021-79276000 info@noviraco.com

امروز بازار سهام بورس‌های آسیایی در پی نگرانی‌ها از تداوم جنگ تجاری بین آمریکا و چین به کمترین میزان چندماهه گذشته سقوط کرد. البته نگرانی‌ها از این بابت که جنگ تجاری بین چین و آمریکا به حوزه‌های تکنولوژی و فناوری رسیده این نگرانی‌ها را تشدید کرده است.  آمریکا شرکت هواوی چین را که  بخش زیادی از فعالیت‌های این شرکت در حوزه فناوری و اطلاعات است تحریم کرده و دیگر کشورهای هم‌پیمان ازجمله کره جنوبی را تهدید کرده که شرکت هوآوی را خریداری نکنند و درنهایت این شرکت را از کشور بیرون کنند.

چهارشنبه گذشته مقامات آمریکا تحریم‌هایی را علیه شرکت‌های مشابه هوآوی نظیر «هایک ویژن» اجرا می‌کند. پی از آنکه آمریکا شرکت هواوی را در فهرست سیاه تجاری خود قرارداد، شرکت انگلیسی ARM نیز روابط خود را با شرکت هوآوی قطع کرد. در این میان نومورا تحلیلگر ارشد درباره جنگ تجاری چین و آمریکا نوشت ظاهراً هر دو کشور خود را برای یک رویارویی طولانی‌مدت آماده می‌کنند.

وی اعلام کرد ما فکر می‌کنیم فشارها از سوی دو کشور همچنان ادامه خواهد داشت و این تا زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۲۰۲۰ ادامه می‌یابد. امروز سهام «بلوچیپ شد» شانگهای ۱.۲ درصد کاهش یافت و به کمترین میزان از ماه فوریه رسید و همچنین شاخص‌های اصلی مربوط به شرکت‌های فناوری چین ۲.۷ درصد سقوط کرد،‌البته سهام‌های ژاپن نیز کاهشی بودند به‌طوری‌که شاخص نیکی ۰.۷ درصد کاهش داشت. برخی کارشناسان معتقدند رویارویی چین و آمریکا به‌ظاهر جنگ تجاری است در پشت پرده این دو کشور بزرگ اقتصاد جهان به دنبال نفوذ سلطه خود در جهان هستند. به‌نوعی می‌خواهند که قلمروی خودشان را تعیین کنند و قدرت و نفوذ سیاسی خود را به رخ بکشند.

انتهای پیام/