021-79276000 info@noviraco.com

بررسی روند کلی بازار در مدت اخیر نشان از آن دارد که در مسیر حرکتی بورس مانع یا مشکل خاصی وجود ندارد. بازار سهام در مقایسه با دیگر بازارهای موازی، نه‌تنها به دلیل قدرت نقد‌شوندگی بالا برتری دارد، بلکه پتانسیل بیشتری برای تداوم رشد نیز دارد. درواقع، می‌توان عنوان کرد که روند آتی بازار با مسیر صعودی همراه خواهد بود و اصلاح بازار درروند صعودی یک اتفاق طبیعی و قابل‌انتظار است که تحت تأثیر چند عامل در روز گذشته با شدت بیشتری انجام شد.

شاخص سهام در حالی روز گذشته ریزش ۹ کانالی را تجربه کرد که پس از ثبت رشد ۲۶ درصدی این نماگر در سال ۹۸ و سبقت گرفتن بازار سهام از دیگر بازارهای موازی، اصلاح قیمت سهام کاملاً منطقی قلمداد می‌شود. طبیعی است که پس از رشد پرشتاب قیمت سهام، بازار به دنبال بهانه‌ای برای اصلاح می‌گردد. روز گذشته نیز انتشار برخی اخبار در خصوص افزایش تعرفه بر روی کالاهای چینی از سوی آمریکا و به دنبال آن برخی گمانه‌زنی‌ها از آینده تحریم‌ها علیه ایران، فضایی منفی بر معاملات حاکم کرد و بهانه‌ای برای شناسایی سود از سوی سهامداران شد. دنیای اقتصاد در گزارشی ریزش اخیر روز گذشته بازار سهام را از منظر ۷ کارشناس بورسی بررسی کرده است. ازنظر کارشناسان، این افت نماگرهای بورس تنها یک اصلاح کوتاه‌مدت بوده که با توجه به رشدهای بی‌وقفه اخیر، وقوع آن دور از انتظار نبوده است. هر‌چند بازار سهام از پشتوانه صعود برخوردار است و آینده مناسبی در مقایسه با دیگر بازارهای موازی سرمایه‌گذاری دارد، اما باید سرمایه‌گذاران در خریدوفروش‌های خود به دو عامل توجه کنند؛ تغییر افق سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت به بلندمدت و توجه به سهام با پشتوانه بنیادی عواملی هستند که نه‌تنها در مسیر کلی بازار تأثیرگذارند بلکه می‌توانند مانعی در اصلاح‌ شدید بازار در دوره‌های آتی باشند.

انتظار برای رشد ۲۰درصدی

نادر بوالحسنی مدیرعامل سبدگردان نوویرا: بررسی روند کلی بازار در مدت اخیر نشان از آن دارد که در مسیر حرکتی بورس مانع یا مشکل خاصی وجود ندارد. بازار سهام در مقایسه با دیگر بازارهای موازی، نه‌تنها به دلیل قدرت نقد‌شوندگی بالا برتری دارد، بلکه پتانسیل بیشتری برای تداوم رشد نیز دارد. درواقع، می‌توان عنوان کرد که روند آتی بازار با مسیر صعودی همراه خواهد بود و اصلاح بازار درروند صعودی یک اتفاق طبیعی و قابل‌انتظار است که تحت تأثیر چند عامل در روز گذشته با شدت بیشتری انجام شد. در حالی شاهد رشد شارپ و پرقدرت بورس از اواخر سال گذشته بودیم که این روند در سال جاری نیز با شدت بالایی دنبال شد. این روند، برتری بورس را در میان دیگر بازارهای رقیب در سال جدید رقم زد. حال در این شرایط صعودی، شناسایی سود توسط سرمایه‌گذاران و به‌تبع انگیزه‌های فروش نیز افزایش پیدا می‌کند. به عبارت دقیق‌تر در چنین شرایطی، حساسیت نسبت به خبرهای منفی نیز شدت پیدا کرده و هر خبر ناخوشایندی به شناسایی سود و خروج سرمایه‌ها از بازار سرمایه منجر خواهد شد. به‌ویژه اینکه در مدت اخیر سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای نیز وارد بازار سرمایه شده‌اند که تجربه و توان تحمل نوسانات بورس را ندارند. البته این امر موقتی بوده و مجدداً شاهد بازگشت معامله‌گران به بازار خواهیم بود.

