021-79276000 info@noviraco.com

در نخستین مجمع ملی حامیان زعفران ایران که شامگاه سه‌شنبه 12 مرداد‌ماه برگزار گردید، وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان تعاون روستایی کشور، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، رئیس فراکسیون جهش تولید مجلس شورای اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان ملی استاندارد، مدیرعامل بانک کشاورزی، مدیران صندوق سرمایه‌گذاری طلای سرخ نوویرا، برخی از معاونین وزرا، نمایندگان برخی از دانشگاه‌های معتبر کشور و… در محل سالن همایش‌های سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی حضور داشتند.

در این نشست رئیس فراکسیون جهش تولید مجلس شورای اسلامی، در خصوص لزوم ایجاد مجمع ملی حامیان زعفران ایران تصریح کرد: عدم وفاق و همدلی میان فعالان زعفران کشور موجب سوء استفاده سایر کشورهای فعال در این حوزه شده و زنگ خطر را برای طلای سرخ ایران به صدا درآورده است. وی افزود: این مجمع باهدف صیانت از ارزش زعفران ایرانی، بازگشت قیمت زعفران به جایگاه اصلی خود، افزایش قیمت زعفران ایران در جوامع بین‌الملل و ایجاد اتحاد میان فعالان حوزه زعفران کشور ایجاد شده است.

محسن زنگنه با بیان اینکه عدم وجود نهاد حمایتی در حوزه زعفران سبب ایجاد نوسانات قیمت بسیاری شده است، ابراز کرد: کشاورزان و زعفران‌کاران به دلیل عدم وجود حمایت‌های لازم مجبور به فروش محصول خود به قیمت‌های غیرواقعی شده و موجب گردیده است که شاهد کاهش شدید قیمت و متضرر شدن کشاورزان باشیم. وی عنوان کرد: با ایجاد مجمع ملی حامیان زعفران ایران تلاش شده تا با برگزاری نشست‌های متعدد در جهت حمایت از کشاورزان، زعفران‌کاران و فعالان حوزه زعفران اقدامات مؤثری صورت گرفته است و با تصویب جلسات مختلف و پیگیری اجرایی شدن آنها شاهد افزایش روزافزون ارزش زعفران ایران در داخل و خارج از کشور باشیم.

در ادامه این نشست احسان مصطفوی، مجری طرح سازمان بین‌المللی مدیریت تولید و صادرات زعفران (osec) با اشاره به برخی از اقدامات صورت‌گرفته توسط این سازمان ابراز کرد: با ایجاد همدلی، اتحاد و وفاق میان کشاورزان، صادرکنندگان و سایر فعالان حوزه زعفران کشور توسط osec و درنظرگرفتن تمام زوایای زنجیره ارزش زعفران خبرهای خوشی در انتظار طلای سرخ ایران است. وی افزود: به‌جرئت می‌توان به کشاورزان قول داد که با همکاری مجمع ملی حامیان زعفران، سازمان بین‌المللی اوسک و دیگر تشکل‌های هم سو، قیمت زعفران تا پایان سال زراعی جاری به قیمت واقعی خود خواهد رسید.

رونمایی از نماد مجمع ملی حامیان زعفران یکی دیگر از بخش این مراسم بوده که توسط آقای دکتر خاوازی، آقای دکتر زنگنه، آقای دکتر شریعتی و جمعی دیگر از مسئولین صورت پذیرفت. گفتنی است در این نشست با مدیریت و اجرای دکتر مرتضی حیدری، مجری توانمند کشور، پنل تخصصی کشاورزان، تأمین نهاده، واسطه گران و مکانیزاسیون، پنل سرمایه‌گذاری، بازارهای سرمایه و بانک‌ها، پنل بسته‌بندی، فروش، فرآوری و صادرات و پنل استارتاپ‌ها، پژوهشکده، دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان به‌منظور شنیدن مشکلات فعالان این حوزه‌ها و تصویب صورت‌جلسه در جهت رفع این موانع برگزار گردید.

همچنین صورت‌جلسه نخستین نشست مجمع ملی حامیان زعفران ایران در پایان این مراسم تنظیم و به امضا کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی، محسن زنگنه رئیس فراکسیون جهش تولید مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تعاون روستایی نماینده کشاورزان، نماینده سازمان بورس کالا، نماینده دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها، نماینده صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نماینده صادرکنندگان زعفران کشور رسید.

لازم به ذکر است اقداماتی نظیر انجام آموزش‌های مربوطه به کشاورزان توسط دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها، ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت به کشاورزان به‌منظور خرید دستگاه‌های خشک‌کن و زعفران پاک‌کن توسط بانک کشاورزی، ایجاد زیرساخت لازم به‌منظور ارائه تسهیلات به کشاورزان با پشتوانه توثیق زعفران، تنظیم عرضه زعفران در بازار توسط انبارهای زعفران کشور به‌منظور حفظ ارزش قیمتی زعفران و اعطای 2 هزار فقره وام به ایده‌ها و بنگاه‌های کوچک اقتصادی در حوزه زعفران توسط بنیاد برکت، برخی از مصوبات این جلسه بود. در پایان این نشست نیز برخی از شرکت‌های خصوصی از تلاش‌ها و حمایت آقای خاوازی در طی دوران خدمت تقدیر و تشکر به عمل آوردند.

مشاهده گزارش تصویری مجمع ملی حامیان زعفران ایران

انتهای پیام/