021-79276000 info@noviraco.com

با آغاز به کار بازار معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا از امروز (سه‌شنبه) فصل نوینی در معاملات این محصول استراتژیک صادراتی، رقم می‌خورد. تا جایی که کارشناسان می‌گویند حجم تولید امسال پسته در ایران به ۲۰۰ هزار تن خواهد رسید، اگر تخمین اولیه درست از آب درآید و ۱۰ درصد پسته تولیدی ایران در بورس معامله شود، امسال شاهد معامله ۲۰ هزار تن پسته در بورس خواهیم بود. طبق مکانیزم‌های این بازار کشاورزان با تحویل محصول خود به انبارهای بورس کالا و دریافت گواهی سپرده کالایی که به‌منزله سند انبار و مالکیت دارایی است، بدون وجود مشکلات مربوط به نقل‌وانتقال پسته و نگرانی برای دریافت پول ناشی از فروش آن، به‌راحتی محصول خود را در سامانه معاملات بورس کالا عرضه می‌کنند.

بر این اساس درباره برنامه‌های امروز گشایش بازار پسته باید گفت ابتدا نماد معاملاتی گواهی سپرده کالایی پسته فندقی طبیعی خندان شرکت طلای سبز زرند در بورس کالای ایران گشایش می‌یابد. این در حالی است که نماد معاملاتی گواهی سپرده کالایی شرکت سبز دانه کویر نیز هفته گذشته در بورس فعال شد و آماده پذیرش محصول مشتریان است. در این راستا انتظار می‌رود نماد معاملاتی این انبار نیز در چند روز آینده گشایش یابد. همچنین در خصوص مزایای گواهی سپرده پسته باید به این نکته اشاره کرد که پذیرش و عرضه پسته در بورس کالا به شفافیت بازار و کشف قیمت واقعی کمک می‌کند و با توجه به صادراتی بودن این محصول، مزایای متعددی برای سه گروه باغداران، واسطه‌ها و صادرکننده‌ها دارد.

علاوه بر این کشاورز به کمک این ابزارهای معاملاتی می‌تواند با خیال راحت محصول خود را به انبارهای استاندارد و مورد تأیید بورس بسپارد و از دغدغه سرقت یا فساد محصول، رهایی یابد. از سوی دیگر معافیت مالیاتی بازار معاملات گواهی سپرده کالا، هم به‌عنوان یک مزیت برای فعالان بازار پسته در این زمینه است؛ چراکه دغدغه همیشگی بازرگانان و صادرکنندگان کنترل کیفی محصول خریداری‌شده است؛ حال با ایجاد بازار پسته در بورس به دلیل لزوم رعایت استانداردها، اطمینان خواهند داشت که محصولی استاندارد تحویل می‌گیرند. افزون براین، انتظار می‌رود بازار پسته بورس کالا درعین‌حال معاملات واسطه‌ها را هم تسهیل کند و شاهد خندان شدن پسته در بورس کالا باشیم.

انتهای پیام/