021-79276000 info@noviraco.com

نخستین محموله ۱۰ هزار تنی بنزین صادراتی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران فردا (چهارشنبه) روانه رینگ بین‌الملل بورس انرژی می‌شود. بر این اساس قیمت پایه هر تن از این محصول ۵۸۱ دلار تعیین شده و حداقل نوسان مجاز برای رقابت در این عرضه بین ۵۸۰ هزار و ۴۱۹ دلار تا حداکثر ۵۸۱ هزار و ۵۸۱ دلار است. همچنین مشخصات این محصول مطابق با اطلاعات درج‌شده در وب‌سایت بورس انرژی ایران به‌طور مشخص بنزین اکتان ۹۱ شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران است که به مقصد بازارهای بین‌المللی عرضه خواهد شد.

حداقل حجم خرید برای کشف قیمت و همچنین حجم خرید نیز به ترتیب یک‌صد تن خواهد بود و محل تحویل آن از انبار پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به مقصد افغانستان است. همچنین تسویه این معامله نیز به‌صورت اسناد خارج از پایاپای بوده و امکان تسویه نقدی وجود ندارد. گفتنی است؛ نرخ تسعیر ارز بر اساس میانگین نرخ‌های خرید و فروش نقدی دلار در سامانه نظارت ارز (سنا) متعلق به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی دو روز کاری قبل از عرضه جهت واریز پیش‌پرداخت و میانگین نرخ‌های خرید و فروش روزانه اسکناس دلار سامانه مذکور یک روز کاری قبل از عرضه جهت محاسبه کارمزدها و ارزش معامله قرار خواهد گرفت. در این عرضه واریز ۱۰ درصد پیش‌پرداخت جهت انجام معامله در حالی الزامی است که ترم تحویل مطابق با ex-work است. حداقل مقدار خرید برای هر خریدار ۱۰۰۰ تن متریک و میزان کلی خرید می‌بایست ضریبی از آن باشد.

این گزارش می‌افزاید: خریدار جهت پرداخت وجه المعامله عقد قرارداد، دریافت حواله برداشت و تسویه حساب نهایی به این شرکت به‌صورت کتبی معرفی می‌شود و بارگیری بر اساس توافق به‌عمل‌آمده در قرارداد فی‌مابین خواهد بود. شرکت خریدار نیز موظف به پرداخت هزینه‌های بارگیری و بالاسری در انبار مبدأ تحویل کالا خواهد بود.

همچنین فروش صرفاً به شرکت‌ها (اشخاص حقوقی) در چارچوب قرارداد امکان‌پذیر است و شرکت‌های ایرانی ملزم به ارائه مدارک شرکت شامل اساسنامه، نامه ثبت اسناد، آخرین تغییرات ثبت‌شده در روزنامه رسمی، معرفی و ارائه مدارک صاحبان امضاء مجاز مدیرعامل و اعضاء هیئت مدیره، کد اقتصادی و شناسه ملی و شرکت‌های خارجی ملزم به ارائه کد فراگیر از سازمان امور مالیاتی کشور می‌باشند. پرداخت وجه به دو صورت ارزی در خارج از کشور و ریالی در داخل کشور با اولویت پرداخت ارزی به حسابهای اعلامی از طرف فروشنده صورت خواهد پذیرفت.

در صورت پرداخت ریالی قیمت نهایی فروش بر اساس میانگین نرخ ارز خرید و فروش مندرج در سامانه نظارت بر ارز بانک مرکزی (سنا) در روز واریز وجه به حساب شرکت ملی پخش خواهد بود و خریدار موظف به بازگرداندن ارز ناشی از صادرات محموله‌های خریداری‌شده به داخل کشور بر اساس دستورالعمل‌های صادره بانک مرکزی است. گفتنی است خریدار موظف به پرداخت پیش‌پرداخت بهای کل معامله بر اساس قیمت کشف‌شده در بورس و پروفرمای صادره توسط فروشنده می‌باشد.

بر اساس شرایط اعلام‌شده در این عرضه، فروشنده با توجه به قیمت کشف‌شده در بورس در روز انجام معامله، نسبت به صدور پروفرما اقدام می‌کند و خریدار موظف به پرداخت بهای کل معامله به‌صورت نقد طبق مفاد پروفرمای صادره توسط فروشنده است. تسویه به‌صورت اسناد خارج از پایاپای بوده و امکان تسویه نقدی وجود ندارد. همچنین اظهار گمرکی محموله خریداری‌شده به‌عهده فروشنده بوده و پروانه گمرکی به نام شرکت ملی پخش صادر می‌شود؛ اما پیگیری و اخذ مجوزات لازم جهت صادرات از گمرک و سایر ارگان‌های مسئول و همچنین پرداخت هزینه‌های مربوطه به‌عهده خریدار است.

بر اساس این گزارش، خریدار ملزم به برداشت تمام محموله در طول مدت اعتبار خواهد بود، در غیر این صورت مشمول جرایم برداشت بر اساس مفاد قرارداد فی‌مابین خواهد شد. همچنین صادرات فرآورده توسط خریدار تنها از طریق زمینی و از مرزهای رسمی و مجاز امکان‌پذیر خواهد بود و تمامی مسئولیت تحویل فرآورده در خاک کشور مقصد به‌عهده خریدار بوده و پس از نهایی شدن معامله در بورس هر گونه درخواست تغییر مقصد پذیرفته نخواهد شد.

در صورتی که معامله انجام‌شده در بورس طبق مقررات آن نهاد فسخ‌شده تلقی شود، ضمن اخذ جرائم مربوط به فسخ معامله و همچنین کارمزد سهم فروشنده از شرکت خریدار، هیچ گونه قراردادی با آن شرکت منعقد نشده و شرکت خریدار حق هرگونه اعتراض و ادعا را در این خصوص نخواهد داشت. در عین حال خریدار بایستی به‌منظور تسریع در روند عملیات برداشت فرآورده دستورالعمل الزامات HSE که بایستی توسط پیمانکاران حمل‌ونقل رعایت شود و سایر موارد مرتبط با عملیات و حمل فرآورده را از همکاران معاونت عملیات مدیریت تأمین و توزیع دریافت نماید و در نهایت اینکه سایر شرایط مطابق با قرارداد منعقده فی‌مابین خریدار و فروشنده خواهد بود.

انتهای پیام/