021-79276000 info@noviraco.com

بورس تهران معاملات سومین هفته آذرماه را کم نوسان آغاز کرد و نماگر این بازار با رشد ۲۲۳ واحدی بار دیگر وارد کانال ۱۶۷ هزار واحدی شد. رشد ۱۳/ ۰ درصدی شاخص سهام در حالی رقم خورد که توجه بیشتر معامله‌گران به گروه‌های کوچک سهامی سبب رشد بیش از یک‌درصدی شاخص کل هم‌وزن در این روز از معاملات شد. هرچند هفته کاری بازارهای جهانی با رشد نسبی قیمت فلزات و نوسان پر مقدار بهای نفت به پایان رسید، اما تداوم تردیدها به روند آتی قیمت کامودیتی‌ها، همچنان بر بازار سهام سایه افکنده است؛ شرایطی که روز گذشته سبب اصلاح قیمت در اغلب نمادهای کالایی بورس تهران شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد طی دوره اوج بازار سهام (۲۶ شهریورماه تا ۹ مهرماه) به سبب پیوستن حجم بالای نقدینگی به معاملات، بیش از ۹۰ درصد صنایع بورسی مورد تقاضای معامله‌گران حقیقی و پول‌های تازه قرار گرفتند. با کاسته شدن از میزان هیجانات اما به‌مرور شاهد خروج بخشی از این نقدینگی از بازار سهام بودیم. در این میان، به دلیل وجود عدم قطعیت‌ها به‌خصوص در بازارهای جهانی، بیشترین میزان نقدینگی از گروه‌های کالایی یعنی فلزی–معدنی‌ها و پتروپالایشی‌ها خارج شد و بخش دیگری از این نقدینگی جذب صنایع کوچکی شد که طی روزهای اخیر با بیشترین اخبار مثبت همراه بودند.

نگاهی به دو دوره بورسی

بورس تهران از ابتدای مهر تاکنون درمجموع دو دوره زمانی را تجربه کرده است. از روزهای پایانی شهریورماه، شاخص سهام روندی صعودی را در پیش گرفت. این روند تا ۹ مهرماه ادامه پیدا کرد. در این مدت کوتاه، اکثر نمادهای بورسی در مسیر رشد قیمت قرار گرفتند و زمینه را برای افزایش ۲۶ درصدی نماگر بورس تهران مهیا کردند. شرایطی که نشان از نقش بالای هیجان در تصمیمات معامله‌گران داشت. نگاهی به خالص تغییر مالکیت‌ها در این بازه زمانی حکایت از ورود حدود ۳ هزار میلیارد تومان نقدینگی از سوی بازیگران خرد به گردونه معاملات سهام دارد. به‌بیان‌دیگر، سهامداران خرد در این دوره بیشتر خریدار سهام بوده‌اند تا فروشنده. به‌طورکلی، در بازه ۱۰ روزه ابتدای مهرماه، اغلب صنایع بورسی محل جولان بازیگران حقیقی بازار در سمت خرید سهام بودند. گروه فرآورده‌های نفتی، بانک‌ها، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی با بیشترین خالص خرید از سوی حقیقی‌ها همراه شدند. در مقابل، صنایع کوچک‌تر بازار ازجمله تأمین آب و برق، استخراج زغال‌سنگ و سایر معادن خریدارانی از جنس حقوقی را تجربه کردند. در این روزهای صعودی علاوه بر نماگر بورس تهران، ارزش معاملات خرد نیز رکوردی تاریخی را ثبت کرد و از ۲ هزار میلیارد تومان فراتر رفت. این رقم در حالی ثبت شد که میانگین روزانه ارزش معاملات خرد سهام در سال ۹۶ به‌زحمت به ۱۵۰ میلیارد تومان می‌رسید. واقعیت این است که در این بازه زمانی، همین پول‌های تازه بودند که رشد بی‌وقفه و پرشتاب قیمت سهام را رقم‌زده بودند. درست است که ورود این حجم نقدینگی برای بازار سهام فرصتی طلایی بود اما آنچه این فرصت را به تهدیدی جدی تبدیل کرد، انفعال سیاست‌گذار در استفاده از این فضا بود. عمق کم بورس تهران، سهام شناور آزاد پایین و در دستور کار قرار ندادن عرضه‌های اولیه بزرگ و جذاب، همه و همه از موانع استفاده مطلوب از این نقدینگی تازه‌وارد بود.

