021-79276000 info@noviraco.com

فارن افرز (Foreign Affairs) یک نشریه دو هفتگی جامع علمی آمریکایی است. نظر ده ها تن از مقامات و چندین متخصص برجسته در این زمینه مورد ارزیابی قرار گرفته است. تخصص این نشریه در علوم سیاسی و روابط بین‌الملل است. این نشریه که چاپ شورای روابط خارجی در آمریکا و توسط بسیاری، معتبرترین نشریه درزمینهٔ سیاست‌ها و روابط خارجه آمریکا محسوب می‌گردد، به‌تازگی، مقالاتی درباره بررسی کارایی استفاده از تحریم‌ها منتشر کرده است و برای تکمیل این مقالات تصمیم گرفته است تا نظر متخصصان را نیز در این مورد جویا شود. لذا نظر ده ها تن از مقامات و چندین متخصص برجسته در این زمینه مورد ارزیابی قرار گرفته است که در ادامه به نقل از اقتصاد برتر می‌خوانید؛

ما در اینجا به دلیل طولانی بودن نظرسنجی‌ها که در این مقال نمی‌گنجد، به‌صورت نمونه نظر ۱۰ تن از متخصصان را ذکر می‌کنیم.

ایرون. آرنولد: مدیر تحقیقات پروژه اتم در دانشگاه هاروارد: ایشان معتقد است که تحریم‌ها در کوتاه‌مدت باعث ویرانی صنعت خواهد شد. چنانچه سرعت واشنگتن همچنان ادامه پیدا کند، کشورهای مورد تحریم در طولانی‌مدت با این تحریم‌ها سازگاری پیداکرده و پیش‌بینی می‌شود که افزایش اعمال فشار حداکثری در خارج از قلمرو آمریکا بی‌اثر شود.

اما اشفورد، همکار پژوهشی در دفاع و سیاست خارجی از موسسه کاتو: ایشان معتقد است که تحریم‌ها در شرایط خاص و محدود می تواند بک ابزار مفید باشد اما اگر به‌صورت فزاینده ای مورد استفاده قرار گیرند، ناموفق خواهند بود. بخصوص در مورد ایران، تحریم‌های بیش از حدی که ترامپ به دلیل نگرانی ویژه ای که در مورد این کشور دارد بکار گرفته است، از آنجا که متحدان آمریکا به اجبار به این تحریم‌ها تن داده اند در صورتی که با آنها مخالف هستند، احتمال آنکه راههایی برای محافظت از شرکت هایشان پیدا کنند بسیار زیاد است.

دیوید بالدون: مدیر ارشد سابق دانشکده امور بین الملل و پروفسور در دانشگاه پرینستون: ایشان می گوید: اگر با همین روش کنونی تحریم‌ها ادامه پیدا کند نه تنها هیچ سودی به نفع آمریکا ندارد بلکه تصویری از آمریکا بعنوان یک قاتل به جامعه جهانی ارائه خواهد کرد. تحریم‌ها بیشتر باید از راه های دیپلماتیک مورد استفاده قرار گیرد.

نیل باتیایا مقام وابسته به برنامه انرژی، اقتصاد و امنیت در مرکز امنیتی آمریکا: ایشان معتقد است: تحریم‌ها اغلب برای دستیابی به اهداف سیاسی معتبر مورد استفاده قرار می گیرند، اما ماهیت یکجانبه سیاست تحریم‌های کنونی آمریکا که نیازمند همکاری مشترک اروپایی هاست، موجب می‌شود تا انگیزه کشورهای مخالف سیاست های آمریکا همانند چین و روسیه برای طرح جدایی از سیستم مالی جهانی تحت سلطه دلار قویتر شده و در آینده توانایی واشنگتن در اعمال تحریم‌ها از بین خواهد رفت.

