021-79276000 info@noviraco.com

نگاهی به کارنامه فرابورس ایران در دومین ماه بهار امسال نشان می‌دهد طی ۲۲ روز معاملاتی تعداد ۳۸ میلیارد و ۸۳۴ میلیون ورقه بهادار در ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار نوبت به ارزش ۱۴۷ هزار و ۲۲۵ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس خرید و فروش شده است که به ترتیب از رشد ۵۵۷ درصدی حجم، افزایش ۵۲۸ درصدی نوبت‌های معاملات و رشد ۲۴۴ درصدی ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد. این در حالی است که در این مدت یک‌میلیون و ۷۷ هزار ورقه گواهی تسهیلات مسکن (تسه) به ارزش ۸۸۵ میلیارد ریال مورد معامله قرارگرفته است که نشان کاهش ۵ درصدی حجم و افت ۲۷ درصدی ارزش معاملات این اوراق در مقایسه با اردیبهشت‌ماه پارسال دارد.

در حالی حجم و ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در اردیبهشت امسال نیز از روند کاهشی برخوردار بود که با باور کارشناسان افزایش قیمتی که در سال گذشته و در اردیبهشت امسال در این بازار اتفاق افتاده توان خرید را از متقاضیان گرفته و از سوی دیگر قیمت‌ها در بازار مسکن به حد اشباع رسیده است. از این رو بازار مسکن خود را برای آغاز خواب سنگین زمستانی و ورود به سیکل سنتی چندساله رکودی خود آماده می‌کند.

در این راستا نیز به‌تازگی، یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از گرانی بی‌سابقه مسکن گفت: بازار مسکن در حال حاضر بیشترین حباب قیمتی را تجربه می‌کند و این موضوع باعث ایجاد رکود چندساله خواهد شد. به گفته سید حسین افضلی، به هیچ وجه قیمت مسکن در بازه زمانی فعلی واقعی نیست. ضمن این‌که فضای مجازی هم به‌طور عملی با قیمت‌گذاری‌های کاذب و حساب‌شده از سوی دلالان و سوءاستفاده کنندگان توانسته قیمت‌های خارج از ضابطه و منطق را بر بازار حاکم کند. از این رو دولت برای جلوگیری از تجربه تلخ چند سال گذشته بازار در این باره باید با ورود به‌موقع مانع از این مهم شود.

انتهای پیام/