به‌این‌ترتیب دیری نپایید تا هیجان بورس بازان که پیش‌ازاین به رشد ۲۶ درصدی شاخص سهام منجر شده بود، در مسیر معکوس فعال شد. بر این اساس از ۱۰ مهرماه، شاخص سهام در شیب تند سقوط قرار گرفت و رشدهای دهه ابتدایی مهرماه را به‌سرعت تخلیه کرد. این بار رفتارهای هیجانی سبب شد تا صف‌های فروش سهام بورسی سنگین شوند و اغلب صنایع نیز شاهد افت قیمت سهام خود باشند. بااین‌حال، رفته‌رفته از هیجان معامله‌گران کاسته شد اما بخش مهمی از نقدینگی وارد‌شده نیز از بازار رخت بربست و وضعیتی متعادل بر معاملات حاکم شد. نگاهی به خالص تغییر مالکیت بورس تهران از ۱۰ مهرماه تاکنون نشان از خروج ۲۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی از سوی معامله‌گران حقیقی بازار دارد. بخشی از نقدینگی باقی‌مانده در گردونه معاملات نیز این بار بر موج اخبار سوار شد و به سمت صنایعی همچون خودرویی‌ها و بانکی‌ها حرکت کرد.

واقعیت این است که وجود عدم قطعیت‌ها سبب شده تا سرمایه‌گذارانی که تصمیماتشان مبتنی بر محاسبات است، به لاک انتظاری فروروند و در مقابل، سفته‌بازان فرصت را برای نوسان گیری و کسب سود در کوتاه‌مدت غنیمت بشمارند. در این شرایط زمزمه افزایش نرخ محصولات تولیدی خودروسازان و همچنین زمزمه‌های افزایش نرخ تسعیر ارز و افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی بانکی‌ها سبب شد تا این دو صنعت زیان‌ده مورد اقبال بازیگران حقیقی بازار قرار گیرند. در مقابل اما گروه‌های کالایی که همواره محل جولان معامله‌گران بنیادی بازار بودند، با توجه به شرایط پر نوسان قیمت‌ها در بازارهای جهانی مهجور شده و عمدتاً موردحمایت حقوقی‌ها قرار گرفتند.

بازارهای جهانی و حاکمیت تردید و احتیاط

بازارهای جهانی طی معاملات هفته اخیر روزهای پر خبری را سپری کرد. از یکسو، فعالان بازار در حاشیه نشست سران ۲۰ قدرت اقتصادی جهان، شاهد مذاکرات مقامات ایالات‌متحده و چین بر سر رفع موانع تجاری بودند. در این نشست رئیس‌جمهوری آمریکا متعهد شد تا برنامه وضع تعرفه ۲۵ درصدی را بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی متوقف کند و در طرف مقابل، چین هم وعده داد تا میزان خرید خود را از کالاهای آمریکایی افزایش دهد. رفع تنش تجاری می‌تواند ضمن گسترش دروازه‌های تجارت جهانی، تقاضا برای مواد خام به‌ویژه از سوی تولیدکنندگان چینی را تقویت و بورس کالا محور تهران را منتفع کند. این وضعیت سبب شد تا بازارهای جهانی در ابتدای هفته شاهد بهبود قیمت فلزات باشند. در ادامه رفتارهای متناقضی از سوی آمریکا (دستگیری مدیرمالی شرکت چینی هوآوی به دستور آمریکا در کانادا و همچنین توییت ترامپ با مضمون مبارزه تعرفه‌ای برای حمایت از اقتصاد آمریکا) مشاهده شد که موجب نگرانی فعالان بازار شد. به‌این‌ترتیب تنها سرب و روی معاملات هفتگی خود را با رشد قیمت‌ها به پایان رساندند و در مقابل شاهد افت حدود یک‌درصدی بهای مس و افت مختصر قیمت آلومینیوم بودیم. در بازار نفت نیز اما رویداد مهم‌تری را شاهد بودیم. توافق اوپک و غیر اوپک برای کاهش مجموعاً ۲/ ۱ میلیون بشکه در روز تولیدات در معاملات شامگاه جمعه سبب جهش بیش از ۵ درصدی بهای نفت در ساعات ابتدایی انتشار خبر شد. رشد قیمت نفت برنت در پایان معاملات جمعه اما به حدود ۲ درصد محدود شد. اگرچه رشد قیمت نفت می‌توانست محرک قوی‌تری برای معاملات روز گذشته سهام به‌خصوص پتروپالایشی‌ها شود اما رفتار قیمتی پرتنش این محصول فاز احتیاط و انتظار را بر معاملات این گروه غالب ساخت.

