021-79276000 info@noviraco.com

به گفته یک تحلیل‌گر ارشد بازار سرمایه، ارائه اطلاعات EPS شرکت‌ها و همچنین اطلاعات پیش‌بینی سود یا زیان ناشران بورسی یک ضرورت برای تصمیم‌گیری سهامداران است که به افزایش قدرت پیش‌بینی ارزش سهام ناشران از سوی سرمایه‌گذاران منتهی می شود. همایون دارابی، مدیرعامل سبدگردان داریوش در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، درخصوص مصوبه اخیر سازمان بورس در راستای اعلام EPS شرکت‌ها اظهار داشت: شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس موظف هستند اطلاعات میان دوره‌ای و سالیانه خود را برای اطلاع سهامداران منتشر کنند و با گسترش شمار سهامداران بازار سرمایه نیاز به ارائه اطلاعات پیش‌بینی سود یا زیان ناشران بورسی، به عنوان یک ضرورت برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران تلقی می‌شود. از آنجا ارایه اطلاعات گزارش تفسیری مدیریت از قابلیت اتکای بالایی برخوردار است، ارائه گزارش پیش‌بینی سود یا زیان شرکت‌ها، قدرت پیش‌بینی ارزش سهام ناشران را از سوی سرمایه‌گذاران افزایش می‌دهد.

رویکرد شرکت‌ها در اعلام سود، رویکردی محافظه‌کارانه است و اعلام محافظه‌کارانه اقدام بسیار خوبی است، به ویژه در شرایط پرتلاطم و تحت تحریمی که ما در آن قرار داریم. وی با اشاره به اینکه این مصوبه تا چه میزان به بازگشت شفافیت و اعتماد سهامداران به بازار کمک خواهد کرد، خاطرنشان کرد: در حقیقت، این موضوع گام خوبی برای شفاف‌سازی بیشتر بازار است و بازار از شفافیت لازم برخوردار است، اما باید در نظر گرفت که فراز و فرود در ذات بازار سرمایه نهفته است و موضوعات خارج از بازار سرمایه همچون قیمت دلار، نرخ سود بین بانکی، قیمت‌گذاری دستوری بر بازار تاثیر می‌گذارد؛ همانگونه که در مرداد ماه سال گذشته شاهد این موضوع بودیم. لذا اعلام گزارش‌های پیش‌بینی سود نباید موجب شود جایگاه شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری فراموش شود و این شرکت‌ها می بایست از طریق دریافت کمک و کسب تکالیف قانونی مورد حمایت قرار گیرند تا بتوان بستر مناسبی را برای ارایه اطلاعات شفاف‌تر در بازار فراهم کرد.

مدیرعامل سبدگردان داریوش افزود: در حال حاضر در بازار کلیه اطلاعات شرکت‌ها با سطح اتکا خوبی وجود دارد، اما در فرایند تبدیل اطلاعات به تحلیل، ضعف‌هایی در بازار موجود است که امید می‌رود تقویت شرکت‌های مشاوره، صدور مجوز شرکتهای مشاوره نوع اول و دوم و افزایش شمار شرکت‌های پردازش اطلاعات بتواند خلاهای موجود را کمتر کند. وی اهمیت توسعه و تقویت جایگاه نهادهای مالی در بازار سرمایه و ارائه خدمات بهتر به سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه را مدنظر قرار داد و اذعان داشت: سازمان بورس تصمیمات خوبی برای بازار گرفته است و در این خصوص می‌توان به تصویب مجوز تأسیس و فعالیت شرکت کارگزاری، تصویب نسخه اولیه اساسنامه و امیدنامه «صندوق سرمایه‌گذاری اهرمی» و دستورالعمل نحوه صدور مجوز عرضه عمومی شرکت پروژه (سهامی عام) در شرف تأسیس اشاره کرد.

انتهای پیام/