021-79276000 info@noviraco.com

به نقل از سایت خبری اینوستینگ طبق آخرین گزارش که روز جمعه  توسط اداره آمار اشتفال ایالات متحده منتشر شد، اقتصاد این کشور در ماه آوریل تنها 266 هزار شغل جدید ایجاد کرده است در حالی که بنابر پیشبینی اقتصاددانان انتظار می‌رفت طی این ماه حدود 978 هزار شغل جدید ایجاد شود. همچنین تعداد مشاغل ایجاد شده در ماه مارس نیز مورد بازبینی قرار گرفت و از رقم 916 هزار به 770 هزار شغل کاهش یافت. بنا به این گزارش نرخ بیکاری این کشور نیز از 6 به 6.1 درصد افزایش یافته است و به این ترتیب تعداد افراد بدون شغل این کشور برابر 9.8 میلیون نفر برآورد می‌شود. بیشتر مشاغل ایجاد شده در حوزه تفریحات و سرگرمی، هتل‌داری و رستوران‌ها بوده است. گزارش منتشره، اولین گزارش از وضعیت اشتغال بعد از جاری شدن بسته حمایتی 1.9 تریلیون دلاری به حساب می‌آید.

تحلیلگران از کمبود نیروی کار و مواد خام به عنوان دو عامل اصلی کاهش اشتغال یاد می‌کنند. بسته حمایتی بایدن و پرداخت‌های انجام شده به شهروندان آمریکایی قبلا مخالفانی را از میان جمهوری‌خواهان داشته که معتقد بودند این پرداخت‌ها مانع از بازگشت افراد کم درآمد به شغل خواهد شد. با این حال بایدن و تیم اقتصادی‌اش معتقدند پرداخت‌های انجام شده باعث امتناع کارگران از برگشت به کار نشده است. به عنوان مثال جنت یلن وزیر خزانه‌داری آمریکا اخیراً در اظهار نظری عنوان کرده که در حال حاضر بسیاری از والدین به علت آموزش مجازی فرزندانشان در مدارس، آمادگی لازم برای برگشتن به شغل‌های خود را ندارند و این موضوع را یکی از عوامل اصلی کمبود نیروی کار دانسته است. 

در واکنش به این اخبار شاخص دلار آمریکا روز جمعه با 0.63 درصد افت به 90.297 واحد کمترین میزان خود طی دو ماه گذشته رسید. شاخص دلار طی این روز تا 90.209 واحد نیز افت کرد. در مقابل طلا با 3.5 درصد رشد طی هفته گذشته، بهترین هفته خود در طول 6 ماه گذشته را پشت سر گذاشت. طلا که روز جمعه 1844.4 دلار را هم به خود دید در نهایت با 0.9 درصد رشد نسبت به روز گذشته بر روی 1831.3 دلار برای هر اونس آرام گرفت.