درواقع کلیت روند روز گذشته بازار سرمایه، نگرانی از بابت مخابره اخبار سیاسی در ارتباط با سالگرد خروج آمریکا از برجام و احتمال عکس‌العمل طرفین در این روزها بوده که سبب شد ریسک‌ سیستماتیک بازار افزایش یابد. این امر تمامی گروه‌ها و شرکت‌های فعال در بازار را به سمت درصد‌های منفی سوق داد. ولی شرایط مزبور گذرا بوده و چنانچه این بحث‌ها منجر به رویارویی جدی‌تری نشوند، روند بازار تغییر نخواهد کرد. افزون بر این یکی دیگر از نگرانی‌های روز گذشته بحث‌های در گرفته در خصوص مذاکرات آمریکا و چین بود. این در حالی است که به نظر می‌رسد توافق بین دوطرف درنهایت صورت گیرد و نگرانی بابت قیمت نفت و کالاهای اساسی در بازارهای جهانی وجود نداشته باشد. به‌این‌ترتیب ریسک جدی از این ناحیه نیز مترصد بازار سرمایه نخواهد بود. در این میان با توجه به روند نرخ دلار و رشد‌های صورت گرفته در بازار ارز، مشاهده می‌شود که بازار سرمایه همچنان خود را با این متغیر تطبیق نداده و امکان رشد بیشتر وجود دارد. به‌طورکلی انتظار رشد حداقل ۲۰درصدی بازار سرمایه، عقب‌ماندگی بازار سهام از دیگر بازارهای رقیب را جبران کرده و رسیدن بورس به نقطه تعادلی را به دنبال خواهد داشت.

اصلاح بازار دور از انتظار نبود

جواد عشقی‌نژاد: ریزش بیش از ۸هزار واحدی شاخص کل بورس در معاملات روز گذشته قابل‌ پیش‌بینی بود؛ رشد افسار‌گسیخته و با سرعت بالای شاخص کل بورس در مدت اخیر به‌ویژه از هفته گذشته، حکایت از اصلاح شدید داشت. درواقع بورس هم ازلحاظ فنی و هم ازلحاظ اجرایی قابلیت اصلاح داشت و تنها در انتظار یک خبر یا بهانه برای شروع ریزش بود که این بهانه روز گذشته به دلیل اخبار نگران‌کننده سیاسی در منطقه، ریزش را رقم زد. البته در ساعات پایانی معاملات شاهد بازگشت نسبی و جمع شدن صف‌های فروش بودیم، اما تأثیر نوسان منفی حداکثری در بیشتر نمادهای معامله‌شده، افت سنگین روز گذشته را ایجاد کرد. این در حالی است که بازار سهام همچنان از جذابیت بالایی برخوردار است.

در حالی از ابتدای سال جدید شاهد ورود حجم سنگین منابع پولی و نقدینگی جدید از دیگر بازارهای مالی سرمایه‌گذاری به سمت بازار سهام بودیم که هرچند این موضوع یک فرصت مناسب برای بازار در بهره‌مندی از نقدینگی جدید است، ولی باید مدیریت صحیح در این زمینه صورت گیرد. درواقع باید این پول‌های جدید به سمت سرمایه‌گذاری غیر‌مستقیم ازجمله صندوق‌ها و سبدهای سرمایه‌گذاری هدایت شود تا به‌صورت حرفه‌ای مدیریت شود. در این صورت دیگر بازار دچار رفتارهای هیجانی نخواهد شد. دیگر نه در زمان‌های رشد و نه افت شاهد شکل‌گیری چنین نوسانات شدیدی نخواهیم بود. ازآنجاکه طبق عوامل موجود، پیش‌بینی می‌شود روند آتی بازار سهام در مسیری مثبت طی شود، این موضوع (کنترل رفتارهای هیجانی) می‌تواند تأثیر مناسبی درروند کلی بازار داشته باشد.

