021-79276000 info@noviraco.com

بنا به گزارش مؤسسه  IHS Markit که روز دوشنبه منتشر شد، شاخص PMI تولیدی ایالات متحده در ماه جولای برابر ۶۳.۴ اعلام شده که ۱.۳ واحد بالاتر از ماه گذشته و ۰.۳ واحد بالاتر از پیشبینی تحلیلگران می‌باشد و رکورد جدیدی در این شاخص به شمار می‌رود. بنا به این گزارش در ماه جولای همزمان افزایش تولید، افزایش سفارشات جدید و افزایش اشتغال در بخش تولیدی این کشور اتفاق افتاده است. با این حال مشکلات زنجیره تأمین، افزایش هزینه‌های ورودی را به دنبال داشته و در پی آن تولیدکنندگان نیز قیمت محصولات خود را افزایش داده‌اند. به گفته یکی از مدیران ارشد مؤسسه IHS Markit  سطح تولید بنگاه‌ها بسیار عقب‌تر از رشد اتفاق افتاده در سفارشات آنها می‌باشد و این اختلاف به بالاترین سطح طی ۱۴ سال اخیر رسیده است. این موضوع باعث شده که ما در میزان سفارشات تحویل نشده تقریبا شاهد یک رکورد باشیم. 

همزمان با این گزارش، مؤسسه ISM نیز برآورد خود از وضعیت شاخص مدیران خرید در ماه جولای را منتشر کرد. بنابر این گزارش اما سطح PMI ایالات متحده به ۵۹.۵ واحد افت کرده که کمتر از پیشبینی‌ها و ۱.۱ واحد پایین تر از رقم ثبت شده برای ماه گذشته بوده است. با این حال رقم گزارش شده حکایت از رشد اقتصاد برای چهاردهمین ماه متوالی دارد. طبق این گزارش شاخص سفارشات جدید و شاخص تولید به ترتیب ۱.۱ و ۲.۴ واحد افت کرده‌اند. همچنین شاخص قیمت نیز ۶.۴ واحد افت داشته است. با این حال شاخص استخدام با ۳ واحد رشد از ۴۹.۹ به ۵۲.۹ رسیده است. به گفته رئیس کمیته تهیه پرسش نامه کسب و کارهای تولیدی مؤسسه ISM با ورود به فصل سوم سال، تقریبا تمام بخش های تولیدی همچنان با مشکلات تهیه مواد خام مواجه اند. افزایش قیمت کامودیتی ها و مشکلات حمل و نقل، کمبود قطعات، غیبت کارگران و کمبود نیروی کار از جمله معضلاتی هست که رشد تولید را با محدودیت مواجه ساخته است.  

روز گذشته شاخص PMI تولیدی چین نیز برابر ۵۰.۳ واحد منتشر شد که یک واحد کمتر از رقم ماه ژوئن می باشد و کمترین میزان طی ۱۵ ماه اخیر به شمار می رود. به دنبال انتشار این گزارش‌ها در روز دوشنبه شاهد کاهش قیمت نفت بیش از ۳ درصد بوده‌ایم. تداوم نگرانی ها از شیوع سویه دلتا در اقتصادهای بزرگ و شروع افزایش ۴۰۰ هزار بشکه ای تولید اوپک پلاس از روز گذشته از جمله دیگر عواملی است که به کاهش قیمت نفت دامن زده است. روز دوشنبه نفت برنت تحویل ماه اکتبر با ۳.۰۹ درصد کاهش به ۷۳.۰۹ دلار برای هر بشکه رسید. همچنین قیمت هر بشکه نقت WTI تحویل سپتامبر نیز با ۳.۶۰ درصد افت به ۷۱.۳۴ دلار رسید.

انتهای پیام/