021-79276000 info@noviraco.com

بنا به گزارشی که بانک آمریکا هفته گذشته منتشر کرد، تحلیل‌گران این مؤسسه معتقدند آنچه خطر فعلی رکود تورمی را از آنچه در گذشته و خصوصا دهه ۱۹۷۰ اتفاق افتاده متمایز می‌کند این است که در شرایط فعلی بازار کار در وضعیت خوبی به سر می‌برد. این مؤسسه در بررسی خود از وضعیت رکود تورمی به وضعیت شاخص فلاکت در دوره فعلی استناد کرده و به مقایسه آن با دهه ۷۰ میلادی پرداخته است. این شاخص در واقع ترکیبی از وضعیت تورم و نرخ بیکاری را اندازه‌گیری می‌کند. همچنین این مؤسسه در گزارش خود عنوان کرده که تغییرات شاخص فلاکت عاملی بوده که دو مرحله جهش قیمت طلا را در سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۸۱ به دنبال داشته است. شاخص فلاکت طی ماه‌های اخیر افزایش داشته و اکنون در محدوده پایین‌تر از ۱۲.۵ درصد قرار دارد، اما مقادیر بالای این میزان در گذشته توانسته باعث تحریک رشد قیمتی فلز زرد شود.

در ادامه این گزارش عنوان شده که اگرچه مشکلات عرضه موجب بروز تورم و رشد قیمت انرژی شده، اما در حال حاضر قیمت‌ها کمتر از سطوحی است که در گذشته زمینه‌ساز بروز مشکلات اقتصادی دنیا شده بود. در وضعیت فعلی، تورم موجود گذرا برآورد می‌شود چرا که انتظار می‌رود بانک‌های مرکزی دنیا به تورم واکنش نشان دهند و به نرخ‌های بهره معمول بازگردند. رشد قیمت نفت می‌تواند باعث بروز نواسانات در سطح کلان اقتصاد شود همچنان که در دهه ۱۹۷۰ نیز رشد قیمت انرژی زمینه‌ساز بروز رکود تورمی شده بود. در این گزارش عنوان شده که با وجود اینکه انتظار می‌رود وضعیت قیمت و تقاضای نفت با رشد همراه باشد، اما این رشد نیز موقتی خواهد بود و در آینده نزدیک و قبل از آنکه بخواهد قیمت طلا و فلزات گرانبها را تحت تأثیر قرار دهد، مرتفع خواهد شد.

در حال حاضر قیمت طلا در محدوده پایین ۱۸۰۰ دلار محصور شده و حتی وقوع رکود تورمی نیز نمی‌تواند در کوتاه‌مدت قیمت طلا را به سمت بالا سوق دهد. چرا که رشد قیمتی فلزات گرانبها در پی تصمیم بانک‌های مرکزی برای بازگشت به سیاست‌های پولی معمول، احتمالا محدود شود. در این گزارش عنوان شده که افزایش تورم می‌تواند زمینه افزایش نرخ‌های بهره را فراهم سازد که موجب افزایش هزینه فرصت نگهداری طلا می‌شود. بانک آمریکا پیش‌بینی کرده نرخ اوراق قرضه ۱۰ ساله دولت ایالات متحده تا سه ماهه چهارم ۲۰۲۲ به ۱.۹ درصد افزایش یابد. همچنین تورم در پایان این سال نیز برابر ۲.۴ درصد برآورد شده است.

بر اساس این توضیحات اگرچه قیمت طلا نمی‌تواند در کوتاه مدت افزایش محسوسی داشته باشد اما کارشناسان بانک آمریکا همچنان معتقدند که در بلندمدت پتانسیل رشد برای طلا می‌تواند وجود داشته باشد. به اعتقاد آنها با وجود افزایش بدهی دولت‌ها در دوره همه‌گیری کرونا امکان افزایش شدید نرخ بهره نیز وجود ندارد. لذا تحلیلگران این مؤسسه معتقدند که نرخ اوراق قرضه ده ساله دولت ایالات متحده از ۲ درصد فراتر نخواهد رفت. همچنین با توجه به اینکه انتظار می‌رود نرخ تورم CPI در کوتاه‌مدت در محدوده بالای ۲ درصد باقی بماند لذا احتمالا نرخ‌های واقعی نیز برای مدتی منفی بماند که می‌تواند به جذابیت سرمایه‌گذاری در طلا بیفزاید.

انتهای پیام/ منبع