021-79276000 info@noviraco.com

عرضه نفت در بورس یکی از بهترین راهکارها برای بر هم زدن ساختار تحریم‌های نفتی آمریکاست، اتفاقی که یک شبه رخ نخواهد داد. با ورود بخش خصوصی به تجارت نفت به جای دولت، سرمایه‌گذاران با انعطاف‌پذیری بیش‌تری که نسبت به بخش دولتی دارند، می‌توانند نفت کشور را به فروش برسانند. باید قبول کرد راهکار ضد تحریمی بورس نفت برای موفق شدن نیاز به زمان دارد تا کم‌کم سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی نسبت به آن اطمینان حاصل کنند. موضوعی که از چشم بیژن زنگنه وزیر نفت هم دور نمانده و اخیراً وی در مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت در این زمینه گفت: «کسب موفقیت چشمگیر عرضه نفت در بورس کمی زمان‌بر است لذا وارد میدان شدن کنشگران و فعالان این عرصه به زمان نیاز دارد».

فروش نفت ایران تا قبل از عرضه آن در بورس تماماً در اختیار امور بین‌الملل شرکت ملی نفت بود؛ اما با عرضه نفت در بورس این انحصار درفروش نفت، در حال از بین رفتن است. در این راستا، صادق مردانی کارشناس نفت و گاز در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری توانا خبرگزاری فارس با اشاره به زوایای مختلف عرضه نفت در بورس انرژی ایران، این روش را با مدل قدیمی فروش نفت از طریق اموربین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، مقایسه کرده است. وی درباره این موضوع گفت: امور بین‌الملل شرکت ملی نفت قریب پنجاه سال است فروش نفت را در دست دارد. در این پنجاه سال تقریباً از روش‌های مذاکره‌ای استفاده کرده است؛ یعنی افراد با مراجعه به امور بین‌الملل اقدام به عقد قرارداد می‌کردند. همین روش هم در بحث اتاق تاریک مطرح‌شده و استفاده می‌شود. اتاق تاریک موضوعی نیست که جدید باشد. درواقع، یک جور خواسته‌اند که فرایند فروش نفت در دوران غیرتحریمی را خیلی کوتاه و فشرده کنند و اصطلاحاً سریع‌تر به نتیجه برسانند. این حرکت کمکی به توسعه­­ تجارت نفت نمی‌کند.

این کارشناس حوزه نفت و گاز ادامه داد: مدل سنتی فروش نفت توسط امور بین‌الملل شرکت نفت کمکی به پرورش بخش خصوصی نمی‌کند. این مدل از فروش، کشور را در زمان تحریم با مشکل مواجه می‌کند. ولی بورس نفت این‌گونه نیست. بورس نفت بخش خصوصی را پرورش می‌دهد و درآمدهای نفتی را رشد می‌دهد. بورس نفت در تلاش این است که روش‌های جدیدی را برای تجارت نفت در ایران گسترش دهد.

مردانی با اشاره به وقفه یک‌هفته‌ای در عرضه نفت در تاریخ 24 اردیبهشت و به فروش نرسیدن نفت در هفته‌ی بعدازاین وقفه، گفت: این بی‌انضباطی امور بین‌الملل یا وزارت نفت در عرضه نفت در بورس، تأثیرش را روی مشتری‌ها می‌گذارد. زمانی که قانونی وضع می‌شود، باید بر مبنای آن قانون عرضه منظم باشد. منظم بودن عرضه باعث می‌شود تا مشتری اطمینان لازم را برای سرمایه‌گذاری در بورس نفت داشته باشد. برای آن‌که خریداران نفت بتوانند از این فضا استفاده کنند باید مطمئن باشند که در زمان­‌های مشخصی نفت عرضه می‌شود. اینکه یک روز هست و یک روز نیست هم به بازاریابی ضربه میزند، هم تأثیرات روانی بدی می‌گذارد.

وی در ادامه گفت: درروش سنتی فروش نفت توسط امور بین‌الملل شرکت ملی نفت، اگر خریدار در ترمینال تحویل بار یا قرارداد، حتی یک ساعت تأخیر داشته باشد هزاران دلار باید خسارت بدهد. حال جای سؤال است که چرا امور بین‌الملل درفروش نفت در بورس اینقدر تقدم و تأخر ایجاد می‌کند؟ امور بین‌الملل باید به این نکته توجه کند که این رفتار آن‌ها به فعالیت‌ها ضربه میزند. بی‌انضباطی‌ها در امر عرضه نفت در بورس این راهکار ضد تحریمی را با مشکل مواجه خواهد کرد.

مردانی در پایان اضافه کرد: فارغ از مزیت‌های فروش نفت از طریق بورس نسبت به فروش سنتی امور بین‌الملل شرکت ملی نفت، عرضه نفت در بورس در صورتی می‌تواند موفق باشد که مسئولین امر در وزارت نفت و بورس انرژی برای هر چه‌بهتر اجراشدن این راهکار کمر همت ببندند. برای اینکه سرمایه‌گذاران هرچه بیشتر از بورس نفت ایران استقبال کنند، باید وزارت نفت حضور فعالانه‌ای در میدان فروش نفت داشته باشد. به هر میزان ‌که وزارت نفت در اهمیت دادن به موضوع عرضه نفت در بورس جدی‌تر باشد، می‌توان این انتظار را داشت که بورس نفت ایران به نتیجه مطلوب خود خواهد رسید و به هراندازه رویکرد منفعلانه‌ای نسبت به آن اتخاذ شود، بورس نفت به عدم موفقیت و شکست سوق داده می‌شود.

انتهای پیام/