021-79276000 info@noviraco.com

علاء عبدالحسین الصائبی رئیس کمیسیون اوراق بهادار کشور عراق پیش از ظهر امروز چهارشنبه در رأس هیئت ۱۰ نفره با حضور در شرکت بورس انرژی ایران با دستاوردهای کشورمان در این بازار متشکل و تحت نظارت آشنا و با مدیران این شرکت رایزنی کرد.

سید علی حسینی مدیرعامل بورس انرژی ایران در این نشست صمیمانه با معرفی ساختار کلی شرکت بورس انرژی ایران و نقش آن در بازار سرمایه کشور و منطقه خاورمیانه گفت: حدود ۱۰ سال قبل طی سفری به نمایندگی از بازار سرمایه ایران به کشور عراق، بسترهای مختلف برای ایجاد همکاری‌های مشترک ارائه شد، اما در آن زمان به دلایل مختلفی ازجمله محدودیت‌های بین‌المللی و همچنین مشکلات داخلی در این کشور زمینه همکاری فراهم نشد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به آغاز همکاری‌ مشترک به بهانه حضور رئیس کمیسیون اوراق بهادار کشور عراق در ایران یادآور شد: بازار معاملات بورس انرژی ایران از ویژگی‌ها و ابزارهای منحصربه‌فردی برخوردار است که می‌تواند برای سرمایه‌گذاران خارجی قابل‌توجه باشد.

وی افزود: نقطه عطف بازار سرمایه ایران پس از تصویب قانون اوراق بهادار کشور در اول آذر ۱۳۸۴ رقم خورد که بر اساس آ‌ن نظارت و اجرا در بازار سرمایه به‌طورکلی تفکیک شد. از سوی دیگر ایجاد نهادها و ابزارهای مالی جدید نیز از دیگر رخدادهایی بود که پس از تصویب این قانون در بازار سرمایه پدید آمد.

حسینی افزود: تجربه بازدید از بازارهای سرمایه ۳۰ کشور مختلف نشان داده که اتکا به نرم‌افزارهای بومی می‌تواند کمک شایانی در توسعه بازار سرمایه کشور داشته باشد. درعین‌حال اعتماد و تکیه بر نیروهای جوان و تحصیلکرده می‌تواند ضامن موفقیت در بازار سرمایه ایران باشد.

مدیرعامل بورس انرژی ایران با بیان اینکه ابعاد بازار سرمایه کشور هیچگاه به واسطه مشکلات داخلی و خارجی خود را متوقف نکرده است، افزود: بازار سرمایه ایران پس از انقلاب اسلامی چندین هزار برابر توسعه داشته و شرکت‌های حاضر در این بازار از برندهای معروف و خوش‌نام شناخته شده در صنایع متنوعی ازجمله فلزات ا ساسی، مخابرات، پالایشگاه هستند.

وی با اشاره به بازدید روز گذشته خود از پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: این شرکت به عنوان یک مگاکمپانی هم اکنون محصولات خود را در بورس انرژی ایران عرضه می‌کند و این در حالی است که این شرکت تصمیم به عرضه اولیه سهام خود پس از پذیرش در بورس تهران را دارد.

سخنگوی بورس انرژی ایران در ادامه با بیان اینکه این شرکت در سه حوزه بازار فیزیکی شامل عرضه محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفی، بازار مشتقه و بازار اوراق بهادار قابل معامله فعالیت می‌کند، عنوان کرد: ۱۰ پالایشگاه بزرگ ایران هم اکنون فراورده‌های خود را از طریق بورس انرژی عرضه می‌کنند و این در حالی است که بازار برق در بورس انرژی برای منطقه خاورمیانه منحصر به فرد است.

وی افزود: در حال حاضر بالغ بر ۵۰۰ شرکت خارجی ازجمله اروپای غربی‌،‌آمریکای جنوبی و خاورمیانه در بورس انرژی دارای کد معاملاتی هستند و از بدو شروع فعالیت این بازار نیز عرضه فراورده‌های نفی به مقصد کشور عراق در رینگ بین‌الملل بورس انرژی وجود داشته است.

حسینی افزود: بورس انرژی ایران فرصتی برای دولت و بخش خصوصی است که برای فروش فرآورده‌های ویژه ازجمله حلال‌ها را در بازار بورس انرژی عرضه می‌کند. ایران نخستین بازار مالی منطقه خاورمیانه را در اختیار دارد و این در حالی است که پس از فعال شدن بازار سرمایه کشور عراق، تلاش شده تا همکاری‌های مشترک با این بازار متنوع‌تر شود. این مقام مسئول گفت: استراتژی جدید ایران برای توسعه بازار سرمایه از سال ۲۰۰۳ میلادی آغاز شده است.

انتهای پیام/