021-79276000 info@noviraco.com

صندوق های سرمايه‌گذاری قابل معامله (ETF) در بورس، صندوق‌هایی هستند که هدف شان کسب بازدهی برابر با بازدهی یک شاخص یا دارایی معین از طریق سرمایه‌گذاری بر روی تمام يا بخشی از اوراق بهادار تشکیل‌دهنده آن شاخص یا خرید دارایی مورد نظر است و همانطور که از نام آنها پیداست، سهام (واحدهای سرمايه‌گذاری) آنها در بورس پذیرفته شده و از طریق کارگزاران در طول ساعات معاملاتی به قیمت‌هایی که در طول روز و نه در انتهای آن تعیین می‌شود، قابل خرید و فروش هستند. فعالیت اصلی این صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار یا دارایی‌های فیزیکی است که به عنوان دارایی پایه صندوق در نظر گرفته می‌شوند. بنابراین عملکرد صندوق به نوع دارایی پایه آن صندوق بستگی دارد. همانطور که می‌دانید سرمایه‌گذاری در بورس فرایندی بسیار حرفه‌ای است و نیاز به دانش مالی، توان تجزیه و تحلیل شرایط اقتصادی و تجربه دارد. از این رو، سرمایه‌گذاران تازه وارد و افرادی که دانش و وقت کافی برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه را ندارند، می‌توانند از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری که از جمله آنها صندوق های قابل معامله هستند، وارد بازار شده و اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت بورس تهران با بیان مطلب فوق افزود: انتخاب استراتژی سرمایه‌گذاری یک فرایند پیچیده است. انتخاب پرتفوی مناسب، سازوکار خاص خود را دارد و کسانی در حوزه بازار سرمایه موفق هستند از تحصیلات و مطالعات مرتبط و همچنین تجربیات کافی برخوردار باشند. رضا کیانی خاطرنشان کرد: در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاران حرفه‌ای نیز گاهی با ناکامی روبه‌رو می‌شوند و عملکرد خود را اصلاح می‌کنند. بنابراین، سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یک فرایند کاملا تخصصی و علمی است و نیازمند تجربه است و اگر سرمایه‌گذاران از دانش و تجربه مناسب برخوردار نباشند ممکن است با زیان مواجه شوند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری زیر نظر سازمان بورس فعالیت می‌کنند و عملکرد آنها تحت نظر سازمان است و مدیریت دارایی آنها توسط مدیران خبره و حرفه‌ای انجام می‌شود و عملکرد گذشته آنها توسط سرمایه‌گذاران قابل رصد و مشاهده است. کیانی، سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه‌گذاری قابل معامله را امری آسان خواند و اظهار داشت: این صندوق‌ها به راحتی توسط سرمایه‌گذاران قابل خریداری است. اگر سرمایه‌گذار به معاملات برخط دسترسی داشته باشد، می‌تواند از طریق سامانه معاملات بر خط واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها را خریداری کند.

مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران به تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در سهام اشاره کرد و گفت: هم اکنون تعداد ۲۰ صندوق قابل معامله در سهام در بازار سرمایه ایران فعالیت می‌کنند. البته صندوق‌های قابل معامله دیگری هم در بازار سرمایه هستند که در طلا، پروژه‌های ساختمانی یا پروژه‌های نوآورانه فعالیت می‌کنند. سرمایه‌گذارانی که تمایل به سرمایه‌گذاری در سهام دارند ولی از وقت و دانش مالی و تجربه کافی برخوردار نیستند، می‌توانند به صورت غیر مستقیم و از طریق ۲۰ صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله سهمی (صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله که در سهم سرمایه‌گذاری می‌کنند) وارد بازار سرمایه شوند. کیانی به عملکرد این صندوق‌ها اشاره کرد و گفت: این صندوق‌ها عمدتا عملکرد قابل قبولی داشته‌اند و به طور متوسط بازدهی آنها نزدیک و کمی بهتر از شاخص کل بوده است. در ۹۰ روز منتهی به ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ بازدهی شاخص کل ۲۰ درصد بوده ولی میانگین بازدهی این صندوق‌ها (به جز دارایکم و پالایش یکم)، برابر با ۲۳ درصد بوده است. مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران، بیشترین بازدهی ۹۰ روزه در بین صندوق‌های قابل معامله سهمی را ۳۸ درصد عنوان کرد و افزود: از ابتدای سال تا ۱۵ مرداد ماه سال‌ جاری نیز بیشترین بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله سهمی ۲۳ درصد بوده است.

میانگین بازدهی این صندوق‌ها از ابتدای سال تا نیمه مرداد برابر با ۱۰ درصد بوده و این در حالی است که میانگین بازدهی شاخص کل ۸ درصد برآورد شده است. رضا کیانی در پایان توصیه کرد: بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری به طور متوسط نزدیک و کمی بهتر از بازار بوده است و سرمایه‌گذاران تازه‌وارد و غیر حرفه‌ای می توانند از آنها به عنوان گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند.

انتهای پیام/ منبع