021-79276000 info@noviraco.com

نشست هم‌اندیشی میان برخی تولیدکنندگان و صادرکنندگان پسته، اعضای اتاق بازرگانی کرمان و مدیران ارشد بورس کالای ایران روز گذشته در محل بورس کالا به‌منظور بررسی راه‌اندازی ابزارهای مالی روی پسته برگزار شد. در ابتدای این نشست حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده و قراردادهای آتی زعفران و زیره در بورس کالا گفت: پیش از راه‌اندازی ابزارهای مالی روی دو محصول زعفران و زیره سبز در بورس کالا، نشست‌های متعددی با فعالان قدیمی و تجار این بازارها برگزار شد که نقطه نظرات آن‌ها نقشی تعیین‌کننده در اجرای کار، جزییات قراردادها و استانداردسازی محصول داشت.

 سلطانی نژاد افزود: با راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده و قراردادهای آتی زعفران و زیره نیز شاهد مشارکت شرکت‌ها و تجار مرتبط با این دو محصول بودیم به‌طوری‌که برندهای معتبر این حوزه وارد معاملات شده و از مزایای معاملات در بورس بهره‌مند شدند. مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه این هم‌اندیشی و تعامل دوسویه به عینه نشان می‌دهد که بورس به‌هیچ‌عنوان رقیب تجار نیست و تنها زیرساخت‌هایی را برای معامله و تجارت روان‌تر را فراهم کرده تا همه ذینفعان بازار ازجمله کشاورزان، تجار و مصرف‌کنندگان از معاملات بورس منتفع شوند.

وی ادامه داد: با توجه به تجربه موفق و استقبال مناسب از معاملات زعفران و زیره سبز، امسال قصد داریم ابزارهای مالی روی محصول پسته ازجمله گواهی سپرده کالایی را در بورس کالا راه‌اندازی کنیم؛ این در حالی است که پسته واریته های مختلفی دارد و در ابتدا به نظر می‌رسید شاید درزمینهٔ استانداردسازی موضوع کمی پیچیده شود اما با برگزاری چندین نشست با تولیدکنندگان و صادرکنندگان هم‌اکنون در خصوص استانداردسازی به نتایج مطلوبی رسیده‌ایم تا یک گام دیگر به راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده پسته نزدیک شویم. سلطانی نژاد به اقدامات بورس کالا برای راه‌اندازی معاملات پسته اشاره کرد و گفت: از سال ۹۶ تاکنون تلاش‌هایی برای ورود پسته به بورس صورت گرفته است به‌طوری‌که اقداماتی در خصوص راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی، امکان توثیق گواهی سپرده کالایی نزد بانک‌ها، راه‌اندازی قراردادهای آتی، آپشن و صندوق‌های کالایی انجام‌شده است که امیدواریم مراحل پایانی و راه‌اندازی این بازارها نیز با سرعت مناسبی اجرایی شود.

سلطانی نژاد عنوان کرد: برای راه‌اندازی بازار گواهی سپرده در سال جاری باید بتوانیم انبارهای استاندارد را در شهرهای مهم تولیدکننده پسته مانند سیرجان، کرمان، زرند و رفسنجان پذیرش کنیم تا دسترسی افراد به انبارهای استاندارد بیشتر شده و سمت عرضه و تقاضا تقویت شود. مدیرعامل بورس کالای ایران در پایان گفت: بازار مشتقه پسته را به‌طور حتم پس از معاملات گواهی سپرده پسته راه‌اندازی خواهیم کرد ضمن اینکه برای تأمین مالی تولیدکنندگان نیز آمادگی داریم تا با تأیید سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق‌های کالایی محصولات کشاورزی نیز با سرمایه‌گذاری روی محصولات زعفران، زیره و پسته راه‌اندازی شود.

آغاز معاملات با واریته های محدود

در ادامه این جلسه جلیل کار بخش نایب‌رئیس اول اتاق کرمان از آمادگی اتاق کرمان برای ورود پسته به بورس کالا خبر داد و گفت: در پی برگزاری نشست‌های مشترک، هم‌اکنون اقدامات لازم برای آغاز معاملات پسته در بورس کالا در حال انجام است و اتاق کرمان در این زمینه همکاری لازم را با بورس و تولیدکنندگان انجام می‌دهد. کار بخش پیشنهاد کرد برای آغاز معاملات پسته در بورس کالا و با توجه به واریته های مختلف این محصول، معاملات با واریته های محدود مانند چند نوع پسته فندقی که حجم زیادی از تولید کشور را نیز شامل می‌شود، آغاز شود چراکه شروع کار با تنوع خیلی زیاد محصول و نماد بر تابلوی بورس شاید کار راکمی پیچیده کند.

انتفاع همه فعالان بازار از بورسی شدن پسته

 در پایان نیز حمید عزت‌آباد، رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و لجستیک اتاق کرمان به مزایای عرضه پسته در بورس کالا اشاره کرد و گفت: عرضه پسته در بورس کالا برای همه فعالان بازار پسته کشور مفید خواهد به‌طوری‌که کشاورز محصولش را بدون واسطه و باقیمت مناسب می‌فروشد، تجار و صادرکننده از امکان خرید محصول باکیفیت و استاندارد به حجم مشخص مطمئن می‌شوند و حتی واسطه‌ها نیز می‌توانند به‌جای حضور در بازار فیزیکی و ایجاد خلل در بازار در معاملات آتی بورس کالا اوراق خریدوفروش کنند که این امر در نقد شوندگی بازار و افزایش عمق اثرگذار است.

انتهای پیام/