اصلاح بیشتر در نمادهای کوچک

مهدی طحانی: صعود بی‌وقفه شاخص کل بورس و ورود این نماگر به محدوده ۲۲۰هزار واحدی، انتظار برای یک اصلاح شدید را پررنگ کرده بود. اصلاحی که روز گذشته با اخبار منتشرشده در حوزه سیاسی شروع شد و با روند هیجانی شدت زیادی پیدا کرد و کاهش شاخص به سطح ۲۱۵هزار واحد را به دنبال داشت.همان‌طور که در مواقع صعود بازار شاهد تشکیل روندی صعودی همراه با هیجان هستیم، در زمان‌های نزول نیز جوی هیجانی ایجادشده که این ریزش را شدت می‌بخشد. ولی در این میان نکته مثبت ریزش یک‌باره بازار بود که هرچند بازار اصلاح شدید را تجربه کرد، اما دچار روند فرسایشی نشد.

در این میان بررسی شرایط کنونی و آتی بازار سهام نشان از آن دارد که مؤلفه‌های مثبت برای تشکیل روند مثبت مجدد وجود دارد؛ نرخ برابری دلار به ریال، اتفاقات مثبت در معاملات بورس کالا و وضعیت نه‌چندان مساعد بازارهای سرمایه‌گذاری موازی ازجمله عوامل مثبتی است که ورود نقدینگی و تثبیت آن در بورس را نوید می‌دهد. به‌این‌ترتیب پیش‌بینی می‌شود روند آتی بازار سهام در مسیر صعودی طی شود. البته در این میان برخی از سهم‌ها بدون برخورداری از عاملی بنیادی و تنها با یک شایعه یا خبر، با رشد قیمت همراه شدند. به نظر می‌رسد اصلاح قیمتی در این نمادها هم با شدت بیشتری و هم طولانی‌تر باشد. اما مابقی سهامی که از پشتوانه بنیادی برخوردار هستند، اصلاح کمتری خواهند داشت.

ریزش کاملاً پیش‌بینی‌شده

حمیدرضا مهرآور: رشد تند و پرشتاب بازار سهام و مؤلفه‌های اصلی این بازار طی روزهای گذشته، نشان از نیاز شاخص به اصلاح و استراحت داشت. به عبارت دقیق‌تر ریزش روز گذشته کاملاً پیش‌بینی‌شده بوده و دور از انتظار نبود. طبیعی است که وقتی در چند روز متوالی قیمت سهام به‌شدت رشد پیدا می‌کند، ترجیح به شناسایی سود و خروج از سهم رخ می‌دهد و سهامداران اقدام به ایجاد تغییر و تحول در پرتفوی خود می‌کنند. در این میان بررسی روند کلی بازار نشان می‌دهد که پول از بازار خارج نشده و درواقع اصلاح کوتاه‌مدت بازار در این روزها به دلیل تغییر در ذائقه معامله‌گران و جابه‌جا‌یی نقدینگی از سهامی به سهام دیگر است. باوجوداین، می‌توان عنوان کرد که اصلاح مزبور طولانی‌مدت نبوده و طی یک یا دو روز آینده به اتمام خواهد رسید و بازار به شرایط عادی و رو به رشد بر خواهد گشت. ولی در این میان به سهامداران توصیه می‌شود که از رفتارهای هیجانی بپرهیزند و سهامی را خریداری کنند که از پشتوانه بنیادی برخوردار باشد. چراکه اگر در سهام کوچک یا فاقد تحلیل بنیادی وارد شوند، حتماً در طولانی‌مدت ضرر خواهند کرد.

اصلاح طبیعی شاخص سهام

عظیم ثابت: شاخص سهام با ریزش ۹ کانالی در روز گذشته، مقداری از بازدهی تقریباً ۲۶درصدی را که از ابتدای سال کسب کرده بود، از دست داد. به‌این‌ترتیب سود این بازار از ابتدای سال تا روز گذشته به ۸/ ۲۰ درصد رسید. سبقت گرفتن بازار سهام از دیگر بازارهای موازی، اصلاح قیمت‌ها را کاملاً منطقی می‌کند. واقعیت این است که پس از رشد پرشتاب قیمت سهام، بازار به دنبال بهانه‌ای برای اصلاح بود. روز گذشته نیز انتشار برخی اخبار در خصوص افزایش تعرفه روی کالاهای چینی از سوی آمریکا و به دنبال آن برخی گمانه‌زنی‌ها از آینده تحریم‌ها علیه ایران، فضایی منفی بر معاملات حاکم کرد و بهانه‌ای برای شناسایی سود از سوی سهامداران شد.این اصلاح اما می‌تواند بار دیگر سبب افزایش جذابیت قیمت سهام و درنتیجه رشد تقاضا در این بازار شود. باید دید در روزهای آتی برآیند عرضه و تقاضا در بورس تهران به چه شکل خواهد بود. طبیعتاً به تعادل رسیدن این دو متغیر می‌تواند بار دیگر شاخص سهام را در مسیر رشد قرار دهد.