کاترین. بوتتو تحلیلگر تحقیقات بخش آسیا در صندوق کارنگی برای صلح بین المللی. وی معتقد است که تحریم‌های چند جانبه ابزاری مفید برای ترویج اهداف سیاست خارجی آمریکا و جامعه بین المللی است؛ اما حتی در بهترین حالت، تحریم‌های یک جانبه از سوی واشنگتن نمی تواند رفتار ملت هدف تحریم را تغییر دهند و در بدترین حالت نیز به نفع مخالفین آمریکا خواهد بود و چنانچه تحریم‌ها به‌صورت یک جانبه از سوی آمریکا اعمال شود بیش از آنکه به نفع آمریکا باشد به ضرر آن خواهد بود.

توماس. کارترز معاون ارشد مطالعات صندوق کارنگی برای صلح بین المللی: ایشان بر این باور است که تحریم‌ها جای خود را دارند اما چنانچه بیش از حد مورد استفاده قرار گیرند و انتظارات غیرواقعی از آن داشته باشیم، نتیجه عکس خواهد داد و به ضرر آمریکا خواهد بود.

هِنری. فرل دانشیار علوم سیاسی و امور بین الملل از دانشگاه جورج واشنگتن: وی معتقد است که استفاده فعلی از تحریم‌ها به شدت از قدرت آمریکا کاسته است و احتمال اینکه کشورها و شرکت های مخالف تحریم کانال پرداخت دیگری برای دور زدن تحریم‌ها ایجاد کنند زیاد است.

نایجل. گولد دیویس: همکار و هماهنگ کننده در امور بین الملل و مدرس در دانشگاه ماهیدول تایلند: ایشان می گوید: تحریم‌ها بستگی به کشور هدف دارد. برای مثال تحریم‌ها علیه روسیه از آنجا که برای حفظ منافع آمریکا و کشورهای غربی است، پاسخ مشخص است که در مورد روسیه به نفع ماست اما در مورد ایران موضوع فرق می کند و چون علیه ایران یک جانبه است آمریکا به مشکل می خورد.

جنیفر. هریس عضو ارشد بی بی سی در سیاست خارجی در موسسه بروکینگز و یکی از همکاران موسسه روزولت: وی معتقد است که این مشکلات واقعی هستند و با استفاده از جایگزین هایی بخصوص با تحریک کشورهای هدف جنبش هایی ایجاد شوند که بیش از تحریم‌ها تاثیر منفی خواهند داشت.

تورلی. تاسیگ عضو غیر رسمی مرکز برنامه سیاست خارجی موسسه بروکلین در آمریکا و اروپا: ایشان بر این باور است که تحریم‌ها همیشه بعنوان ابزار موثر سیاست خارجی آمریکا بوده است؛ اما تحریم‌های کنونی آمریکا علیه ایران و ونزوئلا برای تغییر رژیم و تسلیم شدن آنان بی فایده است و بعید است که تغییری در رفتار آنان ایجاد کند. بخصوص که در مورد ایران این تحریم‌ها به‌صورت یکجانبه از سوی دولت ترامپ اعمال شده و تحریم‌های ثانویه از سوی وی باعث بی اعتمادی شرکای بین المللی آمریکا شده و این امر باعث می‌شود آنان نیز برای دور زدن تحریم‌ها دست بکار شوند.

زو وینبرگ کارشناس ارشد MBA از دانشگاه استنفورد و مشغول تحصیل در رشته حقوق از دانشگاه یِل: ایشان نیز معتقد است که زمانی تحریم‌ها موثر هستند که برای دستیابی به نتایج واضح و قابل قبولی طراحی شده باشند؛ اما تحریم‌هایی که ترامپ به‌صورت یکجانبه در قبال کشورها بکار گرفته است هدف خاصی را دنبال نمی کند و تنها برای تنبیه و مجازات اعمال می‌شود تا برنامه های استراتژیک. اعمال اینگونه تحریم‌ها بی‌اثر بوده و با اهداف اعلام شده از سوی کاخ سفید نیز ناسازگار است. از سوی دیگر سوء استفاده مداوم از تحریم‌ها می تواند توانایی آمریکا در جذب شرکای بین المللی را به خطر بیاندازد.

انتهای پیام/