021-79276000 info@noviraco.com

به دنبال نگاه‌ها به نشست اوپک پلاس و گسترش سریع گونه دلتا از ویروس کرونا در برخی کشورها، طی معاملات صبح سه‌شنبه در شرق آسیا، افت قیمت نفت اتفاق افتاد. نفت برنت با ۰.۳۸ درصد افت به ۷۳.۸۶ دلار کاهش پیدا کرد. نفت WTI نیز با ۰.۳۲ درصد کاهش در محدوده ۷۲.۶۸ دلار معامله شد. قیمت نفت از ابتدای ماه ژوئن حدود ۱۰ درصد رشد داشته است. حتی با رشدهای اخیر قیمت نفت به محدوده ۷۵ دلار، تولیدکنندگان نفت شل در آمریکا سطح تولید خود را ثابت نگه داشته‌اند. افزایش قیمت نفت و کاهش‌های عرضه توسط اوپک پلاس، به طور تاریخی همواره در آمریکا افزایش سرمایه‌گذاری حوزه نفت را به دنبال داشته است. اما در حال حاضر بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر انجام می‌گیرد و لذا تولیدکنندگان نفت شل در این شرایط ترجیح داده‌اند تولید خود را افزایش ندهند.  

هفته گذشته نفت آمریکا به محدوده بالای ۷۳ دلار، بالاترین سطح از اکتبر ۲۰۱۸ رسید. این در حالی است که تعداد چاه‌های در حال بهره‌برداری در ایالات متحده در سال ۲۰۱۸، برابر ۱۰۵۲ عدد برآورد می‌شد اما در حال حاضر تعداد چاه‌های در حال بهره‌برداری برابر ۴۷۰ عدد، کمتر از نصف آن زمان، تخمین زده می‌شود. بنابه آمارهای دولت ایالات متحده، تولید روزانه نفت شل آمریکا حدود ۷.۷۷ میلیون بشکه می‌باشد که ۱۵.۴ درصد پایننتر از رکورد ۹.۱۸ میلیون بشکه‌ای ژانویه ۲۰۲۰ به حساب می‌آید. همچنین تولید روزانه متوسط سال ۲۰۲۱ برابر ۱۱.۰۸ میلیون بشکه برآورد می‌شود که همچنان ۲۰۰ هزار بشکه کمتر میانگین سال ۲۰۲۰ می‌باشد.

محدودیت‌های تولید نفت شل تعیین‌کننده سیاست‌های بعدی اوپک خواهد بود. اعضای اوپک قرار است روز پنج‌شنبه افزایش تولید ۵۰۰ هزار تا ۱ میلیون بشکه در روز را برای ماه آگوست بررسی کنند. طبق گزارش‌هایی که روز پنج‌شنبه در نشست اوپک پلاس ارائه خواهد شد بازار جهانی نفت در ماه اگوست در صورت عدم افزایش تولید، با کمبود عرضه روزانه ۱.۷ میلیون بشکه مواجه خواهد بود. انگلیس روز دوشنبه بیشترین افزایش روزانه مبتلایان کرونا از ۳۰ ژانویه را گزارش کرد. در پی این اتفاق هنگ کنگ، اسپانیا و پرتقال با هدف جلوگیری از انتشار گونه دلتای ویروس کرونا، پروازهای ورودی از این کشور را لغو و ممنوع کردند. همچنین در چند شهر استرالیا نیز محدودیت‌های رفت‌وآمد مجدداً برقرار شده است.

انتهای پیام/