021-79276000 info@noviraco.com

وب‌سایت Proshare نیجریه به‌عنوان یک مرکز ارائه اطلاعات مالی معتبر و با تمرکز بر بازارها، تجارت، فناوری، قوانین و مقررات و توسعه اقتصادی در سال ۲۰۰۶ راه‌اندازی شد. هدف اصلی این وب‌سایت، ایجاد پل ارتباطی بین سرمایه‌گذاران و بازارها است که در تازه‌ترین گزارش خود به بررسی اهمیت بورس‌های کالا پرداخته است. تحولات قیمت و میزان عرضه و تقاضای کالاهای مهم و استراتژیک در دنیا همواره از مهم‌ترین و پرطرفدارترین اخبار روز دنیا به شمار می‌رود که این موضوع به شکل مستقیم اهمیت بالای بورس‌های کالایی در دنیا را به نمایش می‌گذارد. چراکه عمده کالاهای مهم ازجمله نفت، طلا، مس، گندم، برنج، ذرت و … به اشکال مختلف در بورس‌های کالایی دنیا معامله می‌شوند و مخابره اطلاعات از بازار این کالاها به‌واسطه شفافیت بورس‌ها انجام می‌شود.

این موضوع در کنار وجود تضمامین و قوانین مدون در جریان معاملات باعث شده است تا بورس‌های کالا از اهمیت ویژه‌ای برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان انواع کالاها و حتی سرمایه‌گذاران بازار کالا برخوردار باشد تا جایی که عنوان می‌شود وجود بورس‌های کالا برای بقای این سه دسته یعنی تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و سرمایه‌گذاران بازار کالا، ضروری است. بر اساس این گزارش، امروزه بورس‌های کالا نقش مهمی در کشف قیمت‌های استاندارد در سراسر جهان برای انواع کالاهای حیاتی همچون نفت خام، طلا، مس، گندم، فلزات، برنج، ذرت و… بر عهده‌دارند.

درواقع تولیدکنندگان مواد خام تمایل دارند محصولات خود را به بهترین قیمت و به شیوه‌ای سریع بفروشند. تولیدکنندگان کالاهای مصرفی نیز می‌خواهند مواد اولیه را به قیمت مناسب بخرند و در زمان مناسب و بدون دغدغه تحویل بگیرند. در این میان، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران نیز دوست دارند از نوسان قیمت‌ها بدون صرف زمان و انبار و هزینه بالا با حضور در بازارهای مالی بورس سود ببرند که درنهایت همه این اتفاقات و رضایت فعالان بازار کالا تنها در بورس‌های کالا رخ می‌دهد. یکی از ویژگی‌های مهم بورس‌های کالا این است که به دلیل شفافیت بالا، امکان نظارت دقیق دارند تا ضمن تضمین شفافیت معاملات، منافع همه طرف‌ها تأمین شود. در یک نگاه کلی، بورس‌های کالا دارای چهار جزء اصلی هستند که فعالیت منظم آن‌ها را امکان‌پذیر می‌کنند. یکی از این چهار رکن «معامله گران» هستند. تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر از معامله‌گرانی هستند که در کنار و در بازارهای نقدی و مالی جریان معاملات را تضمین و تعادل در بازار را حفظ می‌کنند.

همچنین می‌توان گفت «فناوری معاملات» دیگر رکن بورس‌های کالا به شمار می‌روند به‌طوری‌که پلتفرم‌های معاملات الکترونیک به بورس‌های کالا امکان می‌دهد تا در سطح جهانی به فعالیت بپردازند. این پلتفرم‌ها به دلیل سرعت مناسبی که دارند، دسترسی آسان و شفافیت معاملات را برای همه فراهم می‌کنند. «تسویه» دیگر رکن این بورس‌ها هستند. اتاق‌های پایاپای (تسویه وجوه) در مرکز هر معامله‌ای قرار دارند و به‌نوعی نقش خریدار را برای هر فروشنده و نقش فروشنده را برای هر خریدار ایفا می‌کنند. تضمین انسجام بازار و درستی معاملات نیز ازجمله نقش‌های اتاق‌های پایاپای به شمار می‌رود. در پایان نیز «نقدینگی» مناسب در بازارهای مالی رکن دیگر بورس‌های کالا به شمار می‌روند. گفته می‌شود، هر چه نقدینگی بیشتر باشد، برای فعالیت و پویایی بازار بهتر است.

نقدینگی یعنی توانایی هر خریدار برای یافتن یک فروشنده و قدرت هر فروشنده برای یافتن یک خریدار که باوجود نقدینگی مناسب است که روند معاملات پایدار و قابل‌اعتماد باقی می‌مانند. بورس‌های کالا این فرصت را به سرمایه‌گذاران و معامله‌گران می‌دهند تا با استفاده از ابزارهایی همچون قراردادهای آتی و اختیار معامله در بخش کالاها سرمایه‌گذاری کنند. به‌این‌ترتیب علاوه بر تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان که می‌توانند از طریق ابزارهای مالی ریسک خود در آینده را پوشش دهند، سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند با ورود به ابزارها، علاوه برافزایش عمق و نقد شوندگی بازار نسبت به کسب سود از نوسان قیمت‌ها اقدام کنند که این اتفاقی مثبت بر هر اقتصادی است.

درمجموع می‌توان گفت که وجود بورس‌های کالا برای کشورهای تولیدکننده مواد خام و نیز تولیدکنندگان کالاهای مصرفی یکی از ضرورت‌های اساسی به شمار می‌رود. به‌طوری‌که نگاهی به تاریخچه بورس‌های کالای جهان و تأثیر آن‌ها بر اقتصاد کشورهای مختلف به‌خوبی نشان‌دهنده اهمیت این نهادهاست که از همین رو اقتصادی‌های پیشرفته به دنبال بزرگ‌تر شدن این بورس‌ها و اقتصادهای درحال‌توسعه نیز به دنبال راه‌اندازی یا توسعه پرسرعت بورس‌های کالا هستند.

انتهای پیام/