021-79276000 info@noviraco.com

تعاملات بین‌المللی ایران برای نشان دادن صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای موجب شد تا چهره دیگری از کشور ما در جوامع خارجی به نمایش گذاشته شود. افزون بر این مرتفع شدن تحریم‌ها را می‌توان مهم‌ترین دستاورد برجام دانست. اگرچه تحرک دوباره مناسبات اقتصادی ایران با جهان در بخش‌های گوناگون به زمان زیادی نیاز دارد اما در همین مدت نسبتاً کوتاه پسابرجام نیز شاهد موفقیت‌های زیادی در این خصوص بودیم.

به‌رغم این‌که برخی از منتقدان دولت بی‌توجه به نتایج تحریم‌ها بر اقتصاد کشور نسبت به بی‌اثر بودن برجام در حوزه اقتصاد ادعا دارند اما نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که چرخه اقتصاد کشور که با تحریم‌ها قفل شده بود حالا با از بین رفتن آن شرایط مناسبی برای پویا شدن اقتصاد کشور پیدا کرده است.

در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاران خارجی بارها تمایل خود را برای فعالیت در حوزه‌های مختلف اقتصادی و صنعتی کشور اعلام کرده بودند اما به دلیل تحریم‌های اعمال شده برای این منظور ممنوعیت‌هایی داشتند. با تلاش‌هایی که دولت روحانی درزمینهٔ فعالیت‌های هسته‌ای و مذاکرات متعدد با کشورهای خارجی انجام داده حالا نخستین جرقه‌های پسابرجام در بورس نیز مشاهده می‌شود.

برای نخستین بار در تاریخ کشور سرمایه‌گذاران خارجی وارد بورس می‌شوند. شرکت سبد گردان نو ویرا که حدود یک هفته است مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس دریافت کرده به‌منظور ورود سرمایه‌های خارجی در بورس اوراق بهادار ایران فعالیت خود را کلید زده است.

محمد مهرزاد رئیس هیئت‌مدیره و یکی از مؤسسین شرکت سبد گردان نو ویراست. وی یکی از خوش‌نام‌ترین و معتبرترین فعالان بازار سرمایه ایران ازلحاظ تخصصی است. او در رشته فیزیک از دانشگاه تبریز فارغ‌التحصیل شده و بیش از 40 سال سابقه مدیریتی در شرکت‌هایی مانند سرمایه‌گذاری بانک ملی و پتروشیمی شازند دارد.

نایب‌رئیس هیئت‌مدیره شرکت سبد گردان نو ویرا «آرله مولدر» است که دارای بیش از 20 سال سابقه مدیریتی در اتحادیه اروپا و شرکت‌های خصوصی سرمایه‌گذاری در این اتحادیه می‌باشد.

مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره این شرکت سبد گردان نادر بوالحسنی است که دارای تحصیلات کارشناسی ارشد در رشته مدیریت بازرگانی است که سوابق اجرایی و مدیریتی در بازار سرمایه ایران در شرکت‌هایی مانند سرمایه‌گذاری سایپا و هلدینگ توسعه اعتماد مبین دارد.

محمد مهرزاد رئیس هیئت‌مدیره درباره سبد گردان نو ویرا ابراز داشت: حدود یک هفته است که مجوز این سبد دریافت شده است. پیش از آن فعالیت این شرکت سبد گردان به‌صورت کم‌رنگ بود اما پس از بررسی‌های انجام‌شده توسط سازمان بورس و تشکیل جلسات متعدد و انجام مصاحبه‌های مختلف تمامی امور خاص این امر انجام شد و درنهایت سازمان با فعالیت رسمی سبد گردان نو ویرا موافقت نمود.

وی افزود: سرمایه‌گذاران و سهامداران سبد نو ویرا از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا هستند که از میان آن‌ها می‌توان به سهامداران استونیایی و سوئدی اشاره کرد. این سرمایه‌گذاران در نقاط دیگر دنیا نیز در حال فعالیت هستند. سایر افرادی که با ما همکاری می‌کنند نیز قبلاً تحت نام‌های دیگری به فعالیت‌های سرمایه‌گذاری مشغول بودند و به دانش فنی و تکنولوژی حوزه یورو تسلط کامل دارند.

جزئیات تأسیس نخستین سبد گردان ایرانی-خارجی کشور

نادر بوالحسنی مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره شرکت سبد گردانی نو ویرا هم در گفت‌وگو با بورس 24 گفت: مجوز فعالیت سبد نو ویرا از 19 اردیبهشت‌ماه از طرف سازمان بورس صادرشده اما از حدود 5 تا 6 ماه قبل ما مقدمات کار را آغاز کرده بودیم.

وی درباره هدف از ایجاد این شرکت سبد گردان ابراز داشت: با توجه به این‌که سبد نو ویرا سبد گردان و سرمایه‌گذار اروپایی دارد هدف از ایجاد آن ورود منابع جدید مالی از خارج از کشور می‌باشد. ما موفق شدیم علاوه بر سبد مجوز صندوق نیز دریافت کنیم که در همین خصوص مذاکرات اولیه‌ای با یکی دو بانک انجام‌گرفته است.

او درباره مشکلات و دشواری‌هایی که در این راه وجود داشت گفت: در شرایط پسابرجام دیدگاه‌های سرمایه‌گذاران خارجی نسبت به سرمایه‌گذاری در ایران بهبود یافت اما پس از پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا جریان روابط خارجی کمی تضعیف شد و این مسئله کار را نسبت به قبل کمی سخت‌تر کرده اما روابط بانکی همچنان پابرجاست.

