021-79276000 info@noviraco.com

با توجه به ورود عبدالناصر همتی به عرصه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری که مانع از حضور کافی وی در بانک مرکزی و انجام هرچه بهتر وظایف و مسئولیت‌های خطیر ریاست بانک مرکزی در حوزه‌های پول و ارز می‌شود، هیات وزیران با کناره‌گیری موقت او از سمت ریاست کل بانک مرکزی ایران موافقت کردند. طبق اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، ازین پس مطابق قانون، تمامی وظایف و اختیارات ریاست بانک مرکزی به اکبر کمیجانی (که تاکنون قائم مقامی بانک مرکزی را برعهده داشت) محول می‌شود.


گفتنی است؛ طی روزهای اخیر اخباری مبنی بر عزل رئیس کل بانک مرکزی در فضای مجازی مطرح شده بود که شب گذشته همتی در واکنش به این موضوع در کلاب هاوس با تاکید براینکه رئیس جمهور درخواستی برای ارزپاشی از من نداشته‌اند، توضیح داد که رئیس جمهور به من گفتند که اگر در رقابت‌ها بخواهید بمانید باید استعفا بدهید، من گفتم به نظرم مشکلی ندارد اما اگر شما نظرتان بر این است قبول می‌کنم. ایشان صاحب اختیار هستند و حتما تشخیصشان درست است.


البته همتی اظهار کرده که به‌ استناد یک ماده قانونی برای مدتی که رقابت‌های انتخاباتی است و فرصت کمتری دارم به مسائل بانک مرکزی برسم، اختیارات را به آقای کمیجانی به عنوان قائم مقام خودم،‌ تفویض کردم. وی در خصوص چرایی عدم استعفا از ریاست بانک مرکزی اعلام کرد: من و رئیس محترم قوه قضائیه هر دو در رقابت انتخاباتی حضور داریم. همانطور که ایشان از سمت خود استعفا نداده اند، بنده نیز احتیاجی به این کار ندیده‌ام.


به گفته وی، طبق قانون بانک مرکزی، در مواقع غیبت و معذوریت، رئیس کل بانک مرکزی می تواند تمام اختیارات خود را به قائم مقام بانک بدهد، که او هم حکم رئیس جمهور را دارد. همتی این را هم گفته که حال اگر دولت بخواهد تصمیم دیگری بگیرد، صاحب اختیار است. آقای رئیس جمهور فرموده بودند که نظر من این است که رئیس کل جدیدی بگذارم، من هم گفتم اختیار با رئیس جمهور محترم است و می توانند این تصمیم را بگیرند، ولی من ضرورتی به استعفا از مسئولیتم نمی بینم برای اینکه رئیس محترم قوه قضائیه هم الان در رقابت‌های انتخاباتی است و استعفا ندادند.

شایان ذکر است، عبدالناصر همتی از اوایل مرداد ۱۳۹۷ رئیس کل بانک مرکزی بوده است. همچنین اکبر کمیجانی، دارای مدرک دکتری اقتصاد از آمریکا و استاد اقتصاد کلان دانشگاه تهران است. معاونت اقتصادی بانک مرکزی در سال‌های ۷۷ تا ۸۶ و ۹۲ تا ۹۳ و همچنین قائم مقام بانک مرکزی از سال ۹۳ تاکنون از جمله سوابق او است.

انتهای پیام/