021-79276000 info@noviraco.com

رئیس سازمان بورس از راه‌اندازی سامانه معاملات بومی و جدید بازار سهام در روز‌های آینده خبر داد و گفت: سامانه معاملات بومی، دستاورد بومی متعلق به کشور است که با همت دانشگاهیان و مشارکت سازمان بورس و اوراق بهادار به زودی در مرحله استقرار قرار می‌گیرد. یکی از مهمترین موضوعات هر سازمانی که ادعای شفافیت و خدمت‌رسانی دارد، قابل مشاهده بودن خدمات آن است، زیرا تا زمانی که فعالیت‌های هر سازمانی در معرض دید و قضاوت مردم نباشد، نمی‌توان ادعای شفافیت برای آن داشت. دکتر محمدعلی دهقان دهنوی اضافه کرد: در همین راستا سازمان بورس طی ماه‌های اخیر دو گام بزرگ برداشته است؛ در گام نخست به انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس پرداخته شد که مورد مطالبه افراد زیادی بود. اکنون نیز و در گام دوم رونمایی از سامانه پنجره واحد خدمات نوین بازارسرمایه اقدامی در همین راستاست. سامانه صدور مجوزها به شکلی است که متقاضی از لحظه نخست و زمانی که درخواست خود را در سامانه ثبت می‌کند، می‌تواند مسیر انجام درخواست خود را در سازمان رصد کند و دریابد که چه اموری بر روی این درخواست انجام شده و چه کارهایی با چه طول زمانی باقی مانده است.

اثر بهره‌برداری از پنجره واحد خدمات بازار سرمایه

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به طولانی بودن انجام فرآیند درخواست‌ها در گذشته، گفت: اما امروز افراد با مراجعه به سامانه و پیگیری فرایند درخواست خود می‌توانند به خوبی از روند انجام کاریشان مطلع شوند. این موضوع خود، ابزاری برای سازمان بورس و اوراق بهادار محسوب می‌شود تا عملکرد پرسنل را با این سامانه ارزیابی و متوجه مشکلات و نقاط ضعف شود. وی در خصوص سامانه «پنجره واحد فیزیکی» بیان کرد: این سامانه که یکی از سامانه‌های رونمایی شده اخیر است در تهران مستقر بوده و بیشتر به افرادی که در پایتخت به دنبال پیگیری درخواست خود هستند کمک می‌کند تا به جای مراجعه به نهادهای مختلف، تنها به یک محل برای پیگیری کارشان و البته با تعداد دفعات کمتر مراجعه کنند. در حالیکه تمامی افراد در سراسر کشور می توانند از سامانه «پنجره واحد الکترونیکی» به طور غیرحضوری استفاده کنند. در گذشته افرادی که در سازمان برای صدور مجوز درخواست می‌دادند مجبور بودند درخواست‌های خود را به سازمان بورس واوراق بهادار پست کنند و نماینده‌شان به پیگیری امور مربوط بپردازد؛ اما اکنون و با ایجاد سیستم احراز هویتی که در سامانه قرار دارد از همه این مراحل بی‌نیاز شدیم و با حذف کاغذ، درخواست‌ها را به طور کاملا الکترونیکی بررسی می‌کنیم.

وی در پایان خبر داد: در حال حاضر و در مرحله نخست فعلا صدور موافقت اصولی‌ها در سامانه مورد پیگیری قرار گرفته است. به زودی صدور مجوز تاسیس و تمدید نیز اضافه خواهند شد. این سامانه در حال توسعه و اتصال به اداره ثبت است و خدمات ثبتی نیز به طور الکترونیکی انجام می‌شود؛ در ادامه نهادهای مالیات، پست و روزنامه رسمی نیز به این سامانه وصل می‌شوند تا همه خدمات بازار سرمایه به شکل الکترونیکی در همه نقاط کشور در دسترس مردم قرار بگیرد.

انتهای پیام/