021-79276000 info@noviraco.com

عبدالناصر همتی در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: ارتباط با مردم و فعالان اقتصادی، شفافیت در سیاست‌گذاری و اجرا و پاسخ گوئی در قبال مردم، اجزای اصلی یک حکمرانی خوب برای بانک‌های مرکزی مدرن است. در شرایط پیچیده‌ای که اقتصاد کشور با آن روبرو بوده است، تلاش داشته‌ام برای برون‌رفت از وضعیت سخت و پیچیده، ولی گذرای این روزها، موارد یادشده را سرلوحه فعالیت‌های بانک مرکزی قرار دهم.

تجربه ساماندهی بازار ارز و برقراری ثبات نسبی در اقتصاد کشور که ناامیدی طراحان حداکثر فشار اقتصادی را در پی داشت، خود، محصول همین دیدگاه بوده و لذا طبیعی است که همین رویه برای نحوه تأمین کسری بودجه ۹۸ اعمال شود تلاش برای جلوگیری از پولی شدن تأمین کسری بودجه و در کنار آن پرهیز از اقداماتی که موجب شوک جدید به قیمت‌ها، در دوره زمانی که اثر شوک ارزی به‌تدریج تخلیه می‌شود، بخشی از این سیاست است. لذا، تصمیم دولت و مجموعه نظام بر تأمین کسری بودجه از سه طریق عمده زیر است:

۱- تلاش برای استفاده از مسیر‌های مختلف صدور بیشتر نفت

۲- انتشار اوراق دولتی

۳- برداشت از منابع صندوق توسعه ملی، متمرکز است

علیرغم اینکه بانک مرکزی دوره سختی را طی می‌کند، لیکن در خصوص غلبه بر مشکلات، با برنامه‌های در دست اقدام، بسیار امیدوارم. همان‌گونه که در سه ماه گذشته، نزدیک ۵ میلیارد دلار برای تأمین کالا‌های اساسی و دارو و بیش از ۶ میلیارد دلار از طریق نیما و واردات در مقابل صادرات تأمین شده است.

انتهای پیام/