021-79276000 info@noviraco.com

مرتضی بانک با اشاره به اهمیت نقش فناوری اطلاعات و تبادل و بررسی برنامه و ارتقاء برنامه‌های حوزه IT در مناطق آزاد کشور اظهار کرد: مهم‌ترین عامل توسعه اقتصادی مناطق آزاد سیستم مبادلات بانکی و جذب سرمایه است. پس این سه محور تکمیل‌کننده یکدیگرند و اگر در مناطق آزاد کشور پیشبرد فعالیت این سه محور به جد دنبال شود آثار مطلوبی را بر جای خواهد گذاشت. وی تصریح کرد: امروزه فلسفه ایجاد مناطق آزاد اجرای برنامه‌های اقتصادی متفاوت با سرزمین اصلی است اما در ایران نمی‌توان بین قوانین مناطق آزاد با قوانین سرزمین اصلی تفکیک قائل شویم. قانون مناطق آزاد به مدیر منطقه اختیاراتی داده است که بتواند برنامه‌های خود را پیاده‌سازی کند. این موضعی است که در مناطق آزاد امارات و بنادر آزاد آن اجرا می‌شود و حاصل آن را می‌بینیم ولی مناطق آزاد ایران با چالش‌های متعددی به لحاظ قوانین و مقررات مواجه هستند.

وی رسیدن به موفقیت‌های اقتصادی در جامعه بین‌المللی را توجه به توسعه ارتباطات دانست و افزود: فناوری ارتباطات و اطلاعات هم‌اکنون در دهکده جهانی حرف اول را می‌زند و روابط میان کشورها با کمترین تعارضات و تفاوت‌ها در حال تغییر، تبیین و تشخیص است؛ بنابراین روابط بین‌الملل و رسیدن به یک فهم مشترک نکته مهمی است و این دو لازم و ملزوم هم هستند. به گفته وی، اگر تسلسل روابط سیاسی و اقتصادی به‌درستی تعریف نشود و نتوان با جهان ارتباط خوبی برقرار کرد باید گفت در توسعه اقتصادی موفق نخواهیم بود که این‌یک امر مهم است که باید به آن توجه داشت.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درد ادامه با اشاره به اینکه این مناطق فارغ از هرگونه مقررات سختگیرانِ باید با قوانین شفاف و روشن در حوزه‌های اقتصادی و به‌ویژه سرمایه‌گذاری فعالیت کنند گفت: خوشبختانه با توجه به چالش‌های اقتصادی و تحریم‌هایی که در کشور حاکم است، مناطق آزاد تاکنون موفق عمل کرده‌اند و میزان صادرات را از این مناطق (آزاد و ویژه) در سال گذشته به ۲۰ میلیارد دلار رسانده‌اند. این در حالی است که میزان صادرات کشور در همین سال کمتر از ۵۰ میلیارد دلار بوده است که سهم صادرات مناطق آزاد در این عدد، نشان‌دهنده موفقیت این مناطق در دوران تحریم است.

بانک ادامه داد: باید فرآیندهای صریح و روشنی در حوزه بانکی در مناطق آزاد تعریف شود تا مسیر توسعه اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری در این مناطق هموارتر شود. ایجاد مکانیسم‌های مالی همچون ایجاد بورس بین‌الملل در مناطق آزاد هم از دیگر مواردی است که به این فرآیند کمک می‌کند. وی از راه‌اندازی بورس بین‌الملل در مناطق آزاد در دهه فجر امسال خبر داد و گفت: بسیاری از فعالیت‌های بانکی در این مناطق به دلیل فقدان بانک‌های مستقل در مناطق آزاد از طریق بورس بین‌الملل انجام خواهد شد.

وی ایجاد صندوق ضمانت، شروع به کار رمز ارزها به‌صورت پایلوت در مناطق آزاد و استفاده از برات الکترونیک یا مبادلات تهاتری در این مناطق را ازجمله مکانیزه‌های جدید برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد عنوان کرد و افزود: این برنامه‌ها نیز در حال برنامه‌ریزی است تا با اجرایی شدن روند فعالیت‌های اقتصادی مناطق آزاد تسهیل شود. همچنین در بحث استفاده از سیستم، امکانات و خدمات الکترونیک هم تا پایان امسال ۳۰ خدمت به‌صورت یکپارچه در مناطق آزاد ایجاد می‌شود که امیدواریم تا پایان سال ۹۹ این سیستم به‌صورت کامل در تمامی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی پیاده‌سازی شود.

انتهای پیام/