021-79276000 info@noviraco.com

به نقل از سایت ماینینگ با این که عمده پیش‌بینی‌ها خبر از کاهشی بودن قیمت مس در آینده می دهند، اما اخیرا پیش‌بینی‌هایی مبنی بر افزایش قیمت تا دو یا سه برابر قیمت فعلی ارائه شده است. مؤسسه Goehring & Rozencwajg، در گزارشی که هفته گذشته منتشر کرد قیمت مس را برای ۵ تا ۶ سال آینده برابر ۳۰،۰۰۰ دلار برای هر تن پیش‌بینی کرده است.
در این گزارش آمده است مس در آخرین رشد خود که در بازه بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ اتفاق افتاد، از محدوده قیمتی ۰.۶ دلار برای هر پوند (حدود ۱،۳۰۰ دلار برای هر تن) به ۴.۶۲ دلار برای هر پوند (حدود ۱۰،۱۰۰ دلار برای هر تن) افزایش یافت. با این حال شرایط فعلی حاکم بر بازار تا حد بسیار بیشتری نسبت به آن دوره به نفع مس می‌باشد. طبق این گزارش پیش‌بینی شده که با در نظر گرفتن قیمت مس ۱.۹۵ دلار برای هر پوند (معادل ۴،۳۰۰ دلار برای هر تن) در سال ۲۰۱۶ به عنوان مبدأ، قیمت مس در پایان روند صعودی خود به ۷ برابر بالاتر از این قیمت (یعنی حدود ۱۵ دلار بر هر پوند معادل ۳۰،۰۰۰ هزار دلار برای هر تن) افزایش خواهد یافت.
در این گزارش عنوان شده که وضعیت بازار مس از نظر تقاضا کاملا مشخص و روشن است لذا بیشتر بر روی وضعیت عرضه و تولید مس تأکید شده است. نویسندگان مقاله معتقدند عمده پیش‌بینی‌های صورت گرفته برای این فلز نسبت به وضعیت تولید و استخراج آن بی‌تفاوت بوده‌اند.
به عقیده تحلیگران مؤسسه Goehring & Rozencwajg، استخراج‌کنندگان مس ابتدا فرآیند استخراج را با درجه خلوص بالاتر آغاز می کنند و با افزایش قیمت به سراغ توسعه معادن و استخراج با درجه خلوص پایین‌تر می روند. بنابر این گزارش، متوسط درجه خلوص استخراج مس در دهه ۲۰۰۰ میلادی (به دنبال افزایش تقاضا و قیمت اتفاق افتاده) از ۰.۴ درصد به ۰.۲۵ درصد کاهش یافته است. با این حال نویسندگان گزارش معتقدند که دیگر امکان تولید بیشتر با پایین آوردن درجه خلوص وجود ندارد. چرا که با توجه به مطالعه‌ای که بر روی ۱۱۵ معدن که مجموعا پاسخگوی حدود ۸۰ درصد تولید مس جهان می‌باشند، صورت گرفته، به نظر می‌رسد با کاهش دادن درجه خلوص، میزان مس تولید شده کاهش خواهد یافت.