بوالحسنی با اشاره به حضور اولین سرمایه‌گذار خارجی در این سبد تصریح کرد: در حال حاضر امور مربوط به افتتاح حساب اولین سبد خارجی در شرکت ما در جریان است و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

وی در خصوص برنامه‌های سبد نو ویرا اذعان داشت: قطعاً برنامه ما سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه است و بخش عمده سرمایه به همین منظور اختصاص خواهد یافت و احتمالاً بخشی نیز برای اوراق در نظر گرفته خواهد شد.

او با اعلام دیدگاه مثبت خود درباره بازار سرمایه گفت: قطعاً هر دولتی که برای 4 سال آینده بر سر کار بیاید برای خروج از رکود اقتصادی فعلی تا حدی تورم را افزایش خواهد داد؛ بنابراین دیدگاه ما درباره شرکت‌های بورسی و بازار بورس مثبت است.

مدیرعامل شرکت سبد گردانی نو ویرا با تأکید بر این‌که بخش عمده سرمایه این سبد وارد بازار سهام خواهد شد ادامه داد: اختصاص بخش عمده سرمایه سبد به خرید سهام بازار سرمایه قطعی است اما این‌که سرمایه سبد را در چه صنایعی وارد نماییم وابستگی زیادی به تغییر دولت دارد؛ اما اگر برنامه‌های دولت آینده افزایش جدی تورم و رشد نرخ ارز باشد قطعاً به سراغ صنایعی می‌رویم که یا صادرات محور هستند یا این‌که محصولی دارند که با ارز خارجی محاسبه می‌شود.

وی افزود: به‌طورکلی سیاست ما برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام انتخاب شرکت‌هایی است که فاندامنتال قوی دارند. شرکت‌هایی که سودهای مستمر و با کیفیت داشته باشند نه این‌که با هیجان و ریسک بالا افزایش قیمت‌هایی را تجربه کنند که دلیل آن ویژگی‌های بنیادی نیست.

او با اشاره به حمایت سازمان بورس از تشکیل این سبد ابراز داشت: در حال حاضر دریافت مجوز ایجاد سبد کار ساده‌ای نیست اما سازمان به دلیل ماهیت سبد نو ویرا که اساس آن مشارکت با سرمایه‌گذاران خارجی است با صدور مجوز موافقت کرده است.

بوالحسنی درباره سرمایه این سبد گفت: فعلاً 20 میلیارد ریال به‌صورت قطعی واریز شده است. افزون بر این ما موفق شدیم مجوز مشاور عرضه را نیز دریافت کنیم که به این منظور نیز 5000 میلیون ریال دیگر نیز به سرمایه شرکت افزوده شده است.

او با اشاره به استراتژی‌های دولت آینده در خصوص برجام گفت: تصمیمی که گرفته‌شده از طرف نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و حتی با تغییر دولت فعلی نیز تغییری نخواهد کرد. شاید تغییر دولت و عدم موفقیت دولت فعلی در انتخابات پیش رو باعث شود تا ازنظر زمانی دستاوردهای برجام کمی با تأخیر محقق شود اما به‌طورکلی این روند روبه‌جلو خواهد بود و اتفاق مهمی که منجر به عدم دستیابی و تحقق اهداف برجام شود رخ نخواهد داد.

بوالحسنی افزود: آن‌ها تحقیقات کامل و گسترده‌ای در مورد مسائل برجام و شرایط سرمایه‌گذاری در ایران انجام داده‌اند و درباره تصمیم خودشان کاملاً به یقین رسیده‌اند. ازنظر آن‌ها ایران کشوری است که پتانسیل‌های زیادی برای رشد دارد.

او در ادامه به تفاوت سبد نو ویرا با سایر سبدهای سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت: عملکرد سبدهایی که تاکنون در ایران وجود داشت به این صورت بود که منابع و نقدینگی داخل کشور در این چرخه وارد می‌شد اما مهم‌ترین ویژگی سبد نو ویرا که آن را از سایر سبدها متمایز می‌کند ورود FRESH MONY یا نقدینگی جدید در بازار سهام و به‌طورکلی در چرخه اقتصاد کشور است.

وی در پایان با معرفی ساختار کلی این سبد افزود: شرکت سبد گردان نو ویرا تنها شرکت سبد گردان با سهامدار خارجی با تجربه در ایران است که میانگین تجربه مدیران ارشد نو ویرا در بازار سرمایه به حدود 15 سال می‌رسد.

مهم‌ترین تفاوت شرکت‌های سبد گردان با سایر نهادهای مالیِ اداره‌کننده وجوه مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک این است که این شرکت‌ها بیش از محصول محور بودن مشتری محور هستند. بدین معنی که در شرکت‌های سبد گردان ابتدا با ارزیابی ظرفیت ریسک‌پذیری و اهداف هر مشتری، نیازهای سرمایه‌گذاری وی مشخص و سپس اقدام به تشکیل سبد اختصاصی برای وی می‌گردد. حال‌آنکه سایر شرکت‌ها به تمام مشتریان محصول یکسانی را ارائه می‌دهند و این رویکرد پاسخگوی میزان ریسک‌پذیری و سلایق سرمایه‌گذار نخواهد بود.

انتهای خبر/ لینک منبع