021-79276000 info@noviraco.com

مدیرعامل شرکت فرابورس ایران گفت: گواهی مشارکت ابزار جدید مالی است که با همکاری شورای عالی بورس، سازمان بورس، فرابورس، وزارت ارتباطات و اطلاعات و وزارت صنعت، معدن و تجارت راه اندازی شد. با طراحی و راه اندازی گواهی مشارکت امکان تامین مالی جمعی برای بنگاه های کوچک و متوسط فراهم شده است تا از یک روستایی با یک کارگاه کوچک فرشبافی تا یک شرکت دانش بنیان امکان دستیابی به سرمایه مورد نظر را پیدا کنند. مخاطب اصلی پلتفرم‌های تامین مالی جمعی، استارت‎آپ‌ها، شرکت‌های دانش‎ بنیان، شرکت‌های کوچک و متوسط، کسب‌وکارهای کوچک مقیاس، اصناف، کارگاه‎های صنعتی در شهرها و روستاها هستند. به بیانی دیگر، تمامی این‌ها می ‌توانند از طریق پلتفرم‌های تامین مالی جمعی، تامین مالی کرده و به بازدهی و رشد برسند و همچنین به اشتغال‎زایی در کشور کمک کنند.

امیر هامونی مدیرعامل شرکت فرابورس ایران ادامه داد: این پلتفرم‌ها به افراد اجازه می‌دهد به میل خود در کسب‌وکارهای مختلفی در زمینه‌های آی‌تی، بهداشت و سلامت، حمل‌و نقل، نانو تکنولوژی و غیره سرمایه‌گذاری کنند همچنین برای کسب‌وکارها موقعیتی را فراهم می‌کنند که بتوانند در مراحل ابتدایی کار خود سرمایه مورد نیاز برای شروع را جذب کنند. این مقام مسوول سقف سرمایه‌گذاری در این پلتفرم را تا ۱۰ میلیارد تومان اعلام کرد و خاطرنشان کرد: تامین مالی در اینجا کاملا از جنس سهامداری است و مشارکتی که در آن انجام می‌شود، از نوع عقد شراکت است. به عبارت دیگر، از طریق این ابزار افراد می‌توانند به تامین مالی یک کارگاه روستایی فرشبافی تا یک شرکت استارت‌آپی کمک ‌کنند و در سود یا زیان آن شریک شوند که سهم آنها تحت عنوان گواهی مشارکت تلقی می‌شود.

به گفته مدیرعامل شرکت فرابورس ایران، پلتفرم‌های تامین مالی جمعی ابزاری نوین برای کسب‌وکارهای نوپا است که برخلاف جهت روش‌های سنتی جذب سرمایه عمل می‌کنند. در این روش به جای اینکه یک کارآفرین طرح خود را به موسسات مالی و سرمایه‌گذاران ارائه دهد و برای جلب نظر آنها تلاش کند، ایده خود را در یکی از پلتفرم‌های تامین مالی جمعی (Crowdfunding) معرفی می‌کند. در این پلتفرم‌ها برای تمام افراد با سرمایه های حداقلی این فرصت مهیا است که اگر به ایده کسب‌وکاری علاقمند هستند، با هر حجم سرمایه‌ای در آن سرمایه‌گذاری کنند و در رشد و پیشرفت آن سهیم شوند. هامونی نامه رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در اواخر اردیبهشت امسال را مد نظر قرار داد و افزود: طبق نامه دهقان دهنوی به سازمان امور مالیاتی و براساس بند ۲۴ ماده یک اوراق بهادار، این گواهی مشارکت، مشمول ابزارهای نوین مالیاتی شده است و از آنجا که طبق ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، ابزارهای مالی معاف از مالیات هستند، پلتفرم‌های تامین مالی جمعی نیز معاف از مالیات نقل‌وانتقال و همچنین معاف از مالیات ارزش افزوده هستند.

هامونی با اشاره به دستورالعمل مصوب شورای‌عالی بورس تصریح کرد: بر اساس این دستورالعمل، فرابورس ایران به عنوان رگولاتور پلتفرم‌های تامین مالی جمعی معرفی و به رسمیت شناخته شده است و کارگروه ارزیابی تامین مالی جمعی در فرابورس موافقت اصولی فعالیت به سکوهای تامین مالی جمعی می‌دهد. مدیرعامل فرابورس از دو نوع پلتفرم‌ تامین مالی جمعی در کشور یاد کرد و اذعان داشت: در حال حاضر در کشور پلتفرم‌های تامین مالی جمعی از نوع جایزه محور یا مشارکت محور هستند. در تامین مالی جمعی مبتنی بر جایزه که در آن پلتفرم‌های خیریه فعالیت دارند، نیازی به اخذ مجوز از فرابورس وجود ندارد. اما سایر پلتفرم‎های حوزه شراکت باید برای ادامه فعالیت خود از کارگروه ارزیابی تامین مالی فرابورس مجوز کسب کنند؛ در غیر این‌صورت سایت‎‌ آن‌ها توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فیلتر خواهد شد. وی با اشاره به اسامی پلتفرم‌های دارای موافقت اصولی گفت: دونگی، کارن کراد، پارس فاندینگ، فاینتک (هم آفرین)، ققنوس و آی بی کراد، پلتفرم‌هایی هستند که تا اکنون ضمن اخذ موافقت اصولی فرابورس، مشغول به فعالیت هستند و دیدگاهان نوین، لوتوس پارسیان، رویش کوثر، ایفا، هوشمند امین، حلال فاند، رایان پایا، شناسا و کسب‌وکار رضوی، پلتفرم‌های دیگری هستند که موافقت اصولی را کسب کرده‌اند، اما هنوز فعالیت خود را آغاز نکرده و از فرابورس مجوز فعالیت را اخذ نکرده‌اند.

معافیت مالیاتی گواهی مشارکت

سود حاصل از سرمایه‌گذاری در تامین مالی جمعی مطابق با بند۴ ماده۴ قانون بازار اوراق بهادار از پرداخت مالیات معاف شد. تامین سرمایه جمعی امروزه یکی از موثرترین منابع تامین مالی است که می‌تواند مورد استفاده کسب‌وکارهای متوسط و کوچک قرار گیرد. محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار طی نامه‌ای از امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور درخواست کرد که گواهی مشارکت در تامین مالی جمعی از پرداخت مالیات معاف شود که این امر با صدور یک بخشنامه عملیاتی شد. با این اقدام سود حاصل از سرمایه‌گذاری از طرح‌های تامین مالی جمعی معاف از مالیات می‌شود. براساس بند ۲۴ ماده یک اوراق بهادار، گواهی مشارکت شامل ابزارهای نوین مالیاتی شده است و از آنجا که طبق ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، ابزارهای مالی معاف از مالیات هستند، پلتفرم‌های تأمین مالی جمعی نیز معاف از مالیات نقل‌وانتقال و همچنین معاف از مالیات ارزش افزوده محسوب می‌شوند. محمود علیزاده به عنوان معاون حقوقی و فنی مالیاتی به دنبال این خواسته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، با ابلاغ یک بخشنامه دستور داد تا اوراق بهادار گواهی مشارکت در فهرست مشمولان معافیت مالیاتی قرار بگیرند.

انتهای پیام/