021-79276000 info@noviraco.com

در حالی پس از کش و قوس‌های فراوان سرانجام چهارشنبه هفته گذشته فرابورس ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد از ۱۳ تا ۲۵ شهریور نمادهای بازار پایه فرابورس متوقف و پس از آن دامنه نوسان این نمادها کاهش می‌یابد که کلیت بازار سرمایه و معامله‌گران به این موضوع واکنش منفی نشان دادند. این در حالی است که اجرای این قانون علاوه بر این‌که موجب شفافیت بیشتر معاملات و جلوگیری از سفته‌بازی در این بازار می‌شود، در سودآوری بنگاه‌ها و شرکت‌های حاضر در این بازار نیز اثری نخواهد داشت. باوجوداین تصمیم در کنار عدم فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی مناسب کافی بود تا در گام نخست بازار پایه فرابورس شاهد صف‌های فروش سنگین در نمادهای حاضر در این بازار باشد و امروز نیز کلیت بازار از این موضوع اثر منفی گرفته و شاخص بورس افت کرده وصف‌های فروش سنگین نیز در بازار سرمایه تشکیل شود.

بر این اساس کارشناس بر این باروند که ای‌کاش متولیان بازار سرمایه به‌ویژه مدیران فرابورس در گام نخست اطلاع‌رسانی مناسب و گسترده‌ای در خصوص جزئیات این دستورالعمل می‌کردند و پس از آن تصمیم به اجرایی شدن آن می‌گرفتند. این در شرایطی است که همان‌گونه که اشاره شد کارشناسان معتقدند تغییر قوانین بازار پایه جای نگرانی ندارد و این قوانین سود سهامداران را کاهش نمی‌دهد و فقط زمان رسیدن به سود طولانی‌تر می‌شود. ضمن این‌که یکی از مهم‌ترین مزایای دستورالعمل جدید بازار پایه این است که در صورت بروز رفتارهای هیجانی به‌ویژه هیجان فروش در این بازار، حد ضرر سهامداران کم خواهد بود. علاوه بر این در حالی این روزها کلیت بازار سرمایه از اجرای دستورالعمل جدید بازار پایه اثر روانی منفی و هیجانی به خود گرفته است که متأسفانه طی روزهای گذشته تنها بر این طبل کوبیده شده که بازار پایه فرابورس بازاری غیر شفاف و پر از رانت و فساد است و باید با وضع قوانین جدید این رانت و فساد را از بین ببریم.

ازاین‌رو کارشناسان معتقدند در صورت تصدیق این نگاه بیش از هر نهاد و شخص حقیقی و حقوقی دیگری باید متولیان بازار سرمایه ازجمله سازمان بورس اوراق بهادار به‌عنوان نهاد ناظر موردنقد قرار بگیرد که چرا نظارت کافی را بر معاملات این بازار نداشته‌اند؟! این در حالی است که در میان شرکت‌های بازار پایه بنگاه‌هایی هم وجود دارد که قدرت سودآوری خوبی دارند و خرید سهام آن‌ها توسط سرمایه‌گذاران با توجه به ظرفیت‌هایی ازجمله افزایش سرمایه مناسب، دارایی‌های خوب، سودآوری و تولید انحصاری صورت گرفته است. همچنین این‌که ممکن است عده‌ای نیز باهدف کسب سود در این بازار اقدام به سفته‌بازی کنند، غیرقابل کتمان و انکار است، اما نباید همه سهامداران و شرکت‌های حاضر در بازار پایه را به یک چوب زد و این موضوع بدن شک به اعتبار بازار سهام، آن‌هم در شرایطی که نقدینگی خوبی به بازار سرمایه آمده است، آسیب می‌زند.

بنابراین به دلیل حساسیت‌ها و کنش سریعی که بازار سرمایه نسبت به خبرهای مختلف دارد، نه‌تنها در خصوص اجرای دستورالعمل بازار پایه، بلکه در خصوص اجرای هر قانون دیگری در تلار شیشه‌ای نیاز است تا با اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی سریع، گسترده و شفاف فرایند “اطلاع‌رسانی بر اجرای قانون ارجحیت پیدا کند” تا از این رهگذر نه سهامدار آسیب ببیند و اعتمادش را به بازار سهام از دست بدهد، ونه این‌که متولیان بازار سرمایه به‌نقد کشیده شوند.

انتهای پیام/