لزوم دوری از دو رفتار مخرب

سید مصطفی صفاری: استراحت و اصلاح پس از هر دوره صعود بی‌وقفه دور از انتظار نیست. درواقع استراحت بورس پس از چند روز صعود متوالی، نشان از سلامت و در مسیر مناسب قرار داشتن است. ولی در این میان مشاهده دو عامل در رفتارهای سرمایه‌گذاران و خریدوفروش‌های آن نگران‌کننده است؛ افق سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و تمایل به خرید سهام با نگاه تکنیکال دو آفت روزهای اخیر بازار سرمایه است. متأسفانه در حال حاضر افق‌های سرمایه‌گذاری بسیار کوتاه‌مدت شده است. خریدوفروش‌ها بر اساس تحلیل‌های تکنیکال و الگوریتمی سبب شده تا نمادهایی که از پشتوانه بنیادی برخوردار نیستند، موردتوجه سهامداران قرار گیرند. به عبارت دقیق‌تر سهامی که هیچ تحلیل بنیادی مناسبی نداشته موردتوجه سرمایه‌گذاران قرارگرفته و انگیزه‌های کوتاه‌مدت در شناسایی سود، نه‌تنها ورود هیجانی بلکه خروج با شدت بالا را در این نمادها به دنبال دارد. درواقع، عوامل مزبور نوسانات چه در زمان صعود و چه در زمان افت بازار را تشدید می‌کند.همان‌طور که عنوان شد ریزش اخیر تنها یک اصلاح بوده که می‌تواند تحت تأثیر نگاه سرمایه‌گذاران به خرید سهام بنیادی و با پشتوانه بالا، با عمری کوتاه همراه باشد. توصیه می‌شود که سهامداران با تفکر و تحلیل بنیادی به خریدوفروش بپردازند تا تشکیل چنین رفتارهای هیجانی به صفر برسد.

ایجاد فرصت خرید مناسب

محمد نوربخش: بازار سهام هرچند روز گذشته با اصلاح شدید همراه شد، اما وضعیت کلی گروه‌های فعال در بازار با روندی مثبت همراه است و تقریباً تمامی سهامداران در سود به سر می‌برند.ولی در این میان عامل ریسک‌های سیاسی سبب شد تا اصلاح روز گذشته با شدت بیشتری همراه شود. ابهامات در خصوص اقدامات آینده ترامپ در خصوص تحریم‌ها و واکنش متقابل ایران و خبر اعزام ناو آمریکایی به خلیج فارس از یکسو و شناسایی سود از سمت دیگر سبب شد تا عرضه‌ها در بازار دیروز شدت یابد. ولی در این میان چنانچه بازار سهام اصلاح بیشتری حتی تا ۱۰درصد را نیز تجربه کند، بازهم پتانسیل قرار گرفتن در مسیر صعودی دارد. البته این اصلاح بیشتر می‌تواند فرصت‌های خرید مناسبی برای معامله‌گران به‌خصوص سرمایه‌گذاران حقوقی ایجاد کند. همان‌طور که عنوان شد بازار سهام از پتانسیل مناسبی برای رشد برخوردار است که این موضوع آینده مثبتی را در انتظار بورس قرار می‌دهد. در این میان پیش‌بینی‌های صورت گرفته از رشد قیمت دلار در بازار آزاد و تأثیر آن بر سودآوری شرکت‌های بورسی نیز می‌تواند عامل مثبت دیگری در صعود بازار قلمداد شود. به‌این‌ترتیب نگرانی بابت روند مثبت بورس در بلند‌مدت وجود ندارد.

انتهای پیام/