ دلار نزدیک شد و به بالاترین سطح طی ۷ سال گذشته رسید. طی نشست اوپک+ که روز دوشنبه برگزار شد، اعضا برخلاف آنچه انتظار می‌رفت و برخلاف درخواست‌های انجام شده از سوی ایالات متحده و هند، تصمیم گرفتند تغییری در برنامه تولید خود ایجاد نکنند و تنها به افزایش از پیش تعیین شده ۴۰۰ هزار بشکه در روز برای ماه آینده بسنده کنند. همچنین بحران انرژی در جهان نیز از جمله عواملی است که به این افزایش قیمت دامن زده است. قراردادهای آتی گاز طبیعی در آمریکا به دنبال افزایش نگرانی‌ها از کمبود انرژی در سطح جهان به بالاترین حد طی ۱۲ سال گذشته رسیده است. تحلیلگران گروه مالی Price Futures معتقدند که در صورت وقوع یک زمستان سرد، قیمت گاز می‌تواند از همین قیمت‌ها نیز رشد چشمگیری را تجربه کند.

مؤسسه گلدمن سچز پیشبینی کرده استفاده نفت به جای گاز و زغال سنگ برای تولید انرژی، می‌تواند افزایش تقاضایی معادل ۶۵۰ هزار بشکه در روز ایجاد کند. با این حال اعضای اوپک+ اثر تقاضای به وجود آمده در اثر این موضوع را محدود می‌دانند. علی‌رغم فشارهایی که بر روی اوپک+ به منظور افزایش تولید وجود داشت، اما به نقل از خبرگزاری رویترز اعضای این مجموعه نگران وقوع موج چهارم کرونا در جهان و در نتیجه کاهش مجدد تقاضای نفت هستند و لذا افزایشی در تولید خود ندادند. همچنین با اینکه قیمت نفت از ابتدای سال، بالغ بر ۶۰ درصد افزایش داشته اما رشد اتفاق افتاده کمتر از رشد قیمتی زغال سنگ و گاز می‌باشد که تحلیلگران ING این موضوع را نیز از جمله دلایل اوپک+ برای عدم افزایش تولید می‌دانند.

بنا به گزارش API میزان ذخایر نفت ایالات متحده طی هفته گذشته ۹۵۰ هزار بشکه افزایش یافته که بیشتر از پیشبینی تحلیلگران مبنی بر افزایش ۷۰۰ هزار بشکه‌ای، بوده است. همچنین بنا به این گزارش میزان ذخایر بنزین و میعانات گازی نیز افزایش قابل توجهی را تجربه کرده‌اند که این آمار نشان‌دهنده بهبود نسبی وضعیت عرضه نفت در آمریکا می‌باشد.

انتهای پیام/ منبع