دو جبهه متفاوت پولی

گروه خودرو که مدت‌ها به سبب انتشار اخبار گاه و بیگاه در خصوص افزایش نرخ خودرو، بر مدار تقاضا قرار می‌گیرد پس از اقدام اخیر شرکت ایران‌خودرو در خصوص اعلام قیمت ۴ محصول این شرکت با فاصله ۵ درصد از قیمت‌های بازار در قالب یک طرح فروش، بار دیگر موردتوجه فعالان حقیقی بازار قرار گرفت و ضمن رشد تا سقف مجاز قیمتی، با صف طولانی خرید همراه شد (شاخص این گروه در معاملات روز گذشته رشدی ۵/ ۴ درصدی را تجربه کرد). به‌این‌ترتیب خودرویی‌ها بار دیگر مقصد جدید نقدینگی بودند و در مقابل شاهد کوچ نقدینگی از نمادهای زیرمجموعه بانکی بودیم. پس از انتشار صورت مالی حسابرسی شده بانک ملت و تعویق اثرات تسعیر دارایی‌های ارزی با نرخ جدید در نگاه سهامداران، نرخ دلار در بودجه ۹۸ نیز بهانه‌ای شد تا سهام بانکی روز گذشته در معرض فروش قرار گیرند. به‌این‌ترتیب روز گذشته گروه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بعد از خودرویی‌ها بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

همگام با بازیگران

روز گذشته ۱۱۳ میلیون سهم به ارزش حدود ۲۷ میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران حقیقی بازار افزوده شد. بیشترین خالص خرید توسط حقیقی‌ها در نمادهای کوچک بازار ثبت شد. به‌این‌ترتیب خالص تغییر مالکیت بازیگران خرد درمجموع نمادهای خودرویی به ۵/ ۲۴ میلیارد تومان رسید. گروه فنی و مهندسی نیز در این روز شاهد تغییر مالکیت حدود ۴/ ۸ میلیارد تومانی به سمت معامله‌گران حقیقی بودند. دارویی‌ها دیگر صنعت کالایی بورس تهران بود که دیروز با خالص خرید ۴/ ۷ میلیارد تومانی توسط معامله‌گران خرد بازار همراه شد.

در صدر خرید معامله‌گران حقیقی، تمایل به جمع‌آوری سهام شرکت ایران‌خودرو قرار داشت. به‌این‌ترتیب خالص خرید این معامله‌گران در «خودرو» به ۳/ ۴۶ میلیون سهم به ارزش ۷/ ۱۲ میلیارد تومان بالغ شد. نماد معاملاتی گروه مپنا نیز در این روز شاهد جابه‌جایی حدود ۵/ ۱۵ میلیون سهم به ارزش ۴/ ۸ میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بود. نماد معاملاتی شرکت داروسازی فارابی از دیگر نمادهای دیروز بورس تهران بود که مورد اقبال معامله‌گران خرد بازار قرار گرفت. به‌این‌ترتیب دیروز حدود ۹ میلیون سهم «دفارا» به ارزش ۶ میلیارد تومان به پرتفوی حقیقی‌ها افزوده شد. در آن‌سوی بازار اما بانکی‌ها موردحمایت سهامداران عمده قرار گرفتند و با خالص خرید ۲/ ۶ میلیارد تومانی از سوی این گروه از بازیگران سهام همراه شدند. گروه‌های کالایی بازار نیز از دیگر گروه‌هایی بودند که موردتوجه معامله‌گران حقوقی بازار قرار گرفتند. ازاین‌رو، فلزی‌ها با خالص خرید ۲/ ۶ میلیارد تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی همراه شدند. معدنی‌ها نیز خالص تغییر مالکیت حدود ۴/ ۲ میلیارد تومان به سمت معامله‌گران عمده را شاهد بودند. در میان شرکت‌های بورسی نیز نماد معاملاتی بانک ملت در صدر خرید معامله‌گران عمده بازار قرار داشت. به‌طوری‌که خالص خرید این گروه از معامله‌گران در «وبملت» بالغ‌بر ۲۴ میلیون سهم به ارزش حدود ۵ میلیارد تومان بود. نماد معاملاتی شرکت فولاد مبارکه اصفهان از دیگر نمادهای موردتوجه حقوقی‌ها طی معاملات روز ‌چهارشنبه بود. در این نماد دیروز افزون بر ۵/ ۸ میلیون سهم به ارزش ۴/ ۴ میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی جابه‌جا شد.

لینک منبع/