021-79276000 info@noviraco.com

بانک‌های مرکزی چین، ژاپن و اروپا سیاست های پولی انبساطی را در پیش گرفته‌اند. بانک مرکزی چین به تازگی اعلام کرده که نرخ ذخیره قانونی بانک‌های این کشور را ۰.۵ درصد کاهش خواهد داد. گفته شده که این تصمیم از ۱۵ جولای اجرایی خواهد شد. انتظار می‌رود این اقدام یک تریلیون یوان، معادل ۱۵۰ میلیارد دلار به اقتصاد چین تزریق کند. تحلیلگران مؤسسه UBS بر این باورند که این تزریق پول بیشترین تأثیر مثبت را بر صنایعی که حساسیت بیشتری نسبت به نقدینگی دارند، از جمله صنایع نظامی، هوافضا، الکترونیک، IT و رسانه این کشور خواهد داشت. همچنین شرکت‌های مربوط به حوزه خودروهای برقی، تولید باطری و انرژی‌های نو نیز تأثیر مثبتی را تجربه خواهند کرد. این اقدام بانک مرکزی نشان‌دهنده نگرانی این نهاد از کاهش سرعت رشد اقتصادی چین می‌باشد. به گفته تحلیلگران UBS این نگرانی وجود دارد که رشد اقتصادی چین در سه ماهه دوم و سوم سال کمتر از انتظارات باشد.

در اروپا نیز ECB به تازگی نرخ تورم هدف خود را از نزدیک و پایینتر از ۲ درصد به ۲ درصد افزایش داده است. کریستن لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز عنوان کرده که هدف تورمی جدید دست این نهاد را برای حمایت‌های اقتصادی بازتر خواهد گذاشت. وی همچنین اظهار داشته که هنوز برای شروع سیاست‌های انقباضی زود است و این نهاد اشتباهات قبلی در روی آوردن زودهنگام به سیاست‌های انقباضی پولی را تکرار نخواهد کرد.

در ژاپن نیز روز گذشته اعلام شد که بانک مرکزی این کشور در راستای مدیریت ارزهای خارجی اقدام به خرید اوراق قرضه سازگار با محیط زیست خواهد نمود. همچنین سخنگوی دولت ژاپن نیز عنوان کرده که دولت این کشور آمادگی لازم جهت تصویب بسته‌های حمایت اقتصادی را دارد. به تازگی برخی از اعضای حزب لیبرال دموکرات این کشور درخواست‌هایی را جهت تصویب بسته حمایت اقتصادی مطرح کرده‌اند.

با این حال به اعتقاد تحلیلگران جی پی مورگان در وضعیت فعلی اکثر بانک‌های مرکزی دنیا در حال روی آوردن به سیاست‌های انقباضی برای مهار تورم می‌باشند و در این میان بانک‌های مرکزی چین، ژاپن و اروپا از جمله موارد استثنا می‌باشند که به تازگی، سیاست‌های پولی متناقض با دیگر بانک‌های دنیا (یعنی سیاست های پولی انبساطی) را در پیش گرفته‌اند.

انتهای پیام/