021-79276000 info@noviraco.com

در حاشیه چهارمین میز صنعت سازمان بورس که با حضور محسن علیزاده، نماینده مجلس شورای اسلامی، مدیران عامل شرکت‌های بیمه و مدیران ارشد بازار سرمایه و با هدف بررسی چالش‌های صنعت بیمه برگزار شد، دکتر دهقان دهنوی گفت: بازار سرمایه ارتباط و پیوند گسترده با صنعت بیمه دارد و می‌تواند آن را تقویت کرد؛ با توجه به منابع قابل توجه شرکت‌های بیمه و تمایل آنها برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و همچنین میزان پذیرش ریسک در این شرکت‌ها در سطوح مالی، صنعت بیمه برای ما یک صنعت خاص تلقی می‌شود. نظام تامین مالی ما در حال دگردیسی است و در حال حرکت از نظام بانک محور به سمت نظام مختلط و در آینده نظام بازار محور هستیم. به عقیده مدیران صنعت بیمه وقتی یک شرکت، تنظیم‌گر تخصصی و قواعد حاکمیت خود را دارد، آن تنظیم‌گر اولویت دارد و از نظر آنها اجرای همزمان قوانین حاکمیت شرکتی بورس و صنعت بیمه مشکلاتی را برای آنها ایجاد می کند. این نکته مورد تایید سازمان بورس نیز هست و ما قواعد حاکمیت شرکتی بیمه مرکزی را می پذیریم؛ اما منافع سهامداران، خط قرمز سازمان بورس است و باید به آن توجه شود.

رییس سازمان بورس یادآور شد: با حرکت به سمت نظام بازارمحور نقش نهادهای مالی پررنگ‌تر می شود و همچنین کانالی برای ورود سرمایه مردم به سمت بازارسرمایه ایجاد می‌شود که برای فعالیت این کانال، میز صنعت به شکل ویژه میتواند بر این کسب و کار متمرکز شود. هدف ما توسعه روابط بین بازار سرمایه و صنعت بیمه است. لذا ما در جهت حفظ منافع سهامداران بورس و برای حصول نتیجه مناسب می‌توانیم دستورالعمل حاکمیت شرکتی بیمه مرکزی را مبنا قرار داده و این دستورالعمل را در میز صنعت بررسی و با همکاری یکدیگر تدوین کنیم، بخصوص که تنها موارد قابل توجه در این حوزه ۳ الی ۴ مورد است که نیاز به همفکری طرفین دارد. دکتر دهقان دهنوی تحولات ناگهانی در قوانین و دستورالعمل‌ها را از دیگر دغدغه مدیران این صنعت خواند و خاطرنشان کرد: تغییراتی همچون تغییر تعرفه و نرخ‌های متفاوت که منافع سهامداران را تحت‌الشعاع قرار می دهد برای سازمان بورس نیز مهم بوده است و سعی خواهیم کرد مشکلات ایجاد شده در این حوزه را نیز از طریق تریبون‌های رسمی پوشش دهیم تا به گوش قانون‌گذاران و تصمیم‌گیران برسد.

لزوم ثبات در بازارهای مالی دیگر دغدغه طرح شده در این جلسه بود که رییس سازمان بورس درباره آن تاکید کرد: بیمه‌ها نیاز به سرمایه‌گذاری بلند مدت دارند و ثبات در قوانین و مقررات بازارهای مالی برای آنها اهمیت ویژه‌ای دارد که برای این مورد نیز پیشنهاد شد تا اعضای شورای‌عالی بورس و شورای‌عالی صنعت بیمه به صورت همزمان همکاری و عضویت متقابل در این دو نهاد داشته باشند. البته پیشنهاد می‌شود در هیات مشترک نهادهای مالی با حضور نمایندگان هر سه نهاد بانک، بیمه و بورس موضوعات بررسی شود. لزوم توسعه در بخش انتشار اوراق اتکایی هم در این جلسه مطرح شد که ما برای اجرای آن در بازار سرمایه مانعی نداریم و آماده‌ایم ابزار مالی متنوع‌تری برای بازار سرمایه بهتر طراحی و منتشر کنیم. وی به بحث کد دوم برای بیمه‌های زندگی و حل این موضوع با سپرده‌گذاری اشاره کرد و گفت: در بحث فروش سهام و بازارگردانی نیز نکته‌هایی از سوی شرکت‌کنندگان در این جلسه مطرح شد. در این خصوص لازم به ذکر است اگرچه می‌پذیریم بازارگردانی ممکن است مشکلاتی را برای شرکتها ایجاد کند، اما از آن طرف ناشران مسئولیت‌هایی در قبال سهامداران و بازار دارند که باید به آن عمل کنند.

دکتر دهقان دهنوی در ادامه اذعان داشت: وقتی بازار سرمایه در زمان رشد، منابعی را از طریق افزایش سرمایه و اوراق بدهی به ناشر می رساند، باید در زمان رکود نیز ناشر از سهامدار و بازار حمایت کند، حمایتی که در نهایت سود آن به خود ناشر می رسد و اثر بازگشتی برای بازار و ناشر دارد. وی در خصوص خواسته بازار سرمایه از صنعت بیمه نیز خاطرنشان کرد: از صنعت بیمه درخواست می کنم تا این موضوع را بررسی کند که از چه ابزار بیمه‌ای بهتری می توانیم استفاده کنیم تا در حوزه ریسک بازار سرمایه بهتر عمل کنیم: در همه حوزه‌ها اعم از پوشش ریسک سهامداران حقوقی حقیقی نهادهای مالی و غیره. از آن طرف باید بررسی کنیم که چطور می توان منابع صنعت بیمه را به سمت بازار سرمایه سوق دهیم. وی برای مثال به بیمه‌های زندگی اشاره کرد و گفت: این بیمه‌ها جای توسعه بسیاری دارند و نیاز به سرمایه‌گذاری منابع آنها در بازاری مناسب وجود دارد و با توجه به اینکه بازدهی بازار سرمایه از همه بازارها در بلند مدت بیشتر است، اگر بیمه زندگی رشد کند بازار سرمایه نیز رشد خواهد کرد. دکتر دهقان دهنوی در پایان تاکید کرد: بازار سرمایه و صنعت بیمه می توانند تعاریف مشترکی پیدا کرده و ابزارهای مشترکی داشته باشند که در نهایت این برای هر دو طرف مطلوب خواهد بود.

انتهای پیام/ منبع