021-79276000 info@noviraco.com

صندوق طلای سرخ نوویرا، اولین صندوق کالایی با تمرکز ویژه بر محصولات کشاورزی است که با همکاری شرکت سبدگردان نوویرا و شرکت طلای سرخ گلشید ایرانیان (زعفران مصطفوی) و با هدف کمک به توسعه بازار محصولات کشاورزی و به طور خاص زعفران و همچنین استفاده از فرصت­‌های سرمایه­‌گذاری موجود در این بازار تأسیس شده و از بهمن ماه ۱۳۹۹ آغاز به کار کرد. در ادامه به برخی از مهم­ترین ویژگی‌­ها و فرصت­‌های نهفته درصندوق طلای سرخ نوویرا و حیطه فعالیت آن اشاره می‌­شود که می­‌تواند زمینه‌­ساز استقبال و توجه سرمایه­‌گذاران و فعالان محترم بازار سرمایه کشور گردد:

  • معامله با قیمت پایین‌­تر از ارزش خالص دارایی‌‌ها: صندوق طلای سرخ نوویرا از نوع ETF یا قابل معامله می­باشد و واحدهای سرمایه­‌گذاری این صندوق در بورس قابلیت خرید و فروش دارند. در حال حاضر واحدهای سرمایه­‌گذاری این صندوق ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین‌­تر از ارزش خالص دارایی‌های آن (NAV) در بورس معامله می‌­شود. لذا این صندوق به عنوان گزینه سرمایه­‌گذاری کم‌­ریسک و مطمئن می­تواند موردتوجه سرمایه­‌گذاران باشد.
  • قیمت زعفران: با توجه به تورم اتفاق افتاده طی سال­های اخیر، هزینه­‌های تولید زعفران افزایش نسبتاً شدید را تجربه کرده است اما قیمت زعفران با رشد متناسب همراه نبوده است. به طوری که عمده کارشناسان و فعالان بازار زعفران اذعان به پایین بودن قیمت فعلی این محصول کشاورزی کشور دارند. لذا انتظار می­‌رود زعفران در آینده نزدیک عقب­‌ماندگی قیمتی خود را جبران کند و به قیمت واقعی نزدیک شود. به عنوان مثال قیمت فروش زعفران صادراتی طی اوایل سال ۹۷ و قبل از جهش دلار در محدوده ۱،۳۰۰ تا ۱،۴۰۰ دلار برای هر کیلوگرم بوده است که در حال حاضر این رقم به حدود ۵۰۰ دلار رسیده است.
  • برچیده شدن احتمالی محدودیت‌های صادرات: خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها، صادرات زعفران را نیز تحت تأثیر قرار داده است و موجب شده که صادرکنندگان این محصول با محدودیت‌ها و دشواری‌های متعددی مواجه باشند. با این حال زمزمه‌های بازگشت قدرت‌­های جهانی به برجام و کاهش تحریم­‌ها که سهولت صادرات این محصول را به دنبال خواهد داشت، می‌­تواند محرک رشد قیمتی زعفران در آینده باشد و این موضوع بر پتانسیل­ و جذابیت صندوق نهال می‌افزاید.
  • شرایط جوی: متأسفانه کاهش بارندگی اتفاق افتاده در سال جاری، بخش کشاورزی کشور را تحت تأثیر قرار داده و زعفران نیز از این موضوع مستثنی نخواهد بود. به گفته کارشناسان و فعالان حوزه زعفران به واسطه خشکسالی اتفاق افتاده و همچنین بی‌­میلی بسیاری از کشاورزان نسبت به کشت این محصول با توجه افزایش هزینه­‌های اتفاق افتاده طی سال­‌های اخیر، انتظار می‌­رود تولید سال جاری ۲۰ تا ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته باشد که این عامل می‌­تواند منجر به افزایش قیمت زعفران در آبان ماه گردد.
  • حجم سرمایه‌گذاری صندوق در زعفران: صندوق طلای سرخ نوویرا بیش از ۹۵ درصد دارایی­‌های خود را در گواهی سپرده کالایی زعفران سرمایه­‌گذاری کرده است. در حالی که این رقم برای صندوق­ مشابه در محدوده ۶۰ تا ۷۰ درصد می­‌باشد. لذا در صورت رشد قیمتی زعفران، این صندوق به مراتب از پتانسیل رشد بالاتری نسبت به صندوق­ دیگر، برخوردار خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه سرمایه گذاری در صندوق طلای سرخ نوویرا (نهال) کلیک نمایید.