021-79276000 info@noviraco.com

مؤسسه رتبه بندی Fitch در گزارشی که به تازگی منتشر شد، پیش‌بینی کرده که قیمت کامودیتی ها اکثرا، سال آینده از سطوح فعلی پایین‌تر باشد. علت عمده این موضوع بهبود وضعیت عرضه و افت تدریجی رشد تقاضا عنوان شده است. با این حال این مؤسسه پیش‌بینی کرده که به واسطه حمایت‌های اقتصادی اتفاق افتاده، قیمت کامودیتی ها همچنان بالاتر از میانگین تاریخی خود و همچنین متوسط سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ باشند.

مؤسسه رتبه‌بندی Fitch پیش‌بینی کرده که شاخص کامودیتی این موسسه، که دربرگیرنده ۲۷ کامودیتی اصلی می‌باشد، سال آینده در مجموع ۷.۹ درصد کاهش یابد. این شاخص در سال ۲۰۲۱، ۴۳.۸ درصد رشد داشته است. در این گزارش پیش‌بینی شده که قیمت برخی کامودیتی ها از جمله فولاد، سنگ آهن، گاز طبیعی، زغال‌سنگ و برخی محصولات کشاورزی کاهش شدیدی داشته باشند. در مقابل اما تحلیلگران Fitch، برای لیتیوم و قلع قیمت بالاتری متصور هستند.

این مؤسسه رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۲ را برابر ۴.۱ درصد پیش‌بینی کرده که بالاتر از متوسط رشد ۳.۱ درصدی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ و پایین‌تر از رشد ۵.۵ درصدی سال ۲۰۲۱ می‌باشد. لذا این موضوع می‌تواند افت تقاضای کامودیتی ها را به دنبال داشته باشد. همچنین این مؤسسه پیش‌بینی کرده رشد اقتصادی چین از ۷.۸ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۵.۴ درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش یابد. رشد اقتصادی بالای سال ۲۰۲۱، اتخاذ سیاست‌های مقابله با کووید، وضع مقررات محدودکننده در برخی صنایع و مشکلات بخش ساخت و ساز در این کشور از دلایل اصلی کاهش رشد اقتصادی این کشور عنوان شده است. اتخاذ سیاست‌های انقباضی توسط بانک‌های مرکزی در دنیا طی سال ۲۰۲۲ از جمله عواملی عنوان شده که می‌تواند رشد اقتصادی را تحت تأثیر قرار دهد. همچنین این مؤسسه پیش‌بینی کرده نرخ بهره ایالات متحده طی سال ۲۰۲۲، ۰.۲۵ درصد افزایش یابد که می‌تواند تقویت شاخص دلار و به افت قیمت کامودیتی‌ها دامن بزند.

انتهای پیام/ منبع