021-79276000 info@noviraco.com

بهرام پارسایی درباره واگذاری سهام دولت در «ایران‌خودرو» و «سایپا»، گفت: اگرچه بر اساس قانون اصل ۴۴ سهام دولت در ایران‌خودرو و سایپا باید واگذار شود، اما این واگذاری باید کاملاً شفاف باشد. این در حالی است که اغلب واگذاری‌های فعلی با اماواگرهای بسیاری همراه است و خصوصی‌سازی سازوکار شفافی ندارد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم مسئولیت‌پذیری سازمان خصوصی‌سازی درباره نظارت بر شرایط بنگاه‌های اقتصادی پس از واگذاری‌ها مشهود است، افزود: واگذاری سهام دولت در خودروسازی‌ها باید در اتاق شیشه‌ای صورت گیرد و افرادی که تمایل دارند در این واگذاری شرکت کنند، مشخص‌شده و خصوصی‌سازی در کمال سلامت و بدون ابهام صورت گیرد.

وی درباره برخی گمانه‌زنی‌ها درباره تمایل شرکت ‌کروز به خرید سهام دولت در «ایران‌خودرو» و «سایپا» اظهار کرد: به‌زعم بسیاری از کارشناسان، برخی قطعه سازان با تشکیل شرکت‌های تودرتو توانستند صندلی‌هایی در هیئت‌مدیره خودروسازان به دست آورند -که خلاف قانون بوده و این موضوع در حال بررسی است- که یکی از این قطعه سازان شرکت کروز است.

پارسایی بیان کرد: با توجه به اینکه شرکت کروز در هیئت‌مدیره خودروسازی‌ها نفوذ داشته و نیرو دارد از معدود قطعه سازانی است که علیرغم تأمین بخش قابل‌توجهی از قطعات خودروسازان، مطالبات چندانی از آن‌ها ندارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه قطعه سازانی که در خودروسازی‌ها لابی نداشتند با مشکل وصول مطالبات روبه‌رو هستند، اضافه کرد: کروز یکی از شرکت‌هایی بود که بیشترین مشکل را در تحویل قطعه به خودروسازان ایجاد کرد و این موضوع باعث ایجاد شائبه‌ای شد مبنی بر اینکه این شرکت به دنبال ناموفق‌تر نشان دادن خودروسازی‌ها است تا واگذاری سهام دولت در این خودروسازی‌ها سریع‌تر صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه ساخت قطعات خاص به‌صورت انحصاری در اختیار کروز قرارگرفته است، ادامه داد: در واگذاری نباید ابهامی وجود داشته باشد تا همه شرکت‌کنندگان بتوانند در شرایط مساوی و بدون رانت اطلاعاتی و حمایتی در فرآیند واگذاری سهام دولت در ایران‌خودرو و سایپا شرکت کنند.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس تصریح کرد: هر فرد و شرکتی که شرایط خرید سهام دولت در ایران‌خودرو و سایپا را دارد باید بتواند از این فرصت استفاده کند و تحت شرایط مساوی با یکدیگر رقابت کند.

وی درباره صحبت‌های رئیس سازمان خصوصی‌سازی مبنی بر اینکه ایران‌خودرو و سایپا در وثیقه بوده و امکان واگذاری ندارند، بیان کرد: اغلب شرکت‌های واگذاری شده در وثیقه بودند به‌طور مثال آلومینیوم المهدی بدون فک وثیقه واگذار شد.

به گزارش خانه ملت، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: درصورتی‌که واگذاری بدون فک وثیقه امکان‌پذیر نباشد و منع قانونی داشته باشد پس این‌طور به نظر می‌رسد که در واگذاری‌های قبلی تخلفات بسیاری صورت گرفته است، برخی غیرممکن بودن واگذاری خودروسازی‌ها را مطرح می‌کنند تا بهانه جدیدی برای جلوگیری از واگذاری سهام دولت در خودروسازی‌ها ایجاد کنند.

انتهای پیام/